avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate loana1

Activitate loana1

Răspuns la discuția Apartament neizolat bloc nou
Multumesc de raspuns! Si in cazul in care este vorba de un complex de blocuri, tot asociatia isi da acordul sau proprietarii blocului respectiv? Dar dezvoltatorul mai are sau ar trebui sa mai aiba vre-un rol in aceasta actiune?
Buna ziua. Am achizitionat 1 apartament intr-un bloc nou. La prima sedinta, proprietarul de la ultimul apartament a facut precizarea ca acoperisul blocului nu este izolat si doreste izolarea acestuia prin asociatie. Este obligatia tuturor proprietarilor sa plateasca aceasta lucrare? Sau era treaba dezvoltatorului? Mai poate fi obligat dezvoltatorul sa faca aceasta lucrare?
Am semnat un antecontract pentru cumpararea unui apartamen, in el fiind precizat faptul ca va fi racordat la utilitati la momentul predarii. Dezvoltatorul spune ca a facut cererile necesare, dar ca nu au venit inca sa branseze blocul dar ca putem semna contractul de vanzare urmand ca apoi sa merg eu sa fac cererea pentru a fi bransata individual. Cum ar trebui sa procedez in acest caz si in cazul in care se depaseste termenul de predare si cei de la utilitati nu vin sa branseze blocul? Din cate am inteles din lege, nu se poate vinde un apartament daca blocul nu este bransat la utilitati.
Multumesc. Dar se poate ca firma dupa un anumit numar de luni sa iti spuna ca aceasta parcare va deveni impozabila, fara sa anunte in prealabil. Beneficiile impoabile nu trebuie sa fie folosite in interes personal? Parcarea la locul de munca poate fi considerata in interes personal?
Buna ziua. Daca o firma plateste chirie pt un anume numar de locuri de parcare pt angajati( ne fiind trecuta in contract) se considera ca si beneficiu impozabil pt angajati?
Buna ziua!

Sunt parte dintr-un proces in care nu se cunoaste domiciliul paratului. Instanta ne-a dispus sa mergem la Evidenta populatiei. Intrebarea mea este, daca paratul este din Bucuresti, iar eu ca si reclamant din Ilfov, trebuie sa merg la evidenta Bucuresti sau pot merge si in localitatea de unde apartin?

Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu la ce face referire certificatul privind starea de sanatate pentru adoptator si minor, in cazul adoptiei in familie. Este vorba de o simpla adeverinta de la medicul de familie cum ca sunt clinic sanatosi? Sau este nevoie si de Certificatul A5, daca da si este nevoie de acest certificat, trebuie pentru amandoi, sau doar pentru adoptator?( Am primit o "Comunicare Adresa" in care mi se solicita certificat medical ce atesta starea de sanatate a reclamantului si a minorului.)

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Buna seara! Schimbare nume minor
buna ziua! sunt in aceeasi situatie. diferenta este ca eu sunt mama si am un minor de 6 ani. m-am casatorit (cu tatal nu am fost casatorita) si as dori ca fiul meu sa poarte numele meu dupa casatorie. detin o hotarare judecatoreasca de tutele exclusiva.minorul nu isi cunoaste tatal natural, acesta nu s-a mai interesat de el de la varsta de 1,8 ani.
as putea sa ii schimb cumva numele fara acordul lui?
unde trebuie depusa cererea mai inati? la autoritatea tutelara?
mentionez ca in hotarare apare si pensie de plata, pe care nu a platit-o deloc de la terminarea procesului.

multumesc anticipat!
Răspuns la discuția incredintare minor
BUNA ZIUA!

AM O RUGAMINTE, DACA SE POATE SA IMI SPUNETI CE ANUME TREBUIE SA PLATESC SI UNDE,PENTRU A LEGALIZA HOTARAREA JUDECATOREASCA.
Răspuns la discuția incredintare minor
daca ma puteti ajuta cu un raspuns. daca copilul mi-a fost incredintat exclusiv, tatalui bilogic i s-a stabilit pensie, iar actual sot doreste sa il infieze. presupunand ca tatal biologic este de acord cu infierea, mai este obligat la plata pensiei?
si este adevarat ca sotul trebuie sa faca dovada unui venit pentru a il putea infia?