avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate raghina

Activitate raghina

Buna ziua, acum cateva saptamani s-a vorbit in parlament despre noua lege a pensionarii pe grade si posibilitatea perosanelor care au ramas fara serviciu inainte de varsta pesnionarii sa aibe acest beneficiu de a se putea pensiona in functie de gradul avut in munca.
Acum intrebarea mea este daca legea s-a aprobat si ce persoane beneficiaza de pensionare
Răspuns la discuția Plangere impotriva primariei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai de cate ori sa mai merg la primar, ca am mers de foarte multe ori si nu s-a luat nicio masura?
Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutor, doresc sa fac o plangere dar problema este ca nu stiu unde si nici cum sa o formulez ,plangerea vreau sa o fac despre un drum ce apartine unei comune si este foarte deteriorat, in acetele comunale acesta este dat ca si asfaltat dar nici macar un utilaj nu a fost bagat acolo de ani buni.
Cineva mi-a spus ca sa o fac la prefectura judetului de care apartine, dar ma intrb daca ma ajuta la ceva.
Doresc un raspuns. multumesc
Răspuns la discuția Un al doilea loc de munca
si ce inseamna contract principal?(si care sunt urmarile declaratiei, trebuie sa contribui cu ceva la stat)
si unde trebuie declarat?
chiar nu stiu si am nevoie de raspunsuri
Buna ziua,
Am si eu o intrebare la a carei raspuns as dori sa vina neintraziat,
Lucrez la o firma cu carte de munca, la patron, si as dori sa ma angajez si in alta parte iar nelamurirea mea care este:
Daca aici la actualul loc de munca am contract si toate actele in regula ma mai pot angaja si in alta parte cu carte de munca?
sau legea nu mi permite decat sa figurez cu un singur contract de munca?
Multumesc
Buna ziua, lucrez cu carte de munca din octombrie , pe cartea de munca am salariu de 700 ron, dar l-am negociat la 800 ron, acum a venit o procedura ce trebuie semnata in care scrie ca de la 1 februarie se va mari salariul cu 50 ron adica 850 ron luati in mana si pe cartea de munca 750.
Acum doresc sa va intreb se aplica marirea si pe februarie cu martie sau din aprilie asa cum mi-a spus mie seful. Ca pe procedura scrie clar ca se va aplica de la 1 februarie chair daca ea este editata de la inceputul lui martie
Astept un raspuns,
Multumesc!
Răspuns la discuția pensionarea anticipata
Stiti nu prea inteleg la ce se refera stagiul de cotizare..imi puteti explica intr'un mod detaliat! multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu unde pot merge sa ma interesez daca lucrez cu contract de munca sau cel pe care l am semnat este doar o hartie,
Si inca ceva, cand a trebuit sa semnez un stat de plata mi a venit cu numele meu de familie dar cu alte prenume, exista posibilitatea ca si in contract sa fiu trecuta la fel.
Multumesc
Buna ziua,
Am pe tatal meu in varsta de 54 de ani nascut pe 18 august 1958, a lucrat timp de 36 ani si am dori sa stim daca se poate pensiona anticipat sau de ce fel de pensionare poate beneficia.
Astept un raspuns,
Multumesc