avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate crynaku

Activitate crynaku

Bună ziua!As vrea un răspuns:
Sunt în concediu creștere copil beneficiar mama,dacă tatăl își ia luna lui poate beneficia el de stimulent de inserție după aceea
Am construit o anexa gospodareasca agricola in regie proprie in anul 2011 ,am platit taxa de autorizatie catre primarie s-a facut si receptia lucrarilor la final anul 2012.Am primit de la ISC o instiintare ca trebuie sa platim o suma echivalenta cu 0,1% din valoarea finala a lucrarilor prevazuta in procesul verbal,adica costul total al investitiei ?
Si o suma echivalenta cu 0,7% din valoarea finala a lucrarilor prevazuta in procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor in paranteza scrie asa :cheltuieli efectuate pentru executarea lucrarilor de constructii prevazute in autorizatia de construire.
De suma 0,7% nu apare nici in autorizatie nici pe procesul verbal de receptie a lucrarilor .Rog pe cineva sa ma lumineze ........
,mai exact tata e cu autorizatia de constructie,terenul este al altor mostenitori din partea mamei si la impozite figureaza numele fiului tatalui alta persoana care locuieste in ea

pe constructie se platesc impozite si taxe locale ,acest teren pe care este constructia mai are si alti mostenitori dupa bunici ,adica fratele, sora si nepotii mamei
casa are autorizatie de constructie pe numele tatalui si terenul este trecut in titlul de proprietate al bunicului decedat dupa mama,mentionez ca la acest titlu nu este dezbatuta mostenirea (casa e pe un nume x si terenul pe nume y),intrebarea mea este daca tata are autorizatie numai pe casa poate face acte vreunui copil numai pe casa?
buna ziua !am lucrat la o firma de confectii ,administrator fiind un italian, cu carte de munca din decembrie 2012 pana pe data de 5 septembrie, cand am fost informati ca fima s-a inchis ,nu am primit salariul plus bonurile de masa pe luna august, am mers la ITM am depus sesizare ,la care am primit un raspuns foarte evaziv ca nu au ce sa faca, caci acest italian nu are sediu si e plecat din tara ,nu stiu incotro sa merg sa pot recupera drepturile salariale pe luna august si pe zile de concediu de odihna neefectuate ,va rog din suflet poate ma puteti ajuta
Răspuns la discuția recuperare rest de plata salariu
am fost chemat la birou intr-o zi de duminica sub un pretext,acolo am fost intampinat de trei angajati cu functii de sefi departamente,au inceput sa ma ameninte si sa spuna ca am luat produse din firma,ca au convorbirile telefonice de pe telofonul de serviciu care mi-a fost alocat din care ar rezulta ca eu le-am luat,m-au fortat sa dau declaratie scrisa ca sa recunosc fortat de ei ca eu le-am luat ,sa imi scriu si o cerere de demisie prin care mi se desface contractul de munca pe cale amiabila si nu voi mai primi salariu pe luna noiembrie deoarece il va opri pentru acele produse care lipsesc, nu stiu ce sa fac in acest caz eu fiind un om de rand ,iar ei sefi intr-o firma de renume?
mi-am dat demisia de la locul de munca cu acordul ambelor parti,mi s-a imputat niste produse ,care nu cred ca ajung la valoarea restului de plata,am sunat sa mi se calculeze valoarea produselor imputate si nu vor sa imi dea nici un raspuns,pot cere o hartie prin care sa rezulte valoarea produselor imputate si prin care firma a recuperat paguba,imi pot retine si tichetele de masa
lucrez la o firma la care avem telefoane de serviciu,patronul are dreptul de a asculta convorbirile telefonice ale angajatilor ,numarul care mi-a fost alocat are dreptul patronul sa ceara inregistrarile telefonice fara acordul meu?
Răspuns la discuția stimulentul de insertie
vreu sa ma angajez cat mai repede ,dar e foarte greu acum la sfarsit de an.va multumesc pt raspunsuri ,somaj nu pot lua ,alte portite sa realizez venituri impozabile in aceasta luna nu pre stiu ,va rog daca se poate cateva idei ce as putea face ,sunt disperat