avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1235 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters278981

Activitate ContSters278981

Salut!!!!!!!
Pentru a imi face rezidenta in Italia.
Imi trebuie certificatul de nastere tradus,legalizat si apostilat? la fel si cu cazierul judiciar?
Dar pentru a o inscrie pe sora mea de 8 ani la scoala ce acte imi trebuie? ( acum este in clasa a 2 a in Romania) si aceste acte traduse,legalizate si apostilate?
Eu sunt o persoana cu gandicap gradul 1 permanent cu insotitor.
Vreau sa merg la fratele meu in Italia pentru a-mi face rezidenta, medic de familie si, nu stiu ce acte imi trebuiesc acolo.. certificat de handicap, certificat de nastere,cazier judiciar, trebuie toate aceste acte? traduse,legalizate si apostilate?
Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu mai multe informati.
Buna ziua!

Am intampinat si eu o problema cu o firma de furnizari de servicii TV.
Am avut un contract semnat pe 2 ani pentru servicii de televiziune cu o firma si, dupa acesti doi ani ma sunat o doamna daca vreau sa mai prelungesc acel contract pe inca o perioada de 24 luni, am zis ca sunt de acord si ma anuntat ca acea convorbirea a fost inregistra.
Au trecut si acesti 2 ani de contract...specific stabilit telefonic fara nicio semnatura pe contract. Mam hotarat sa renunt la serviciile lor si tot asteptam sa ma contacteze iara cineva pentru a mai prelungi perioada, dar surpriza... Nu ma contactat nimeni si am hotarat sa sun eu, sa le spun ca nu mai doresc prelungirea contractului si sa opreasca serviciile de televiziune si internet. Atunci un domn imi zice ca nu se poate sa intrerup contractul fara sa platesc o clauza de reziliere in valoare de 400 lei, am incercat sa ii explic ca nu am ce clauza sa platesc pentru ca deja au trecut si cei 2 ani de prelungire,la care el spunandu-mi da au trecut dar contractul sa prelungit automat pe inca 24 luni pentru ca nu am sunat sa ii anunt din timp, nu ne-am inteles nicicum, vazand ca nu am cu cine am inchis telefonul,am scos totul din priza si mi-am vazut de ale mele.
O perioada am primit in continoare plicuri cu abonamentul, dupa care au inceput sa trimita tot felul de plicuri, sa ma prezint nustiu unde, sa platesc nustiu ce suma, dupa primeam ca au trimis la o firma de recuperatori, la randul lor aia trimiteau plcuri ca am de plata, erau scrise acolo niste sume cu multe zerouri, probabil cat vruiau ei.
Acum dupa 3 ani am mers si am facut un card la o banca si cam la o saptamana am si primit acasa un plic in care scria ca a inceput executarea si imi va face oprire pe cont pentru suma de 400 lei + 10 lei cheltuieli de judecata.

Intrebarea este..ce pot face ca acesti sarlatani sa nu imi ia bani? cum trebuie sa procedez?

Va multumesc si astept un raspuns.
Buna ziua!

Am intampinat si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv, ce este de facut.
Am 27 ani si sunt o persoana cu handicap gradul 1 permanent, in urma unui accident am ramas
paralizat din anul 2006. Am o pensie de handicap in valoare de 3 mlilioane 500 lei vechi, o
indemnizatie de 7 mil 500 si o pensie de invaliditate de 4 miloane, deci total de 15 milioane pe luna.
Am fost la o banca sa fac un credit de nevoi personale si mia zis ca nu pot optine credit cu cele 2 pensii
si indemnizatia. Ce pot face pentru ca am vorbit cu o persoana in aceiasi situatie ca mine si a
putut lua creditul dar in Timisoara, eu am incercat in Craiova da la aceeiasi banca.
Mia dat si niste legi in care scria ca: Daca este venit cu caracter permanent se poate optine credit.

Va multumesc si astept un raspuns.
Buna ziua!am si eu o intrepare daca se poate sa imi raspundeti va rog.
Sunt o persoana cu handicap gradul 1 permanent din 2006 in urma unui accident de masina am ramas in carucior cu rotile,
Acum beneficiez de o pensie de handicap,indemnizatie de insotitor si pensie de invaliditate.
De la data accidentului beneficiez de aceste pensii,in prezent am un frate in Italia care munceste legal cu contract si,
curand o sa ia casa in chiriepe numele lui.Acum vreau sa stiu daca pot merge la el in Italia sa ma ia in spatiu si sa fac rezidenta acolo,
dupa care sa beneficiez si de o pensie dar.... nu stiu cum se procedeaza,mai pot beneficia de pensie acolo daca o am deja pe cea din Romania?
pot renunta la ea si sa fac alta acolo? Eu vreau sa ma mut acolo pe o perioada mai mare de timp 15,20 de ani.
Ce este de facut? Multumesc.
Buna seara! Am si eu o intrebare va rog daca puteti sa imi raspundeti..
Fratele meu sa casatorit cu o fata din sat, el are 23 ani si ea 17. Are niste parinti..e greu de exprimat in cuvinte ce familie are. Un tata betivan si violent o mama care o blesteama cum e mai rau, greu de reprodus ce cuvinte ii adreseaza.
Au incercat tot felul de chesti sa ii desparta,au prinso pe drum si au luato cu forta au batuto cu bestialitate, au tinuto legata in casa si fata pana la urma a reusit sa fuga, sa intors la fratele meu. Au mers la politie mintind ca fratele meu a luato cu forta, lau chemat la postul de politie pe el si fata si a intrebato daca vrea sa se intoarca acasa..fata a zis ca vrea sa ramana cu fratele meu si politia de atunci a zis ca nu are ce sa ii faca daca ea vrea sa ramana cu fratele meu. Ei vazand ca nu poate face nimic politia au inceput cu amenintari ia trimis lu fratele meu mesaje cu tot felul de blesteme blestemandune pe toti inclusiv pe sora mea de 8 ani si pe mine ( e sunt o persoana cu handicap am ramas in carucior cu rotile dintrun accident de masina) Taso sa inbatat si a intrat peste maica.mea in curte sa dea in ea. Acum fratele meu a plecat in italia pentru cateva luni si au inceput sa imi dea mie telefoane cu amenintari si blesteme oribile mesaje foarte urate.. nu iam raspuns niciodata. vreau sa stiu ce este de facut am toate mesajele ce mi lea trimis, maica.mea a fost si la politie sa depuna plangere si daca va spun ce ia zis politaiul va minunati.. Ia zis in felul urmator: Lasati doamna nu mai depuneti plangere...cand mai vine in curte luati un par si dati in cap.Politia de la noi din sat nu face nimic, va rog spunetimi ce alte posibilitati sunt unde sa merg...
Va multumesc pentru raspuns... dar tot nu mati lamurit daca este obligatoriu la achizitionarea autovehicolului sa fie deja adaptat nevoilor speciale persoanei cu handicap, sau aceste adaptari se pot face si dupa ce o cumpar?

Eu stiam ca masina nu trebuie neaparat sa fie noua atata timp cat nu este cumparata de la persoana fizica ci este cumparata de la o firma, este adevarat?
Buna seara!
Am 26 de ani si sunt o persoana cu handicap gradul 1 permanent,doresc sa fac un credit bancar cu plata dobanzi de catre stat.. am o pensie de handicap in valoare de 293 lei, una de invaliditate 350 lei si indemnizatie de la pimarie 670 de lei in total 13 mil 100 lei vechi.
Doresc sa achizitionez o masina second hand singurele mele nelamuriri sunt daca pentru a beneficia de aceasta optiune este legata de faptul daca trebuie sa am permisul deja luat si daca masina trebuie sa aiba deja adaptarile persoanelor cu handicap facute sau le pot face dupa ce o cumpar. Am mai citit undeva ca masina nu ar trebui sa aiba o vechime mai mare de 5 ani este adevarat? Va rog lamuritima si pe mine va multumesc.
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
Aveti dreptate au trecut cei 3 ani in care trebuia sa merg cu pronuntarea la executoriu.

Ce am uitat sa specific ca.. acum el sa angajat cu carte de munca de aproximativ 6,7 luni

mai pot face ceva? il mai pot da din nou in judecata?
Buna ziua.Va rog ajutatima si pe mine cu niste raspunsuri.

In 2006 am avut un accident de masina in urma caruia am ramas paralizat. Mam
judecat cu persoana care a fost la volan pentru daune morale (nu avea permis era baut si nici asigurare absolut nimic, la masina numere avea de Italia) mai specific ca eu nu stiam aceste lucruri cand mam urcat in masina.
Lam dat in judecata in 20010 sa dat o sentinta definitiva si executorie in care la condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare (pentru k mai avea si alte dosare) si la obligat la plata unor daune morale si o pensie de intretinere lunara... acum tin sa va spun ca nu mia dat nicun leu din tot ce scria acolo.
Greseala mea unde cred eu ca a fost k nu am mers cu acea decizie definitiva si executorie la un Executor sa o puna in aplicare si asa au trecut aia trei ani in care trebuia pusa in aplicare.
Motivul pentru care nu am mai mers cu ea la executoriu a fost pentru ca nu are nimic pe numele lui si nici nu avea servici pentru a il putea obliga sa plateasca acei bani lunari care era obligat prin lege sa ii plateasca pe durata incapacitati mele de munca.
Mai este o chesti cu masina de care nu am stiut pentru k am avut o avocata care nu prea a interesato decat bani care iam dat pentru ca altfel nu pot sa imi explic cum nu a stiut de varianta cu Fondul Victimelor Strazilor ca care ma incadram, eu toate aceste lucruri leam aflat de curand de la alt avocat care sa uitat in acte si a observat aceste lucruri.
Acum ce vreau sa stiu daca il mai pot da in judecata sa deschid alt proces pe parte civila cu soferu si sa ma judec cu el pentru ca nu mia dat absolut nimic din ce scria in sentinta va rog spunetim daca exista vreo cale ce pot face.

Va multumesc anticipat.
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.... mam hotarat sa o platesc zilele astea