avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Activitate floridelotus

Activitate floridelotus

Parintii mei mi-au facut contract de intretinere, in care spun,,transmitem grevat cu dreptul de uzufruct viager si cu obligatiunea de intretinere viagera,dobanditoarei...si se enumera tot ce au in proprietate.iar eu [dobanditoarea] sunt obligata in solidar sa-i intretin si sa-i inmormantez.Mai am un frate care nu s-a implicat deloc,dar care si-a insusit 3 exemplare ale acestui contract si nu stiu la ce i-ar folosi.si ce intentioneaza.Deci inteleg ca in acest caz nu se mai face succesiune? Multumesc!
Răspuns la discuția succesiune
Parintii mei mi-au facut contract de intretinere, in care spun,,transmitem grevat cu dreptul de uzufruct viager si cu obligatiunea de intretinere viagera,dobanditoarei...si se enumera tot ce au in proprietate.iar eu [dobanditoarea] sunt obligata in solidar sa-i intretin si sa-i inmormantez.Mai am un frate care nu s-a implicat deloc,dar care si-a insusit 3 exemplare ale acestui contract si nu stiu la ce i-ar folosi.si ce intentioneaza.Deci inteleg ca in acest caz nu se mai face succesiune? Multumesc!
Discuție succesiune
La contractul de intretinere cu uzufruct viager facut unuia dintre copii mai are loc succesiunea?Va multumesc!
La contractul de intretinere cu uzufruct viager facut unuia dintre copii mai are loc succesiunea?Va multumesc!
Buna ziua! Spuneti-mi va rog un act de vanzare -cumparare facut de un parinte catre un fiu in defavoarea celuilalt,poate fi atacat in instanta?In acest caz ar mai avea loc succesiunea? Dar la contractul de intretinere cu uzufruct viager facut unuia dintre copii mai are loc succesiunea?Va multumesc!
Răspuns la discuția contract de intretinere
Multumesc mult pentru raspuns! Ce inseamna lipsa formei la încheierea actului.?
Buna ziua.Contractul de intretinere cu uzufruct viager poate fi atacat in instanta?Detin un astfel de contract facut de parintii mei,acum mai traieste doar tata.Fratele meu,dupa 30 de ani de lipsa si dusmanie,apare acum si doreste jumatate din averea parintilor[mentonez ca nu a venit nici la moartea mamei in 2002].A sustras si 3 originale din 6 exemplare ale acestui contract.Oare ce ma asteapta in aceasta situatie?Ce am de facut,cum sa ma apar?Tata e aperiat,are 84 de ani.Va multumesc din suflet anticipat!
Buna ziua!Parintii mei mi-au facut contract de intretinere cu dreptul de uzufruct viager si cu obligatiunea de intretinere viagera desi mai am un frate dar cu care e nu erau in relatii bune.Mama a decedat,iar acum tatal meu doreste sa se impace cu fratele si sa-i sea si lui jumatate din proprietate.Eu sunt de acord si ma bucur,insa nu stiu cum sa procedez.In contract scrie ca se va putea cere rezilierea contractului fara nici o somatie daca nu e multumit de mine,insa aici nu se pune problema.Cum e bine sa facem si care ar fi modalitatea sa nu ne coste mult? Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie
Multumesc mult pentru raspuns,insa as dori sa stiu daca punctul de pensie are o valoare mai mare in cazul meu.
Discuție pensie
Buna ziua! Sunt pensionara din octombrie 2015 si am lucrat gr 1 zece ani, si gr 2 cinci ani.E adevarat ca pt acest lucru punctul de pensie e mai mare?Iar pt pensie suplimentara de 2%-3% cum trebuie sa procedez?Va multumesc mult!