avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate sorinmihut

Activitate sorinmihut

Buna ziua , constat de oarecare vreme ca nu mai primesc comenzi noi in magazinul meu online AVON . Intrebarea este de ce se poate implica managerul local in comenzile mele atat timp cat totul este o activitate a firmei mele , deci privat , fiscalizat , si as dori sa stiu daca penalitatile in cazul intarzierii platii facturii catre AVON sunt legale .
Va multumesc anticipat !!!
Discuție Leasing auto
O firma are datorii catre asociatii sai , rezultate din activitate slaba , deci profit negativ . Firma poate solicita un leasing auto , pentru taximetrie de exemplu ?
Discuție Amenda RAR
Am primit amenda in urma unor verificari RAR circuland cu un auto taxi cu diverse defectiuni , acesta fiind proprietatea angajatorului . De ce sunt eu vinovat pentru starea tehnica a autovehiculului ?
Va multumesc . Totusi , in urma unei informari adecvate , nu am nevoie de autorizatia Ministerului Justitiei , intrucat intentionez sa desfasor activitatea de traducator ca persoana fizica sau juridica , in afara Ministerului , SUNT sau NU valabile atestatele eliberate de centrul cultural german, Göthe, din Timisoara ?
Buna ziua,
sint din Resita, jud. Caras Severin, va rog sa ma informati ce tip de atestare e necesara ptr. obtinerea autorizatiei de traducator legalizat? La centrul cultural german, Göthe, din Timisoara se elibereaza certificate de atestare :A1, A2, B1,B2, C1, C2.
Buna ziua.
As dori sa aflu care este procedura pentru autorizare traducator germana , mentionez ca am absolvit o scoala postliceala in Austria , cu predare in limba germana , posed diploma si foaia matricola .
Va multumesc .
Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
Perioada de proba este de 90 de zile
Buna ziua,
pe data de 2 decembrie 2013, m-am angajat la o firma particulara, cu contract pe perioada nedeterminata. Luna decembrie a fost considerata perioada de training, urmind apoi inca 2 luni de proba, ianuarie, februarie.Va rog sa ma informati, daca exista legal, posibilitatea, ca din initiativa mea ca si angajat, sa demisionez in aceasta perioada sau sa reziliez (sa inchei) contractul de angajare, fara preaviz. De asemenea, va rog sa ma informati, daca angajatorul, ar avea dreptul sa-mi ceara, sa restitui cheltuieli de training sau orice fel de daune banesti.
Multumesc
Amenzile sunt din 2007...
Buna ziua.
As dori sa aflu ce se intampla in situatia neplatii unor amenzi CFR datorate catre bugetului local in situatia in care nu am venituri , nici alte bunuri de valoare , mobile sau imobile ? Am primit somatie .
Va multumesc !