avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaMarinFlorea

Activitate AlinaMarinFlorea

buna ziua,

As dorii sa stiu ce acte sunt necesare si unde trebuie sa ne prezentam pentru un divort pe cale amiabila, mentionez ca nu avem nimic de impartit si nu avem nici copii.
va multumesc.
buna ziua,
Bunica mea a murit si mama mea impreuna cu fratii si bunicul au facut la notar certificat de calitate de mostenitor pentru pamantul bunicii, deci pamantul nu este impartit prin succesiune. Daca mama mea vrea sa ia pamant in arenda din pamantul de la bunica, trebuie sa faca contract de arenda cu toti fratii si cu bunicul sau se considera ca aceea parte i s-ar fii cuvenit tinand cont de faptul ca sunt 4 frati si bunicul si au 10 ha de pamant.; pamantul bunicii este dobandit de la parintii acesteia si nu este dobandit dupa casatorie(este trecut pe numele ei).
astept raspuns pentru a stii daca trebuie sa fac contract de arenda intre mama si fratii ei, si bunicul.
Multumesc
buna ziua,pot face contract de arenda cu mostenitorii unei persoane decedate care au calitatea de mostenitori prin certificat de calitate de mostenitori?
este valabil cu semnatura lor?
Buna ziua, as dorii sa stiu daca pot face un contract de arenda doua persoane fizice.Trebuie neaparat sa ai firma ca sa poti lua in arenda pamant?Ar exista vre-un fel de problema daca ar lua o persoana fizica un pamant in arenda?
astept raspuns daca ma puteti ajuta
Buna ziua,

Sunt persoana fizica si vreau sa stiu daca Pot face contract de arenda daca persoana care este proprietar este decedata si mostenitorii nu au nici un act care sa dovedeasca ca acestia sunt mostenitori?
Dupa eliberarea certificatului de calitate al mostenitorilor pot face cu acestia din urma daca imi semneaza toti?
este valabil contractul pe urma?
Buna ziua,

Cum pot lua in arenda o suprafata de pamant al carui proprietare este o persoana decedata?daca nu s-a dezbatut taxa de succesiune si nici unul din copii nu este proprietar este suficient ca toti copii si sotul in viata sa mearga la notar sa li se emita un certificat de calitate de mostenitor si sa imi semneze pe contractul de arenda?
Este ok sa fac un contract de arenda cu acestia, dobandind calitatea de mostenitori sau nu este valabil.......si trebuie sa astept sa se imparta totul, ca fiecare sa aibe pamantul trecut pe numele lui si pe urma sa arendez?
Multumesc frumos.
Buna ziua, numele meu este Alina Marin Florea si as dorii sa imi spuneti ce este mai sigur sa obtez intre un act de donatie si un contract de vanzare -cumparare.
Socrul meu vrea sa treaca pe numele sotului meu o suparafata de pamant dar prin act de donatie, ar fii mai bine sa faca contract de vanzare -cumparare pe acel pamant din moment ce sotul meu mai are un frate?
Ce costuri implica actul de donatie dar si contractul de vazare cumparare si cum este mai bine pentru noi sa facem pentru a nu avea probleme pe viitor nici cu socrul nici cu cumnatul meu?
Astept raspuns daca ma puteti ajuta in acest sens.
Multumesc anticipat.