avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate odica

Activitate odica

Discuție pesta porcina
As vrea sa stiu daca exista vreun OUG in ceea ce priveste iesirea din tara a unei persoane cu preparate din carne de porc
cum se cumuleaza pensia obtinuta intr-un stat membru in UE cu pensia obtinuta in Romania.Cum este mai avantajos sa se ia pensia direct din stat membru sau sa se cumuleze cu cea de aici .Avantaje si desavantaje
utilizarea inteleg ca este consumul de curent iar intretinerea este reparatia care tot nu este corect ,si intr-un caz si celalalt este folosit de persoane si asa cum am specificat daca cineva este singur plateste mai mult sau egal fata de cei care sunt 3,4,5 persoane din cauza cotei parti indivize ,nu este corect
In orice caz va multumesc pentru raspuns In era lui Ceausescu nu era asa ,eu fiind administrator
consider ca nu este corect sa se calculeze pe cota parte indiviza ex intr-un apartament de trei camere locuieste o persoana ,intr-un apartament cu doua camere locuiesc patru persoane deci calculul ar trebui pe numar de persoane oamenii merg cu liftul nu cota parte indiviza
Ce facilitati fiscale se dau datornicilor la stat in anul 2018 am citit pe 2016,2017 .Am inteles ca ar fi pe masa in parlament. Este adevarat?
Răspuns la discuția comision de administrare banci
mltumrsc
va rog sa imi spuneti in cazul in care doresc sa iau 0pensia prin banca se opreste comision de administrare
Daca este legal sa se opreaasca comision de administrare pentru cei 500 lei pe care ii vireaza Primaria Capitalei in cont persoanelor cu handicap conform a nu stiu carei legi .Consider ca de acesti bani nu ar trebui banca sa se atinga Pentru 500 lei se opreste 15 lei
multumesc pentru raspuns ,nu este unic ,celalalt a avut contract de vanzare cumparare cu uzufruct dar dupa ce s-a insurat relatile s-au deteliorat crunt si am reziliat contractul .In alta ordine de idei cel caruia vreau sa fac contract de intretinere nu se stie cat va sta plecat ,cand se va intoarce ,probabil nu va avea suma inscrisa in contractVa rog sa imi spuneti si mie daca dupa decesul meu va ramae proprietar si daca celalalt va avea castig de cauza la tribunal deoarece sigur va avea loc acest lucru .Stiu ca contractul de intretinere este mai bun decat cel cu renta viagera .Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine deoarece trebuie sa discut cu un notar urgent
va rog sa imi spuneti ce se poate face in cazulin care vreau sa fac un asemenea contract in cazul in care persoana careia vreau sa fac contract este fiul meu ,lucreaza afara dar nu stiu pana cand si vreau dupa decesul meu sa ii ramana casa.VA ROG UN RASPUNS URGENT multumesc
multumesc