avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate Marta0000

Activitate Marta0000

Buna ziua
Doresc sa deschid o firma de prestari servicii si incerc sa fac un calcul legat de
taxe, impozite si cheltuieli aferente pentru a decide ce e mai potrivit pentru mine.
Sunt indecis intre PFA sau SRL-D.
Cum va arata firma:
Va avea sediu într-o localitate rurala, dar unde nu va exista punct de lucru.
Initial nu va avea angajati, va fi doar un administrator, urmand ca ulterior, in functie de cum evolueaza lucrurile sa existe si un angajat, in persoana mea sau a sotului. Domeniu de activitatate e prestari servicii la evenimente gen nunti.
Ce ar trebui sa iau in calcul atunci cand decid forma cea mai potrivita pentru mine? Daca intr-un final, decid sa fac SRL-D, cat se plateste pe dividente?
Multumesc frumos!

Bună,
Pana mai recent stiam ca nu exista posibilitatea ca un parinte aflat in concediu pentru cresterea copilului sa realizeze venituri suplimentare supuse impozitului.
Dar am aflat recent de modificarea adusa la Oug 111 /2010, respectiv Legea nr. 126/2014 care dă voie parintilor aflati in concediul pentru cresterea copilului sa poata obtine venituri supuse impozitului fara sa le fie suspendata plata indemnizatiei, dar nu mai mult de 3000 de lei pe an.

Intrebarea mea este: se pot incepe procedurile pentru intocmirea unui PFA, chiar daca ma aflu in concediu pentru cresterea copilului? Si care este demersul pe care trebuie sa il urmez?

Multumesc frumos
Bună,
Pana mai recent stiam ca nu exista posibilitatea ca un parinte aflat in concediu pentru cresterea copilului sa realizeze venituri suplimentare supuse impozitului.
Dar am aflat recent de modificarea adusa la Oug 111 /2010, respectiv Legea nr. 126/2014 care dă voie parintilor aflati in concediul pentru cresterea copilului sa poata obtine venituri supuse impozitului fara sa le fie suspendata plata indemnizatiei, dar nu mai mult de 3000 de lei pe an.

Intrebarea mea este: se pot incepe procedurile pentru intocmirea unui PFA, chiar daca ma aflu in concediu pentru cresterea copilului? Si care este demersul pe care trebuie sa il urmez?

Multumesc frumos
Multumesc!
Sotia mea a fost coasigurata pana anul trecut cand eu eram angajat si nu in concediu pentru CC. Atunci procedurile le-am facut la mine la serviciu, da acum nu stiam exact unde sa merg ca sa fie si ea asigurata
Nu sotia mea este in concediu pentru cresterea copilului ci eu, ca tata.
Intrebarea e daca ea mai este coasigurata pe perioada cate eu sunt in concediu ptr cresterea copilului. In prezent i s-a spus ca trebuie sa isi refaca statutul de coasigurat dar nu stim ce presupune asta. Unde ar trebui sa merg pentru asta?
Buna,
Sunt in concediu pentru cresterea copilului de aproape un an. Pe perioada cat am fost angajat sotia mea a fost coasigurat neffind angajata. In prezent i s-a spus ca actele pentru coasigurat se refac la inceputul fiecarui an. Din pacate abia acum am aflat ca ea de fapt nu este asigurata. Ce formalitati, demersuri trebuie sa fac, ca persoană aflată in concediu CC, pentru ca sotia sa fie din nou coasigurat? Unde ar trebui sa merg?
Multumesc frumos
PUERICULTURÃ NU PUERILITATE:D

Bună,
Soțul meu a depus o cerere la locul de muncă pentru cele 5 zile de concediu paternal.
În ce măsura poate beneficia de încă 10 zile de concediu paternal, dacă a absolvit cursul de puericultură? SPECIFIC CÃ:
Eu mă aflu la a doua naștere dar la primul copil soțul NU A FÃCUT ACEL CURS, deci nu a beneficiat de cele 10 zile.
O poate face acum, la cel de-al doilea copil?
Mulțumesc

Și ce ar trebui să facă soțul meu pentru primirea celor 5 zile de concediu paternal?
Care este procedura?
Multumesc pentru raspuns
Bună
Sotul meu va intra in concediu pentru cresterea copilului din ziua cand se va naste micutul, eu nefiind angajată.
Intrebarea mea este în ce masura mai este valabil Concediul paternal in cazul in care tatal opteaza pentru concediu pentru cresterea copilului.
Stiu ca trebuie sa depuna o cerere la servici prin care sa i se suspende contarctul de munca din ziua cand se naste copilul. Poate face acest lucru dupa ce in prealabil are concediu paternal? Adica 5 zile lucratoare + 10 in cazul in care face cursul de puericultura?
Multumesc
Bună,
Am ales să intru în concediu pentru creșterea copilului ca tată iar pentru aceasta am inteles ca mi se va suspenda contracul individual de munca. Acest lucru se va intampla undeva in luna Iunie a.c.
Pentru anul in curs beneficiez de 23 de zile de concediu de odihna, din care 2 zile de anul trecut. Pot sa inaintez o cerere pentru concediu de odihna pentru lunile Ianuarie-Mai? Cate zile vor fi calculate pentru această perioadă?
Am inteles ca pentru perioada de concediu de odihna se inainteaza o cere cu minim 20 de zile lucratoare in prealabil. Eu nu ma incadrez pentru ca decizia de a intra in CCC a venit in perioada asta.
Avand in vedere ca mi se va suspenda contractul de munca, voi putea beneficia de zilele de concediu de drept pentru lunile in curs?