avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate dyas

Activitate dyas

Deci am dat in judecata vecinii de dedesubt ca mi-au oprit apa la baie debransandu-ma ilegal (au pus robineti pe colana de apa rece si calda in apartamentul lor) .Procesul este ca si castigat dar totusi pentru ce mi-au facut ei (am carat cu galeata apa la baie luni de zile) trebuie sa le fac o nota MARE.
Deci as vrea sa imi aratati cum pot mari CHELTUIELILE DE JUDECATA si care este limita onorariului pe care pot sa-l achit unui avocat.
ORICE SUGESTIE ESTE BINEVENITA :D
Am probleme cu vecinul de la doi de mult timp.Acum si-a montat robineti pe coloanele de apa potabila si sub pretextul ca ai curge apa in baie m-a debransat de la reteaua de apa (mentionez ca el sta sub mine si a pus respectivi robineti pe coloana) In momentul de fata eu si vecinul da sus nu avem apa si nici nu putem intra in casa la el. Ce se poate face legal in afara unui proces care este de durata.

multumesc anticipat
Răspuns la discuția o prb delicata - abuz emotional
Daca dai bani cuiva cu un anumit scop si banii sant deturnati pentru a obtine un folos persona eu zic ca este totusi abuz de incredere.(exceptie fac cazurile in care persoana arata foarte bine:)) )
Răspuns la discuția Amenda pentru furt
Dupa tot ceea ce spui bunurile respective sant propietate privata si se poate ca impacarea partilor sa inlature raspunderea.Dar cel mai bine e sa verifici nu ce sa intamplat cu amenda ci ce sa intamplat cu declaratia care ai dat-o.
OOPS scuze (eu tot cu penale) Oricum in situatia lui nu cred ca se justifica un imprumut bancar ptr avocat.
Domnule Cosmin ce vreau eu sa spun este ca de proces nu scapati dar suma pe care o platiti la avocat e prea mare tinand cont de faptul ca aveti dreptate.Fara sa laud pe nimeni avocatii pe la noi ca nivel profesional sant buni,diferenta o fac doar cazurile dificile si relatiile.
Eu daca sant nevinovat accept avocat din oficiu si mai platesc ceva.Daca sant vinovat ca naiba caut avocat cu renume ai spun care sint banii realizati si impartim (dupa ce platesct meteorologu de instanta din ziua pronuntarii sa nu dea vreo ploaie sa se supere onorata curte.In cazul dvs nu cred ca se justifica o suma asa mare dar trebuie sa cautati sa incarcati nota de plata a procesomanului.Cat despre instanta totusi chiar si daca ploua ce este negru pe alb nu devine verde nici macar in tribunalele romanesti.(decat in situatii de forta majora . . Miron Cosma ,Vintu,Bivolaru)
Răspuns la discuția Plangere
Acum vorbind serios vreau sa va spun ca si in postul precedent am vorbit cat se poate de serios.Si eu am fost student in bucuresti si cam cunosc ,,viata" Deci in acest forum in care avocatii dau sfaturi legale eu (care de obicei prefer postul de inculpat) am sa dau sfaturi realiste adica tot legale dar mai pe la periferie.Aici toti vin si spun ca:legea spune asta sau ailalta. . . .Eu am sa spun doar cat de mult te poate ajuta lege si ce poti face la limita ei.
Deci . . memoriul vostru probabil ca isi va ocupa locul intr-un teanc prafuit de memorii.Aveti doar optiunea de mai sus sau puteti sa faceti publica situatia voastra prin ziar tv sau internet in asa fel incat cei care administreaza caminul sa fie obligati sa ia masuri.Cu memoriul . . . . . scripta manet dar degeaba.:))



maiam ai sintetizat de fapt concluzia la care am ajuns si eu .. la primul meu impact cu un organ care ar trebui sa reprezinte..dreptatea...foarte importanta pentru niste oameni cinstiti de la tara care cu toate ca au suferit o mare paguba spun ca nu vor despagubiri ... ci doar gasirea vinovatului... drept pentru care"exponentul dreptatii... seful " a gasit un neajutorat si l-a asezat in posura de "vinovat" in timp ce cu adevaratul infractor "colaboreaza" cum bine spuniai.Ce a-si putea sa fac pentru ca efectiv consider caci cu acesti "justitiari" nu merita sa-mi consum energia pentru a le demonstra ca nu au dreptate... ce e insa foarte trist ... faptul ca un catun intreg de batranei traieste terorizat de faptele acestor infractori acoperiti...

Iti spun eu ce sa faci.Te duci la Bucuresti la PNA (parchetul national anticoruptie ) dai o declaratie ceri un reportofon performant si ai faci o vizita amicului de la tara.Daca il scoti din sarite nitel isi face singur rost de o vacanta dupa gratii(nu este o persoana importanta si cei de la PNA ard de dorinta de afirmare #-o
Multi politisti folosesc tehnica ,,dictarii" declaratiilor si mai multi inculpati accepta sa scrie dupa dictare convinsi ca sriu exact ceea ce au spus.GRESIT In timpul unei dictari o simpla virgula iti poate aduce mai multe necazuri decat o fraza intreaga.
In primul rand refuzati orice declaratie data in absenta unui avocat (daca nu aveti vi se va pune unul din oficiu)
Orice v-ar spune politistul in absenta avocatului nu este credibil.(el cauta sa-si rezolve dosarul)
Cand dati o declaratie cereti organului de ordine sa va spuna la ce intrebari doreste sa raspundeti . . scrietile pe declaratie in ordine numerotate si raspundeti la fiecare tot in scris.(veti avea timp sa va ganditi si sanse mai mari sa nu gresiti ceva)
Nu semnati nici o declaratie dictata sau compusa de anchetator (posibil sa ai violati dreptul de autor si asta se pedepseste penal :O:O:O

ps Daca trebuie sa scrieti totusi ceva ca sa evitati o bataie strecurati in declaratie cateva lucruri aberante care puteti dovedi usor ca nu sant adevarate dupa care stit care este drumul >>>avocat>>medic >>>certificat>>>procuratura>>tribunal >>>constitutie >>Haga . . .etc :))
Răspuns la discuția tulburarea linistei publice
As putea ca sa fiu rautacios sa spun ca mi s-au cerut bani ca sa am liniste :P
Asta sigur nu e contraventie:))