avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate RaduAdi

Activitate RaduAdi

Buna ziua.Sa va explic cum sta situatia la care caut un raspuns: am cumparat un teren intravilan, teren neintabulat, pe baza unui contract de mana semnat de 3 martori.De comun acord cu proprietarul, am hotarat ca eu sa ma ocup de intabulare.Am dus topograf la fata locului si am depus actele la cadastru pentru cf si intabulare teren.intre timp (mai exact ieri) proprietarul a decedat.Are un singur fiu ca si mostenitor.cum se procedeaza in acest caz?mentionez ca saptamana viitoare ies actele pentru teren de la oficiul de cadastru.urma sa mergem la notar sa facem contract legal dar proprietarul a decedat.nu stiu cum se procedeaza mai departe.ma puteti ajuta?cu stima si o zi frumoasa
va multumesc pentru raspuns
buna ziua.as dori sa aflu ceva.sotia mea e in concediu crestere copil 2 ani, am depus dosarul, asteptam aprobarea si raspunsul pozitiv cam in 2 luni-2 luni jumatate.ideea e ca se poate ca magazinul la care e angajata sotia mea sa se inchida.cum afecteaza acest lucru concediul crestere copil?sint in dilema.va multumesc
buna ziua.am o mica problema si sper sa gasesc ajutor aici.sotia mea e insarcinata si va naste undeva prin mai-iunie 2015.e angajata cu 4 ore, fiind angajata din 12 martie 2013.in perioada 15 mai-31 mai 2014 a avut concediu fara plata (12 zile lucratoare).cum ii va afecta concediul fara plata respectiv la calculul indemnizatiei si la obtinerea concediului crestere copil (optiunea cic 2 ani).va multumesc
va multumesc mult pentru raspunsuri.acum imi e clar totul.va multumesc
Buna.sotia mea lucreaza cu contract 4 ore/zi si are 1 an si 9 luni lucrate.sefa sotiei a spus ca poate intra in concediu crestere copil doar daca are 2 ani lucrati , datorita faptului ca lucreaza cu jumatate de norma.asa zice contabila firmei.sotia va avea 2 ani lucrati la sfarsitul lunii februarie 2015.intrebarea mea e daca intr-adevar e nevoie de 2 ani sau se aplica legea cu cele 12 luni lucrate chiar daca e jumatate de norma?2.va primi cei 600 ron/copil chiar daca are doar 400 lei net pentru 4 ore/zi?3.avand gemeni..va primi aceeasi suma si pentru cel de-al doi-lea copil?4.e vreun impediment in a intra in cic si a obtine indemnizatia pentru gemeni faptul ca are permis de sedere si nu cetatenie?va multumesc mult.cu stima, radu
Răspuns la discuția Reintoarcere din ccc
va multumesc mult pentru raspuns.o zi buna
buna ziua.numele meu e radu adrian nicolae si sint in concediu crestere copil pina la 2 ani (care se vor implini in 14 decembrie 2014).vroiam sa va intreb daca pot sta pina la implinirea celor doi ani ai copilului sau trebuie sa ma reintorc la serviciu cu o luna mai devreme (auzisem ca daca unul dintre parinti intra in ccc celalat e obligat sa isi ia o luna din acest concediu).mentionez ca la moentul intrarii mele in ccc pe 2 ani, sotia mea nu lucra si de aceea am intrat eu in acest ccc.intra timp sotia mea si-a gasit de lucru.intrebarea mea e simpla:stau pina la finalul ccc (adica 2 ani) sau ma intorc la serviciu cu o luna mai repede iar luna respectiva sta sotia mea in ccc?multumesc mult.astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.o zi buna.cu stima, adrian nicolae radu
va multumesc
am trimis dosarul pentru recunoasterea diplomei si a specializarii la centrul de recunoastere de la bucuresti si am primit atestatul care recunoaste studiile si diploma la specializarea arte plastice si decorative si pedagogie