avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaE

Activitate IuliaE

Va multumesc!
In comanda respectiva sunt articolele referitoare la modalitatea de plata si conditiile de livrare. In ceea ce priveste informarea asupra caracteristicilor produselor au fost informati verbal.
Parintii mei au semnat o comanda la sediul unui furnizor pentru niste produse si i s-a transmis ca nu poate renunta la comanda decat dupa achitarea unei penalitati de 30% (lucru mentionat in comanda semnata). De asemenea este mentionat ca respectivul contract nu intra sub incidenta art 9 din oug 34/2014. Mentionez ca nu s-a efectuat nicio plata si nici nu a intrat in posesia vreunui produs. Totusi nu mai doreste produsele si vrea sa anuleze comanda fara plata unei penalitati.
Cum se poate proceda?
Va multumesc
Buna ziua,
In cazul in care un angajat este concediat din motive ce nu tin de persoana sa si dupa terminarea perioadei de preaviz se angajeaza a doua zi, spre exemplu, poate beneficia de ajutor de somaj?
In cazul in care se desfiinteaza o divizie la o companie (serviciul este externalizat) si angajatii sunt concediati, de ce drepturi beneficiaza angajatii acestia? (somaj, salarii compensatorii etc?
Va multumesc!
Răspuns la discuția plata indemnizatie crestere copil
AJPIS a fost informata ca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Si totusi, cum ramane cu cele cateva zile reprezentand diferenta intre ziua fiicei mele si ziua in care am revenit la serviciu (25.03-01.04): se considera a fi CCC si prin urmare trebuie platite sau nu?
Mentionez ca cererea de suspendare a platii indemnizatiei de crestere copil, deoarece imi incep activitatea la serviciu la data de 01.04.2013, a fost depusa tot la AJPIS.
Răspuns la discuția plata indemnizatie crestere copil
Imi cer scuze! Am uitat sa precizez faptul ca tatal nu se incadreaza in legea care prevede ca tatii sa stea o lun acasa in ccc.
Buna ziua,
Fiica mea implineste 1 an pe 25.04.2013, insa eu mi-am reluat activitatea la locul de munca incepand cu data de 01.04.2013. Prin urmare, am depus o cerere de suspendare a platii indemnizatiei de crestere copil, deoarece imi incep activitatea la serviciu la data de 01.04.2013, si mi-a fost trimisa acasa decizia de suspendare a acestei plati incepand cu 26.03.2014. Insa, de la 25.03.2013 (data aniversara a fiicei mele) pana la 01.04.2013 (data la care imi incep activitatea) nu sunt in continuare in concediu de crestere copil?? De ce aceste cateva zile nu se iau in considerare la plata?
Va multumesc!
Buna ziua,
Ma voi intoarce la serviciu inainte ca fiica mea sa implineasca 1 an. As dori sa stiu:
1. daca pot beneficia de pauza de 2 ore/zi pentru alaptare si cat timp pot beneficia de acest lucru?
2. in cazul in care angajatorul, datorita lipsei de activitate, reduce cu act aditional perioada de munca, respectiv salariul angajatilor la jumatate, ce se intampla in cazul meu?
Va multumesc!
Buna ziua,
Ma voi intoarce la serviciu inainte ca fiica mea sa implineasca 1 an. As dori sa stiu:
1. daca pot beneficia de pauza de 2 ore/zi pentru alaptare si cat timp pot beneficia de acest lucru?
2. in cazul in care angajatorul, datorita lipsei de activitate, reduce cu act aditional perioada de munca, respectiv salariul angajatilor la jumatate, ce se intampla in cazul meu?
Va multumesc!