avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate lydy

Activitate lydy

Multumesc frumos. M ar ajuta art.de lege.....nr , sa ma duc si eu cu tema invatata. pt cele 3 intrebari in parte.
Nu am contestat decizia de a nu ma inscrie la examenul de promovare. acum 2zile mi a zis si mi a zis verbal, ieri fiind ultima zi de inscriere.oricum perioada de promovare normala era in aprilie si au lungito pana in luna aceasta, examenul fiind in septembrie.motivul invocat ca nu era nimeni la ANFP(n am stiut ca a ost lacat pus pe ANFP) si acum 3 ani la fel au facut tot la promovare, din aprilie am dat in iunie. nu stiu cat de corect este...
Buna ziua,


1) Sunt functionar public, mi am dat demisia sunt in preaviz.de 30 zile, am probleme de sanatate, as dori sa stiu daca este posibil sa iau concediu medical sau sa efectuez concediu de odihna zile ramase. la serviciul resurse mi au zis ca n am voie pe timpul preavizului aceste 2 lucruri.
Nu sunt aceleasi drepturi pe timpul preavizului si se prelungeste preavizul cand revin din medical sau concediu pana la efectuarea celor 30 zile??

2) Nici la concurs de promovare nu m au lasat sa ma inscriu, pe motivul ca daca dau examen nu apuca sa intre in hotarare de consiliu si nu mai apuc promovarea. nu era dreptul meu sa dau examen? le am zis ca mi iau concediu ramas sa apuc si promovarea si la acestea auzite nu mi au mai acceptat cerere de concediu. O data mi au spus ca am voie sa iau concediu sunt drepturi ca la orice functionar public pana la incetarea raportului de serviciu....o data nu mai am voie nimic.....
Nu mai inteleg

3) Preavizul decurge din ziua inregistrarii demisiei sau din ziua urmatoare? o data mi au zis ca din ziua urmatoare, o data ca din ziua inregistrarii demisiei. Un articol de lege va rog
Totul au spus, ca, asa scrie la lege. un articol de lege ceva, va rog frumos daca se poate pt toate cele 3 intrebari sa ma elucidez si eu, ca, cica legea e interpretabila .

Multumesc din suflet
Discuție Concediu
Buna ziua, in cazul prestarii functiei de auditor intern in cadrul unei instituii publice, fiind in misiune, dar aparand o problema de sanatate am voie sa mi iau concediu? exista o lege (nr. si articol). e prima misiune, functie noua, sa nu afecteze cu ceva,intreb! Multumesc!
Răspuns la discuția Repartizare cheltuieli
Multumesc mult
Buna ziua,


Detin un ap. intrun bloc nou unde nu locuiesc, trec din cand in cand sa verific una alta.
Din cate am citit am vazut ca sunt cheltuieli pe nr. de persoana si cheltuieli cota parte indiviza. ce intra la fiecare in parte si ce NU trebuie eu sa platesc daca nu stau acolo?? Ma intereseaza salariul femeii de serviciu la care cheltuieli intra.
Ma intereseaza si un nr. de lege ceva. ms mult
Buna ziua,

Va rog ce modalitate de calcul se aplica la o factura de Apa Nova, factura ce vine la comun pe bloc? Cum se afla pretul apei (reci), ca doar asta platim? exista pierderi de 10% din consum pe apartament la calculul fiecarei facturi?
ihhhhh, citisem acum ceva vreme, ca era spre propunere o lege in favoarea noastra a utilizatorilor sa nu mai platim aceste sume uriase, dar se pare ca nu avem noroc! multumesc oricum!
Buna ziua,
Care sunt sansele sa pot rezilia un contract de telefonie mobile inainte de termen, fara a plati exact suma totala in avans (toata perioada contractuala mi-a calculatato ca as avea de platit) pana la terminarea contractului??

Multumesc
Multumesc. Am solicitat IML-ul, matusa mea avand varsta de 75 de ani, are diagnostic Parkinson.
Buna seara. Cum se poate vinde un apartament cu uzufruct viager cand persoanele implicate sunt de acord. Mentionez ca de 3 ani de zile o am in grija pe matusa mea, onorandu-mi fiecare obligatie mentionata in contract, iar in acelasi timp, achitandu-i in afara de cheltuieli si o suma de 7 000 euro ce i-am dato la inceput plus 6 000 euro ce i-o voi da la semnarea contractului cu intelegere de transmitere de uzufruct ?Am solicitat asistenta IML-ului, ceea ce va fi in scurt timp la caminul in care ea este internata cu acordul nepotilor ei. Va rog spuneti-mi care este procedura cea mai simpla. Banii ce vor fi luati in urma vanzarii vor fi folositi la achizitionarea altui apartament plus transmiterea uzufructului in noul contract. Multumesc.