avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Activitate Orpheus

Activitate Orpheus

Buna ziua,
De curand mi-am dat demisia de la firma la care lucram si am cerut lichidarea la zi, fapt aprobat fara nici-un fel conditii mai ales ca avusesem o discutie mai dura cu seful meu direct in urma cu ceva timp. (nemultumirea era ca mis-a facut o evaluare nesatisfacatoare dupa 3 ani de zile desi procedura spune ca evaluarile pentru personalul indirect se fac anual, mai mult de atat cand am cerut o copie dupa dosar am constatat ca lipseste si ultima evaluare facuta de fostul sef direct; acesta plecand intre timp la o alta companie).
Revenind la subiect, dupa ce am depus cerea de lichidare la zi (act inregistrat cu numar de ordine stampila si semnatura), seful meu m-a anuntat ca am dreptul la 2 salarii compensatorii pe care le-am si acceptat fara sa pun prea multe intrebari. ulterior am aflat ca aceste salarii compensatorii se acorda doar in cazul concedierii.
Ca un fapt ciudat cand am fost sa ridic decizia de lichidare toti cei de la HR m-au intrebat daca mi-am gasit loc de munca ca si cum nu stiau ca sunt deja angajat la o alta companie, acesta fiind si motivul pleacarii mele, iar fostul meu sef m-a intrebat daca am nevoie de o recomandare de-si stia care este motivul plecarii mele.
Decizia de lichidare specificata in document este luata in baza articolului 55, lit. b din codul muncii.
Intrebarea mea este: poate exista o clauza ascunsa care nu este specificata in decizia de lichidare cum ca as fi fost concediat? daca DA ce ma sfatuiti sa fac in acest caz pentru ca atunci este clar ca este o razbunare a fostului meu sef cu care nu eram in relatii prea bune (pentru ca faceam parte din gasca lui).

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt caile legale de a recupera o suma de bani imprumutata unei persoane atunci cand nu exista decat o intelegere verbala si cateva sms-uri referitoare la acest subiect iar persoana imprumutata refuza sa returneze banii?
Multumesc anticipat!
Discuție Post vacant
Este permis ca o firma sa scoata la concurs o functie care nu exista in organigrama companiei iar apoi sa angajeze respectivul candidat pe o functie existenta ? poate fi considerata aceasta metoda un mijloc de dezinformare a propriilor angajati interesati de functia respectiva? Mentionez ca postul nu figureaza nici in COR (codul ocupatiilor din Romania).
Discuție Dezinformare
Buna ziua,
As putea actiona in instanta conducerea firmei la care lucrez pentru ca la cererea mea de a-mi schimba incadrarea in munca pe o alta functie mai avantajoasa fara a cere schimbarea postui sau marire salariala, mi s-a spus ca acea functie nu exista in organigrama firmei iar ulterior am aflat ca exista chiar de mult timp?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am motive sa cred ca e-mail-urile care le primesc sau trimit pe adressa de la servici este controlata iar anumite mesaje sunt blocate cu buna stiinta. Nimic anormal dealtfel in cazul unor mesaje cu continut suspect(ex:spam, virus, ...), insa au fost blocate/redirectionate si anumite mesaje inofensile sau in interes de serviciu menite sa-mi discrediteze activitatea profesionala si sociala (ex: mesaje de felicitate al unor colegi de ziua lor sau mesaje in/out de la colaboratori externi).
Cum as putea, sau la ce institutie ar trebui sa apelez pentru a verifica si demonstra acest lucru?
Multumesc anticipat.
Discuție Dosar angajat
Buna ziua,
As dori sa stiu daca am dreptul sa-mi vad dosarul cu toate documentele aferente statutului meu in firma la care lucrez. Ma refer la contractul colectiv de munca, contractul individual, documente aditionale privind schimbarea functiei, sanctiuni disciplinare, evaluari periodice, etc. Daca da, in baza caror legi si prin ce procedura pot cere acest lucru?
Multumesc anticipat.