avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate m_dumi

Activitate m_dumi

este procura speciala cu apostila, am inteles ca acestea se supun altor legi. Fiind emisa in 8 iulie 2011 nu cade sub incidenta legii 134/2010 in care la art.88 este mentionata valabilitatea/incetarea mandatului? Am inteles ca legile nu au caracter retroactiv, deci ultima modificare a legii din 2022 sau 2023 nu influenteaza procura la care fac referire. Nu stiu cata dreptate am, de aceea am nevoie de ajutor.
Buna ziua! Sunt mandatar intr-o procura data de un cetatean american de origine romana. Procura este redactata de un notar din statul Nevada la data de 8 iulie 2011. Mai este valabila procura, avand in vedere faptul ca nu are o data limita de indeplinire a mandatului. Multumesc!
multumesc pentru raspuns.
buna ziua !
in anul 1996 am cumparat un teren.in anul 2008 am facut cadastru si intabulare. la inceputul anului 2013 am facut actualizare informatii tehnice, deoarece am facut doua constructii, dupa care am facut dezmembrarea terenului in doua, fiacare constructie cu partea ei de teren. intrebarea mea este: de ce trebuie sa fac intabularea la notar din moment ce ea este facuta in 2008, iar proprietarul este acelasi.
aveti nevoie de un certificat de urbanism pentru obtinerea caruia un proiectant trebuie sa va faca un plan de situatie si un plan de incadrare in zona pe care le depuneti la primarie la biroul de urbanism impreuna cu o cerere pentru eliberarea certificatului de urbanism.este bine sa vorbiti cu proiectantul sa va faca si proiectul, pentru ca daca ceea ce construiti este lipit de vechea constructie este posibil sa va ceara o expertiza a vechii constructii. dupa obtinerea certificatului puteti depune dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire.
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu un sfat. cum trebuie procedat pentru deschiderea unui dosar de daune in cazul unui accident auto soldat cu victime decedate?
fii victimei vor sa ceara de la firma de asigurare despagubiri si nu stiu cum trebuie sa procedeze.
multumesc!
Răspuns la discuția eliberare plan parcelar
multumesc pentru raspuns, eu ma gandeam ca din anul 1990 si pana acum primariile aveau obligatia sa definitiveze aceste planuri parcelare.
am depus cerere la primarie pentru eliberarea unei copii a unui plan parcelar pentru o anumita tarla si o anumita parcela, fiindu-mi necesara pentru efectuarea cadastrului. raspunsul primit este ca se lucreaza inca la acel plan parcelar si voi intra in posesia actului solicitat cand planul v-a fi gata. nu exista un termen limita in care primariile sunt obligate sa termine planurile parcelare, ca proprietarii sa poata beneficia de aceste terenuri? exista alte cai de a efectua cadastrul fara plan parcelar? am titlul de proprietate pe acel teren pentru care platesc si impozit.
in mod normal trebuie sa va adresati biroului de urbanism din cadrul primariei de care apartineti. respectand cadrul legal distanta fata de strada la care se poate construi difera in functie de amplasamentul in zona( rural, urban ), dar si de planul de urbanism general si planul de urbanism zonal. tot de la biroul de urbanism obtineti si procentul de ocupare al terenului ( POT ), care va da informatii despre suprafata pe care o puteti construi, in functie de suprafata terenului, avand in vedere faptul ca mai aveti o constructie cu o amprenta la sol de 210 mp.
Răspuns la discuția expertiza auto
pentru domnul ciocan.
va multumesc pentru raspunsul pe care l-am primit dar nu apare pe aceasta pagina.
va dau cateva relatii despre expertizarea casetei de directie: expertiza la care am facut referire spune ca nu am intreprins nici o actiune pentru evitarea accidentului. eu am iesit cu autoturismul in decor in partea dreapta a drumului unde m-am lovit de un copac. probabil din cauza loviturii pe care am primit-o la cap nu imi amintesc fazele premergatoare accidentului. eu am cerut expertixarea casetei de directie, care este blocata pe viraj maxim stanga, ceea ce ma face sa trag concluzia ca am incercat sa evit ori producerea accidentului, ori este urmarea unor manevre efectuate pentru a evita ceva.