avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Arslan

Activitate Arslan

Problema este ca nu vrea sa mearga la notar si acum imi trebuie avocat si sa rezerv/ procur banii pentru judecata aceasta.
Din acest motiv, trebuie sa vad cat de mari sunt taxele de timbru, in primul rand.
Spuneti-mi, va rog, la ce articol din OUG v-ati referit?
Am realizat un partaj cu fosta sotie.
I-am achitat sulta.
Spuneti-mi ,va rog, cu cat se timbreaza o actiune prin care ii cer instantei sa constate ca i-am achitat aceasta sulta?
Multumesc, am program de relatii personale.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, trebuie sa solicit deci investirea cu formula executorie prevazuta de art. 376 al Codului de Procedura Civila?
Buna seara,

Copilul a fost internat cateva zile in spital. Sotia nu m-a informat si refuza sa-mi ofere informatii, noi 2 fiind in divort. Am autoritatea parinteasca.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, pot sa formulez petitie (e corect asa?), la conducerea spitalului, sa-mi dea o copie a documentatiei medicale a copilului?
Cum ar trebui sa-mi intemeiez cererea?
Buna tuturor,

S-a judecat fondul (am primit un program de relatii personale), a urmat apelul, care a fost respins. Urmeaza cele 30 de zile. Nu pot pune inca in aplicare programul de relatii personale, pentru ca am inteles ca ar fi trebuit sa cer in mod expres primei instante punerea in executare a programului de relatii persoanle (ne-am judecat dupa vechiul C.P.C.). Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce pot eu face in aceasta situatie?
Spuneti-mi, va rog:

-in cate exemplare se depune cererea la Judecatorie;
-cum trebuie timbrata (ce valoare are timbrul judiciar si ce valoare are taxa judiciara de timbru);
-daca voi fi citat si nu ma prezint, ce se intampla (e in alt judet);
-daca exista vreun articol de lege prin invocarea caruia sa nu fiu obligat sa ma prezint;
Răspuns la discuția divort-hotararea din fond
Multumesc !
Se pronunta hotararea la fond. Partile initiaza apel in termen legal.
Spuneti-mi, va rog, in baza caror articole de lege, hotararea din fond nu se mai aplica, prin introducerea apelului?
Intrebare de baraj-cine verifica institutia Inspectia Judiciara?
Daca s-a modificat codul de procedura civila, puteti sa-mi spuneti, va rog, care articol este echivalentul acum al articolului 581 din vechiul cod de procedura civila, in baza caruia se intemeiaza acum cererile de ordonante presedintiale?