avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate ionel54

Activitate ionel54

Răspuns la discuția Șomaj


Cornel Vasile a scris:

Depuneti /trimiteti prin posta cu confirmarea de primire si solicitarea scrisa ... este mult mai bine.

O să fac ce îmi spuneți,dar pe urmă ce va fi?
Cui cer ajutorul?
Răspuns la discuția Șomaj


Cornel Vasile a scris:

Solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia de incetare a c.i.m.

M- au anunțat telefonic că urmează să primesc decizia.
Răspuns la discuția Șomaj
Nu am primit nici un document oficial și nici nu am semnat nimic

Ce ar trebui să fac?
Discuție Șomaj
Bună ziua!
Am fost angajată cu carte de muncă la un magazin de suveniruri,într-un complex comercial.
Din 16.03.2020,s- a redus programul din cauza coronavirus,iar din 19.03.2020 s-a închis complet magazinul,cu specificația că o să intrăm în șomaj tehnic,conform celor spuse de autorități.
Azi,23.03.2020,,am fost anunțată că de fapt o să fiu în șomaj normal,nu tehnic.
Nu am nici o sursă de venit nici rezerve.
Cum e posibil și dacă e legal acest lucru,să fiu dată urgent,fără nici un preaviz,în șomaj?
Ce îmi rămâne de făcut?
Nu mă omoară coronavirus dar mă omoară situația critică.
Cât e de legal ce a făcut patronul și ce se poate face?
Discuție Proces penal
Sunt citat că intimat într- un dosar,pe data de 31 martie 2020.
Aș vrea să știu dacă se țin procese din cauza stării de urgență și dacă trebuie să mă prezint.
Bună ziua!
Sunt căsătorită,am doi copii și locuim într-o un apartament pe care l- am primit că donație de la părinți,înainte de căsătorie.
Blocul urmează a fi reabilitat,dar soțul meu refuză să participe la cheltuielile de reabilitare,E normal,având în vedere că aici locuim și aici avem domiciliul ?
Bună ziua!
Sunt proprietar de apartament într-un bloc cu 4 etaje .
Am fost anunțați că se începe reabilitarea termică,și mi se cere să dau avans,fără să primesc un document oficial prin care să m- i se aducă la cunoștință ce plătesc și cât plătesc.
Menționez că am schimbat geamurile pe termopan și balconul este închis tot cu termopan,pe când alți proprietari nu au.
Cum o să se facă diferența,dacă nu s- făcut nici o evaluare a apartamentelor?
Nu ar trebui mai întâi să se facă o evaluare diferențiată pe apartamente și apoi să se distribuie costurile în funcție de această evaluare?
Plătim toți la grămadă?.
Nu ar trebui să cunoaștem costurile înainte de a începe lucrările?
Bănuiesc că trebuie să existe un proiect în acest sens .
Vă mulțumesc!
In urma a două furturi din supermarket,prima dată câteva buc de kiwi și un mango,a doua oară, sărățele și brânză,fiind prins de fiecare dată,am primit citație în calitate de intimat,pentru confirmarea renunțare la urmărire penală.
Ce se poate întâmpla,ce trebuie să fac?
Menționez că nu am mai avut niciodată probleme cu legea.
Sunt chemat în calitate de intimat în dosar cu obiectul confirmare renunțare urmărire penală.
Nu am avocat și aș vrea să știu cum trebuie sa procedez dacă vreau sa primesc avocat din oficiu.Ce pași trebuie să urmez?
Răspuns la discuția Cumpărare apartament


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca asa a fost crescut...
Nu va poate obliga sa va mutati dar poate cumpara acel apartament...
Ce varsta au copii?
In caz de neintelegere...se poate ajunge chiar la divort si partaj...
Poate nu ar strica sa mergeti/mearga la un psiholog.



Vă mulțumesc pentru răspuns.
Am înțeles că poate cumpăra apartamentul.
Dar mă gândesc că va fi considerat bun comun din moment ce suntem căsătoriți și la urma urmei sunt bani comuni,adunați și din venitul meu.
Nu poate fi considerat doar al lui.
Avem doi copiii,de 9 respectiv 5 ani