avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate ilie_a64

Activitate ilie_a64

Un cetățean non UE poate infiinta o Intreprindere Individuala in România?
Răspuns la discuția curatela
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție curatela
fostul sot este inchis la Sopoca fiindca a omorat un om si a fost declarat fara discernamant(bolnav psihic).Fratii lui vor sa deschida succesiunea dupa parinti si nu pot fiindca el nu are discernamant.Notarul a spus ca fiul meu poate sa il reprezinte pe fostul sot daca are drept de curatela.Ce acte sunt necesare pentru obtinerea curatelei si unde trebuie sa se adreseze.
Multumesc!
Buna ziua!Suntem o echipa de muncitori care vom fi angajati de o firma cu sediul in Cipru,pentru munca in Germania.Va rog sa ne spuneti ce acte trebuie sa obtinem noi ca sa nu platim impozit si asigurari si in Cipru si in Romania.Deci ce acte trebuie sa depunem la anaf si daca ne trebuie formularul A1.
Multumim!
Acelasi lucru i l-am spus si eu.Sunt contabil,eu ii tin evidenta si acelasi lucru i l-am spus
Fiul meu are un PFA,servicii de inginerie si de 3 ani veniturile le obtine exclusiv din Belgia.Toate taxele le-a platit in Romania.Acum insa ,la reinnoirea contractului,firma belgiana a zis ca exista o conventie intre statele UE,care il obliga sa plateasca taxele in Belgia,fiindca activitatea lui acolo depaseste 24 de luni si in aceasta situatie ar trebui sa-si deschida acolo un sediu secundar si sa ceara rezidenta fiscala belgiana.Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat ca exista o astfel de conventie si daca da, exista totusi posibilitatea sa plateasca in continuare taxele in Romania?Acestea sunt mult mai mici in tara.
Multumesc!
Buna ziua,sunt cetatean roman,student doctorand in Germania.Vreau sa-l aduc cu mine in tara pe prietenul meu care este cetatean indian si are viza de studii ptr.Germania,fiind si el doctorand.Spuneti-mi ,va rog,are nevoie de viza ca sa poata intra si sta ,10 zile, in Romania?
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu medical pentru PFA
Va multumesc foarte mult!Deci in cazul meu care am platit doar contributia pentru sanatate adica 11% fiindca asa mi-au incasat cei de la cass nu pot beneficia.Dar daca as plati de acum incolo?
Răspuns la discuția Angajari la PFA
Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu medical pentru PFA
multumesc