avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate Vampp

Activitate Vampp

Toata aceasta treaba se intampla de cateva zile . Dvs. ce imi recomandati ii iau direct cu termeni legali sau sa astept putin sa vad poate au vreo reticienta din cauza produselor defectoase?
Ideea e ca sunt realist vreau sa fiu pregatit pentru orice.

Va multumesc din nou!
Va multumesc pentru sfat.

Dar daca in termenii si conditiile lor scrie ca ei actioneaza dupa legile de la Hong Kong , iar filiala si sediul sunt in Polonia , se poate ca acestia sa incalce unele drepturi europene?
Buna ziua ,

Revin din nou pe forum cu o alta problema pe care o am. Este vorba de un parteneriat cu o firma pe care l-am facut de un an.

Domeniul lor de activitate este un practic un site de licitatii pentru jocuri video o industrie in continua expansiune.

Problema mea este urmatoarea , am apelat la ei pe post de vanzator in martie 2013 , acestia au acceptat si de atunci am vandut pe site-ul lor undeva la 2000 de produse. Principiul e simplu , le cumparam de la altii care le achizitionau de la developer (samsar online ^^ ) dupa care le vindem la preturi mai mari la ei pe site.
Problema a inceput , cand am cumparat un produs in 51 de exemplare , l-am vandut , si acesta a fost anulat de catre producator/ developer pe motivul ca plata nu a fost buna undeva in randul intermediarilor.
Acestia initial au zis ca imi suspenda suma timp de 90 zile (circa 3800 eur) , desi acele produse valorau undeva la 250-350 eur. Am negociat cumva au zis ca imi tin blocati 1500 eur timp de 90 de zile. Intre timp vanzand mai multe produse s-au acumulutat 4900 eur pe cont. Acum acestia nu imi mai platesc nici un payout.
Acestea sunt termenii si conditiile lor [ link extern ] .

Eu nu cunosc legile europene in cazul acesta si ma intereseaza daca se poate face ceva din punct de vedere juridic , si care ar fi pasii de urmat.

Imi cer scuze daca nu am postat in locul potrivit , dar aici mie se pare optim.

Va multumesc frumos anticipat.
Buna ziua ,

Revin din nou pe forum cu o alta problema pe care o am. Este vorba de un parteneriat cu o firma pe care l-am facut de un an.

Domeniul lor de activitate este un practic un site de licitatii pentru jocuri video o industrie in continua expansiune.

Problema mea este urmatoarea , am apelat la ei pe post de vanzator in martie 2013 , acestia au acceptat si de atunci am vandut pe site-ul lor undeva la 2000 de produse. Principiul e simplu , le cumparam de la altii care le achizitionau de la developer (samsar online ^^ ) dupa care le vindem la preturi mai mari la ei pe site.
Problema a inceput , cand am cumparat un produs in 51 de exemplare , l-am vandut , si acesta a fost anulat de catre producator/ developer pe motivul ca plata nu a fost buna undeva in randul intermediarilor.
Acestia initial au zis ca imi suspenda suma timp de 90 zile (circa 3800 eur) , desi acele produse valorau undeva la 250-350 eur. Am negociat cumva au zis ca imi tin blocati 1500 eur timp de 90 de zile. Intre timp vanzand mai multe produse s-au acumulutat 4900 eur pe cont. Acum acestia nu imi mai platesc nici un payout.
Acestea sunt termenii si conditiile lor [ link extern ] .

Eu nu cunosc legile europene in cazul acesta si ma intereseaza daca se poate face ceva din punct de vedere juridic , si care ar fi pasii de urmat.

Va multumesc frumos anticipat.
Răspuns la discuția Imputernicire notariala
la noi ar fi simplu , la notar , semnati , si punct imputernicire. Persoana aceasta e cu tine si va pleca in Grecia? sau pur si simplu el e acolo tu aici ?
Răspuns la discuția amenzi la rol
Depinde , daca este major sau nu , daca este major atunci e de datoria lui sa si-o plateasca , iar in caz ca nu se va prescrie (vorbesc din experienta la amenzile de circulatie cel putin). Daca este minor s-ar putea sa va vina pe impozit dvs sau sotiei.
Răspuns la discuția CAZ Penal?
FranciscGerber a scris:

Sa faca plangere la politie si functie de mersul cercetarilor poate aduce eventual martori indirecti, care sa-l fi vazul inainte de accident si imediat dupa, chiar daca nu au vazut faptele.



da , are dreptate , tot ce e posibil sa se fi laudat prin bar sau la vecini ... dar sfatul meu fi insistent altfel nu vor face nimic , am experienta cu ei.
Răspuns la discuția CAZ Penal?
depinde cate zile de spitalizare ia atunci se hotareste daca e caz penal sau nu , problema e ca nu are martori banuiesc.

PS. daca era tatal meu saream peste treaba ca e caz penal sau nu.
Buna ziua , scriu si eu in speranta ca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un contract la orange din 2004 (abonament) si doresc sa il reziliez , mi-a expirat in data 06 noiembrie 2012 , si eu am facut cerea in 15 oct 2012 . Ei imi spun ca trebuia sa zic cu 30 de zile inainte si eu care m-am dus din septembrie odata la 2 saptamani , tot mi-au spus ca doar cu 30 zile inainte pot sa fac cererea , ba ca eu nu sunt titularul si m-am dus cu procura in mana la ei (e pe numele tatalui meu , dar am procura si pentru firma , ultilitati etc inclusiv orange) , si nu ca ar fi nevoie oricum ca eu pot declara acest lucru dar in caz ca nu e adevarat si tata ar face scandal eu raspund penal , dar in fine. Acum am sunat iarasi si imi spun ca ma va contacta un reprezentant in 24 de ore , e a 3-a oara cand imi spun asta. Mai mult cei de la call center sunt retardati , imi cer scuze ca folosesc un cuvant dur , ii spun ca daca nu imi desface abonamentul acum mi se prelungeste tacit pe perioada minim contractuala si ea imi spune ca nu e asa , eu eram cu termenii si conditiile deschise pe calculator.

Intrebarea e pot face ceva? sau sa astept sa mai platesc o luna? merita sa intentez un proces contra lor ?

Sa nu mai zic ca isi induc clientii in eroare la orange shop spune una la telefon alta, si in orice caz daca orange poate rezilia contractul imediat , de ce eu trebuie cu minim 30 de zile inainte.

Oricum fac niste abuzuri foarte mari , si ar trebui tarati prin tribunale , dar romanul asa e , costa mult dureaza mult lasa ca mai induram umpic. Sunt si eu student la drept anul III , dar doar abuzuri vad in orice companie in Romania , la OPC degeaba mergi ca iau mai multa spaga decat salar , iar prin tribunale nu stiu daca pot sa ii dau , sau macar pentru bataia de cap si banii investiti poate scot ceva daune de la ei.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția chirias, imi vreau banii inapoi
Buna , cat ai stat in acel apartament ? nu sunt consultant dar am patit si eu ceva asemanator de revelion anul trecut , oricum tu poti sa il dai in judecata cu contract sau fara contract , cu contract ai doar mai multe sanse de castig , cel putin mie asa mi s-a spus , dar sugerez sa declari cat de repede poti cat ai stat , sa ai un martor doi ca nu mai stai acolo sa nu se apuce sa iti spune ca defapt tu ai stat acolo. Oricum e costisitor si dureaza mult in tribunal si tousi nu sunt sigur daca ai putea cere daune sau nu , sau daca le-ai primi , oricum e un raspuns provizoriu sper ca cineva te va putea ajuta mai mult . Bafta