avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate afd17

Activitate afd17

multumesc pentru raspuns
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca se poate considera discriminare faptul ca in cadrul aceleasi institutii o parte din salariati beneficiaza de acordarea unor drepturi salariale-obtinute in instanta-iar altii nu ,pentru ca au pierdut tot in instanta un proces similar cu primii.
multumesc anticipat.
multumesc mult pentru raspuns
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este stagiul aferent pentru 23 ani,2 luni si 12 zile lucrati in conditii speciale de munca.
multumesc anticipat.
Discuție Legea pensiilor
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti,daca in cursul lunii septembrie s-au adus ceva modificari ale legii pensiilor prin care o persoana care iese la pensie mai poate ramane pe langa pensie si angajata prin cumul,sau alta forma,cel putin o perioada de 1 an,(pana se poate scoate postul la concurs),si daca aceasta se poate doar cu aprobarea conducerii institutiei?
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Functie publica
multumesc pentru raspuns.
Discuție Functie publica
buna ziua,va rog sa ma lamuriti daca functia de "sef partida" in cadrul orchestrelor de muzica culta din Romania exista ca functie-cu dreptirile si obligatiile aferente-sau este doar o indemnizatie de conducere,si conducerile unor institutii,de cultura ii atribuie drepturi si obligatii?
mentionez ca in Nomenclatorul de Functii al Romaniei nu am gasit aceasta functie,iar daca aici nu este ma intreb daca la nivel de institutie se poate "crea" functia aceasta sau alta???
Răspuns la discuția Declaratia de venit 2014
multumesc pentru raspuns.
Discuție pensie
buna ziua,
am o problema si nu am reusit sa gasesc un raspuns complet nici la casa de pensii judeteana.
astfel:sotia mea a lucrat in perioada 1981-1985 in Germania democrata cu contract de munca-prin Agentia Romana de Impresariat Artistic,a cantat in orchestra.Pentru perioada respectiva s-au tras contributiile sociale si restul de catre statul German.Dar in fiecare sfarsit de stagiune s-a platit o taxa impusa si statului Roman.Acum fiind aproape de pensionare, avand si cartea de munca din Germania(cu traducere si tot restul),intrebarea este daca acea perioada este luata in calcul ca vechime in munca in Romania-nu neaparat pentru valoarea pensiei,cat pentru vechime in munca(e vorba totusi de cca.4 ani),si astfel posibilitatea de a iesi mai repede la pensie?Ma gandesc logic ca mergand cu contract de munca intermediat de o institutie a statului Roman,si platind niste bani acestei institutii,ar trebui sa se beneficieze si de niste drepturi.
Repet la casa de pensii judeteana nimeni nu stie nimic in acest sens.
Din aceasta cauza suntem putin confuzi,si speram ca cineva ne va putea lamuri.
Va multumesc anticipat.
buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca am obligatia de a depune declaratia de venit,in conditiile in care venitul din salariu este
impozitat la sursa cu 16%,si mai am venituri din drepturi de proprietate intelectuala dar si acestea impozitate la sursa cu 16%?
va multumesc anticipat.