avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate sorinaionela

Activitate sorinaionela

sarcina are cam o luna...am lucrat 4 luni la o firma iar acum mi-a prelungit contractul pe alte 3 luni...am mai lucrat alte 7 luni la o firma,iar intre cele 2 locuri de munca am o intrerupere de 30 zile...eu pot sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului pe 1 sau 2 ani?dar daca nu imi prelungesc contractul mai pot beneficia (atunci sarcina ar fi cam de 4 luni)?cand ar trebui sa anunt firma ca sunt insarcinata fara sa am probleme?
Răspuns la discuția neatentie cand semnezi
multumesc mult...mi a-ti fost de un real folos cu toate sfaturile in toata aceasta perioada
Răspuns la discuția neatentie cand semnezi
cerere de impunere catrea....(numele meu)
Prin prezenta Sc .......(firma la care am lucrat),va instiintez ca diferenta de salariu aferenta lunii septembrie 2013 se imputa lui....,avand in vedere ca firma Sc.....i se emite o factura e catre ....( un supermarket de renume)pentru amenda primita de la .....(o institutie de control),in suma de 6000lei,datorita lipsei termenului de exprirare de pe ambalajul unui produs si existentei de neconformitate intre data emiterii declaratiei de conformitate si avizul de insotire a marfii....


atunci aceasta este o instiintare facuta de firma respectiva?iar eu daca scrisei pe ea ca am primit un exemplar si semnnai,inseamna ca doar am luat la cunostiinta de aceasta?nu ma oblig la altceva ;plata diferentei de amenda sau renuntarea la salariu aferent luni septembrie
Răspuns la discuția neatentie cand semnezi
nu...
Răspuns la discuția neatentie cand semnezi
am lucrat ca tehnolog la aceasta fabrica..un client a facut reclamatie pt un prod neetichetat corespunzator,ajunsi la magazin inspectori au constata o neconformitate in acte motiv pt care au luat amenda..ei au incercat sa de-a vina pe mine pt produsul neetichetat coresp.ca a generat acel control.apoi am pimit acasa o instiintare sa ma prezint de urgenta la sediul firmei si mi s-a da aceasta hartie pe care scrie asa:

cerere de impunere catrea....(numele meu)
Prin prezenta Sc .......,va instiintez ca diferenta de salariu aferenta lunii septembrie 2013 se imputa lui....,avand in vedere ca firma Sc.....i se emite o factura e catre ....( un supermarket de renume)pentru amenda primita de la .....(o institutie de control),in suma de 6000lei,datorita lipsei termenului de exprirare de pe ambalajul unui produs si existentei de neconformitate intre data emiterii declaratiei de conformitate si avizul de insotire a marfii....

ma poate obliga sa platesc diferenta de suma pt amenda?ce poate face firma respectiva?

buna ziua,ieri(joi) am primit acasa o instiinatre sa ma prezint de urgenta la firma (eu nu mai lucrez acolo de pe 24.09.2013).ajunsa acolo am primit urmatoarea hartie:cerere de impunere catrea....(numele meu)
Prin prezenta Sc .......,va instiintez ca diferenta de salariu aferenta lunii septembrie 2013 se imputa lui....,avand in vedere ca firma Sc.....i se emite o factura e catre ....( un supermarket de renume)pentru amenda primita de la .....(o institutie de control),in suma de 6000lei,datorita lipsei termenului de exprirare de pe ambalajul unui produs si existentei de neconformitate intre data emiterii declaratiei de conformitate si avizul de insotire a marfii....

in procesul verbal scrie ca amenda a fost data pentru neconformitate,si controlul a fost generat de lipsa datei de expirare.eu pe hartie scrisai ca am primit un exemplar si semnai.
in situatia asta ma poate obliga sa platesc diferenta de suma pt amenda?ce poate face firma respectiva?
astazi am fost la itm pt neinregistrarea demisiei si mi s-a sugerat sa trimit cererea de demisie prin posta cu confirmare de primire..pot face o alta cerere de demisie cu o alta data si fara preaviz?
Discuție Demisie
este legal ca pe cererea de demisie sa scrie angajatorul ca nu poti pleca pana nu ii restitui bani pt specializarea la locul de munca ( nu am facut cursuri),amenzii?sunt inginer tehnolog intr-o fabrica,ce pot face in aceasta situatie?cat de rau ma poate afecta daca imi inceteaza contractul de munca prin abatere disciplinara?nu mai vreau sa ma duc in perioada de preaviz
Discuție preaviz
daca nu respect perioada de preaviz (mai am o saptamana) angajatorul imi poate face rau?ce se poate intampla?
din luna ian 2013 lucrez la o fabrica,iar din mai cu contract de munca.pe 14 septembrie mi-am data demisia (neacceptata).astazi mi s-a zis ca ma vor da in judecata daca nu platesc salariile date in tot acest timp pt ca nu aveam experienta in domeniu atunci cand m-am angajat la ei...nu am facut cursuri sau altceva platit de ei...este posibil asa ceva?ma afecteaza pe viitor daca nu ma mai duc la servici (din perioada de preaviz mai am o saptamana)?ce cale legala am pt a recupera bani restanti?