avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate georgeiuly

Activitate georgeiuly



gev a scris:

Buna ziua, vreau sa fac plangere penala pentru devalizare conturi si abuz in serviciu conducerii asociatiei de proprietari. As vrea sa stiu cum decurg lucrurile: daca se confirma ceea ce spun si se merge in instanta eu voi avea anumite costuri? (ma gandesc la avocat, expert etc)

Inainte ganditi-va ce cheltuieli suportati daca reclamatia nu este adevarata.
Situatia este urmatoare : sotul este presedinte de asociatie, iar daca se afla trebuie sa renunte. I-am propus sa preia o parte din proprietatea sotiei, sotia sa cedeze , ca sa evitam problemele. La noi in asoc nimeni nu doreste sa preia presedentia asociatiei. Multumesc, intelegeti situatia.
Presedinte

1. Presedintele nu este proprietar. Cand incedeaza mandatul , cand este dat de "gol" sau cand este dat in judecata?
2. Presedintele numeste un sucesor, acesta nu accepta , si nici alti.

multumesc !


ynocentta a scris:

Daca intentionati realizarea unui audit financiar contabil este necesar sa contactati persoana specializata eventual expert CECCAR caruia asociatia de proprietari are obligatia legala sa depuna documentele pentru verificat

Acest audit este valabil intr-un proces sau trebuie un expert agreat de judecatorie ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

julyjones a scris:

Buna ziua, voiam sa intreb daca inregistrarile de pe camerele video de supraveghere dintr o scara de bloc se sterg automat dupa o perioada de timp? Administratorul blocului ar putea vedea inregistrari de acum 6 luni sau au fost sterse?


Inregistrarile se fac in bucla, adica noile inregistrari sunt facute peste cele mai vechi inregistrari. Perioada de inregistrare este dependenta de capacitatea HD , una este daca are capacitatea de 500 Gb si alta este daca are 4 buc de 2 Tb. Legal este ca inregistrarile sa fie pastrate 30 zile, dar se poate intampla ca in functie de capacitate sa fie inregistrari de o luna sau 2 ani (cum este la noi,bloc mic, avem 4 camere ,inregistrare la miscare iar HD de 2 Tb- nu se poate sterge la o perioada de o luna-)
Transmite la asociatie copie de pe titlul de proprietate, cererea de solicitare sa deveniti membru al asociatiei iar pres supune la vot a cereri dvstra la prima ad. gen. Nu este nevoie sa aveti mutatia la aceasta adresa.
La blocul nostru nu s-a efectuat verificarea instalatiei de gaze de peste 4 ani. Suntem posibili de amenzi in afara de intreruperea gazului?
Presedinte demis.


Intro ad. gen. reconvocata erea pe ordinea de zi DIVERSE. La acest punct se propune si se aproba demiterea presedintelui si se alege un nou presedinte. P-v erea scris de vechiul pres care nu a vrut sa scrie demiterea si alegerea noului presedinte si nu a fost semnat la sf adunari. Nespecificat in p-v modificarea nu se poate avansa demersurile ulterioare legale de facut modificarile. Uni dintre participanti au inregistrat convorbirile din ad. Va rog comentarii si modul de rezolvare in afara de alte ad. gen.
Foarte simplu, anuntati presedintele si administratorul, angajati o firma sa va racordeze din nou si totodata sa va monteze apometru sigilat. Nu va poate interzice nimeni sa va racordati.
Acum s-a ivit alta problema. Presedintele nu vrea sa dea copie de pe un contract, am facut adresa semnata de primire, am facut adresa la primarie sa intervina ca sa distribuie acea copie. Primaria raspunde dupa 45 zile cu citate din lege: ca presedintele este obligat , ca asociatia,.......... Deci am primit decat citate din lege fara sa intervina cu ceva. Acum am o intrebare : primaria poate sa intervina sa obtin copia ? Ce alta posibilitate am ca sa obtin acea copie avand in vedere ca nu se fac ad generale si chear daca s-ar face tot presedintele da copia. ? Multumesc.