avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate challenger

Activitate challenger

Situația: În urma unui contact cu o persoana aflată ulterior sub suspiciunea infectării cu COVID-19, am intrat în izolare la domiciliu, fără simptome, fără probleme pe toată durata de până acum. Acum 3 zile i-a venit respectivei persoane rezultatul NEGATIV la test.
Întrebare: Mai trebuie să stau în izolare dacă nu s-au împlinit cele 14 zile?
Pe data de 09.12.2019, am comdandat pe un site strain un produs, l-am platit cu cardul, totul a mers ok, fara nicio suspiciune.
Am primit mesaj de confirmare a comenzii, totul parea ok.
La cateva zile, neprimind niciun mail despre statusul comenzii, le-am trimis eu un mail in care ceream detalii.
Au urmat si alte cateva mailuri si niciun raspuns...
Am intrat la unele banuieli si am inceput sa rasfoiesc internetul...site-ul fiind relativ nou ( 2 luni de la activare) nu aparea in bazele de date ca "scam", dar am mai gasit cativa clienti cu aceeasi poveste ca a mea...
Dupa toate astea, sunt aproape sigur ca e scam si nu voi vedea produsul niciodata...
Ce ar trebui sa fac pentru a incerca sa-mi recuperez banii si sa-mi protejez conturile?
Bună ziua! În urma unor discuții pe diferite forumuri specifice taxei auto, am aflat că ar fi o diferență de calcul intre dobânda fiscală aferentă taxei auto/timbrului de mediu și dobânda legală specificată în hotărârea judecătorească . Este adevărat? Dacă da, care ar fi diferența intre cele două? Vă mulțumesc!
M-am interesat de aceasta varianta, dar in afara prelungirii agoniei cu inca vreo 6 luni, am inteles ca nu se va rezolva mare branza....
Chestia care ma frapeaza si ma umple de scarba, este ca nu-mi dau seama cum este posibil ca o institutie a STATULUI ( stat care mie imi garanteaza drepturile prin Constitutie) isi permite sa nu dea curs unei astfel de hotarari...
Buna ziua !
As dori sa aflu daca exista o varianta reala de a obliga ANAF-ul sa puna in aplicare la termen, sentinta judecatoreasca definitiva in cazul recuperarii timbrului de mediu.
Mentionez ca am intentat proces prin ianuarie si abia acuma mi-a venit sentinta definitiva, intrucat au facut recurs prin vara.
Ideea e ca mi-au ras in nas cand am depus sentinta si cererea de recuperare a banilor.
Oare o hotarare judecatoreasca sa aiba o "putere" asa mica in tara asta?
Chiar nu pot sa le fac nimic in acest sens?
Răspuns la discuția Geam de vedere / lumina ?
Evident ca nu ma intereseaza ce se petrece in curtea lor.
Ideea e ca ei o mana pe-a lor , ca geamul ala va fi demolat si in locul lui zidul cladit...
Au vreo sansa de succes ?
Eu din cat am citit codul civil, nu cred sa aiba sanse,dar mai exista si alta legislatie care sa le dea lor dreptate?
Buna ziua !
Am o problema si as dori niste pareri avizate, nu doar din auzite.
Problema sta cam asa :
-unul din zidurile casei da direct in curtea vecinului ( desi dupa schita topo ar fi 1,5-2 m pana la limita dintre proprietati,dar batranii le-au lasat asa cum sunt acum).
-pe acest zid a existat un geam normal de vedere inca de acum 50 de ani de cand a fost facuta casa.
-acuma s-a investit in renovarea casei si s-a schimbat geamul ( e drept ca s-a pus unul mai mare din termopan );
-in urma schimbarii geamului ,vecina s-a trezit (dupa 50 de ani ), ca o deranjeaza si nici mai mult nici mai putin , vrea ca geamul sa nu mai existe deloc.

Ce se poate face ?
- este ok ( dpdv legal ) daca-l transform din geam de vedere in geam de lumina ?
-are "buna mea vecina " vreo posibilitate sa-si vada visul implinit, adica geamul demontat si zididt locul ?

Mentionez ca am citit si eu Codul Civil articolele 514-616 si am tras concluzia ca daca geamul este de lumina, nu ar trebui sa existe alte probleme, indiferent ce-si doreste vecina.
Plus ca daca in urma studierii schitei topo ( care dateaza din 2005) reiese clar ca am cei doi metri de la zidul casei pana la limita proprietatii, pot sa las geamul asa cum e ...
Rog raspunsuri concludente pe cat posibil si pe intelesul unui om simplu, fara studii/notiuni de drept.
Multumesc !
Multumesc !
Am reusit sa inmatriculez un autoturism si ma intereseaza daca sunt sanse de recuperare a contravalorii timbrului de mediu, platit acum doua saptamani.
Ok, multumesc....