avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate 83tzutzu

Activitate 83tzutzu

Buna ziua,
Am un spatiu obtinut prin contract de inchiriere, in care este prevazut faptul ca nu am voie sa il subinchiriez. Pot sa dau spre utilizare acel spatiu altcuiva prin contract de comodat? Sau contractul de comodat este vazut tot ca si o subinchiriere?
Buna ziua
M-ar interesa daca este legala folosirea unei case de marcat cu jurnal electronic incepand cu 01.01.2018?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Registru de casa
Apreciez dorinta de a ma ajuta, dar nu prea ma ajuta termenul de "macar", iar despre registrul de casa pentru fiecare punct de lucru, raspunsul nu este lamuritor!
Stiu ca s-a mai discutat pe acest aspect, dar am revenit cu el, deoarece intalnesc raspunsuri diferite, ambele sustinunte de o lege citata.
Se spune, fie ca trebuie sa existe registre de casa pentru fiecare punct de lucru, fie ca existenta registrelor la fiecare punct de lucru este optionala:
Potrivit prevederilor art. 5 alin. 8 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare si pct. 9 din Normele metodologice aprobate prin HG 2185/2004, subunitatile economice ale persoanelor juridice, respectiv sucursale, filiale, agentii si puncte de lucru prevazute in actul constitutiv, care au deschis cont intr-o societate comerciala bancara si casierie proprie, aplica individual prevederile referitoare la respectarea plafoanelor de incasari si plati in numerar. Din aceste prevederi se prezuma ca in situatia in care aveti cont deschis si casierie proprie (cu o persoana angajata cu atributii de casier) pentru punctele de lucru respective, se va intocmi registrul de casa de catre persona care are calitatea de casier, chiar daca la punctul de lucru inregistrati numai incasari.
Aveam nevoie de o interpretare corecta a legii, din partea cuiva care stie sa interpreteze mai bine decat mine!
Deci:
Cat se tin nirurile in magazin?
Este obligatorie sau optionala existenta registrelor de casa la punctele de lucru?

Buna ziua!
Un SRL cu doua puncte de lucru (magazine comert cu amanuntul), diferite de sediu social (la sediu social nu se desfasoara activitate), in conditiile in care punctele de lucru au casa de marcat fiecare, dar nu au conturi la banca diferit de cel al sediului social ( firma are un singur cont bancar), trebuie tinut un singur registru de casa sau trebuie tinut pentru fiecare punct de lucru cate un registru de casa separat? Legea permite sau obliga, in coditiile acestea, existenta mai multor registre de casa?
Apoi, nirurile cat timp trebuie sa fie tinute in magazin, de exemplu: daca azi am primit un produs si tot azi l-am vandut, pot sa retrag nirul din magazin?
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Din 1990 muncesc un teren extravilan care nu a apartinut nimanui niciodata, era defpat o bucata de nisipi, un teren nefertil, la marginea tarlalei, pe care nimeni nu la vrut iar eu am avut grija de el timp de 24 de ani, martori sunt toti oamenii din sat.
Pot sa trec acest teren pe numele meu?
Am auzit diverse pareri, ba ca trebuie sa il muncesti de 10 ani, ba ca trebuie de 30 ani, ca sa pot sa il trec pe numele meu....care este varianta reala si corecta?
Este nevoie de aprobarea primariei (terenul nu este de nici un interes national/local)?
Multumec si o zi frumoasa sa aveti!

Buna ziua,
Doresc sa intru in proprietatea unui teren care nu este intabulat si pe care il muncesc de 23 ani.
Cui ar trebui sa ma adresez pentru acest lucru, care este autoritatea competenta pentru a-mi acorda acest drept de proprietate?
Care sunt pasii de urmat?

Istoria este urmatoarea:
In 90’ cand s-au impartit terenurile, langa terenul nostru era o bucata de teren, care nu era a nimanui, nu are titlu de proprietate, ramasa in aceiasi tarla, la margine, nimeni nu a dorit sa o ia, nici cu titlu,nici fara titlu de proprietate deoarece era numai nisip si nu se putea cultiva nimic!
Noi am luat acel teren , eu cu bunicul si bunica, eu aveam 7 ani atunci, si am muncit cot la cot 23 de ani acel teren, am adus camioane, la propriu, de balegar pt a face pamantul sa fie cat de cat fertil, pt ca doar pir (iarba) crestea acolo!
Multumesc!
Buna ziua,
Doresc sa intru in proprietatea unui teren care nu este intabulat si pe care il muncesc de 23 ani.
Cui ar trebui sa ma adresez pentru acest lucru, care este autoritatea competenta pentru a-mi acorda acest drept de proprietate?
Care sunt pasii de urmat?
Se mai plateste ceva din pretul terenului catre stat, primarie etc, sau nu ?
Exista vreo autoritate care poate sa fie impotriva, care sa imi creeze piedici? (nu este vreun teren de interes strategic sau intr-o zona deosebita)

Istoria este urmatoarea(pt a intelege mai bine situatia):
In 90’ cand s-au impartit terenurile, langa terenul nostru era o bucata de teren, care nu era a nimanui, nu are titlu de proprietate, ramasa in aceiasi tarla, la margine, nimeni nu a dorit sa o ia, nici cu titlu,nici fara titlu de proprietate deoarece era numai nisip si nu se putea cultiva nimic!
Noi am luat acel teren , eu cu bunicul si bunica, eu aveam 7 ani atunci, si am muncit cot la cot 23 de ani acel teren, am adus camioane, la propriu, de balegar pt a face pamantul sa fie cat de cat fertil, pt ca doar pir (iarba) crestea acolo!
Multumesc!



Multumesc pentru atentia acordata!
Terenul nu este intabulat!
Cui ar trebui sa ma adresez pentru acest lucru, care este autoritatea competenta pentru a-mi acorda acest drept de proprietate?
Se mai plateste ceva din pretul terenului catre stat, primarie etc, sau nu ?
Buna ziua,
Care sunt pasii de urmat si cum se poate rezolva aceasta situatie:
In 90’ cand s-au impartit terenurile, langa terenul nostru era o bucata de teren, care nu era a nimanui, nu are titlu de proprietate, ramasa in aceiasi tarla, la margine, nimeni nu a dorit sa o ia, nici cu titlu,nici fara titlu de proprietate deoarece era numai nisip si nu se putea cultiva nimic!
Noi am luat acel teren , eu cu bunicul si bunica, eu aveam 7 ani atunci, si am muncit cot la cot 23 de ani acel teren, am adus camioane, la propriu, de balegar pt a face pamantul sa fie cat de cat fertil, pt ca doar pir (iarba) crestea acolo!
Am vrea sa facem acte pe acel teren care stim sigur ca nu apartine nimanui!
Exista si care e varianta legala prin care putem face asta, avand in vedere ce am relatat mai sus?
Ma intereseaza (desi acum nu este cazul) si cum pot evita alte piedici din partea altora, alte persoane rau intentionate, daca ar afla ca acel teren nu are acte si ar dori sa il obtina respectivii? Adica noi avem prioritate avand in vedere ca il muncim de atatia ani? Toate lumea stie lucrul acesta in zona.....ei cred ca avem si acte!
Multumesc frumos!

Buna ziua, am o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati intr-o problema legata de un credit bancar. Problema sta in felul urmator: o persoana a girat (cu bunuri mobile si imobile) o alta persoana pentru obtinerea unui credit de la banca, dupa o perioada s-a facut refinantare pentru creditul obtinut, iar girantul creditului a girat si aceasta refinantare. Dupa o alta perioada de timp s-a facut iarasi refinantare numai ca acum girantul creditului si a primei refinantari nu a mai girat si a doua refinantare.
Persoana care a luat creditul nu a pltit si girantul a primit acasa o instintare de la o firma de recuperari datorii conform careia este anuntat ca exista o hotarare judecatoreasca si ca urmeaza sa fie executat.
Acum intrebarea este: daca girantul nu a mai semnat ultima refinantare nu inseamna ca "a iesit" din contractul de creditare, ce s-ar putea face intr-o asemenea situatie pentru a rezolva lucrurile pentru cel care a girat?
Multumesc!