avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate tudoru

Activitate tudoru

Buna ziua

pentru un SRL, care sunt operatiile care se pot opera pe SPV folosind semnatura electronica. Mai exact este posibila numirea unui administrator sau actualizarea datelor perivind sediul social. Unde as putea gasi mai multe informatii/formulare/pdf referitor la aceste probleme?
Răspuns la discuția Cont trezorerie
tinand cont de situatia generata de pandemia covid si de existenta ordonantei de urgenta OUG 38/2020 prin care institutiile publice sunt obligate sa accepte inscrisurile cu semnanatura electronica, ma gandea ca poate exista vreo astfel de posibilitate.
Discuție Cont trezorerie
Oare cum as putea sa deschid un cont la trezorerie in modalitate online? Mentionez ca am semnatura electronica.
Discuție Prima Factura
Pentru o firma nou infiintata este nevoie ca aceasta sa aiba angajati inainte de a putea emite facturi?
Dat fiind faptul ca ma aflu in stainatate, iar consulatele sunt inchise, ca si persoana privata cum as putea proceda pentru a obtine o semnatura electronica? Pe site-ul certSign se specifica ca este nevoie de o declaratie intocmita un fata unui avocat/notar.

As avea nevoie de semnatura electronica pentru a putea depune actele de infiintare a unei firme pe siteul onrc.
Exista vreo metoda online de infiintare a unei firme, pentru persoanele care acum se afla in strainatate(Italia)? Cum as putea imputernici pe cineva fara sa ma prezint la un notar? Un avocat ar putea sa ma reprezinte?

Dat fiind faptul ca ne aflam intro perioada de carantina si nu se stie exact cand vor fi permise calatoriile as vrea sa stiu cum as putea sa infiintez o firma.
buna ziua,

o ruda de gradul I a decedat intr-un accident auto, iar ptr ca stirea a aparut in ziarele locale am fost contactati de reprezentantii unor case de avocatura.

Argumentul lor e ca stramutarea procedului la Bucuresti, se pot obine sume mai mari.

Cum as putea sa vad ce despagubiri au acordat jucatariile locale vs cele din Bucuresti?

Răspuns la discuția Despagubiri dupa accident auto
pe scurt:
1) exista vreo diferenta de nivel al dispagubirilor in functie de judecatoria in care are loc procesul: o localitate mica din provincie vs Bucuresti. Accidentul s-a intamplat in provincie dar asiguratorul RCA este din Bucuresti.
2) centrul european de despagubiri este firma de avocatura? (cede.ro)
3) este mai bine sa cautam noi un avocat sau ne putem increde in casele de avocatura care ne-au gasit prin intermediul stirilor despre accidentul auto aparute in ziar? Procentajul acestor case de avocatura este de 25-30% din valoarea despagubirilor.
4) Care este nivelul mediu al despagubirilor practicat de instante sau cum as putea afla acest lucru?
In familia noastra a avut loc o tragedie, iar mama a decedat.

Datorita faptului ca detaliile accedintului au aparut si in ziar, am fost contactati de mai catva reprezentati al unor avocati.

Din pacate, noi nu stim care casa de avocatura ar fi mai buna sau cum sa ii alegem.

Orice sfaturi legate de alegerea avocatului sunt binevenite.
Buna ziua,

Intr-o perioada tot auzeam pe la televizor diferite discutii cum ca tinerii care se stabilesc in mediul rural si vor sa inceapa o activitate agricola, pot primi fonduri de la UE.

Sincer sa fie m-ar ca interesa acest subiect ptr ca am ceva pamant nelucrat lasat de bunici si as vrea sa ma informez mai mult.

As vrea sa va rog sa-mi spuneti de unde as putea sa incep sa ma informez si in mare la cat e de greu parcursul(birocratic) ce trebuie urmat.