avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate MiricaG

Activitate MiricaG

Discuție Cadastru teren
Am un teren intravilan cu casa pe el, am cadastru si intabulare, in cartea funciara scrie ca am mai mult cu 10 mp din masuratori( e mai lat cu 30 cm si mai lung cu 2 metri)
Problema este ca vecinul meu are si el cadastru si intabulare, si el are mai mult cu 3 mp (mai mult cu 2 metri in lungime, mai ingust cu 20 cm).
Dansul ma ameninta cu judecata. Are vreo sansa de castig ? Practic noi avem cadastru si intabulare, amandoi avem mai mult din masuratori(eu si in lungime si in latime am mai mult ca in cadastru), dar el are mai mult in lungime, in latime are mai putin ca in cadastru.
Terenul intravilan al meu in acte este de 190,4 mp, terenul vecinului in acte este de 191mp. Ambele terenuri sunt in Bucuresti sector 2.
Ambii avem cadastru si intabulare facuta.
Ne suprapunem virtual pe cca 2% din teren.
1. La mine din masuratori imi ies 9mp in plus.
2. La vecinul meu ii ies lipsa din masuratori cca. 4mp.
Vecinul meu are casa construita la calcan deja, si nu avem cum sa ii cedez acest teren chiar daca as vrea.
3. El cand a construit nu mi-a cerut acordul pt. calcan, din ce stiu Certificatul de urbanism nu a specificat sa ia si acordul meu pt constructia la calcan.
4. Eu am o casa batraneasca si doresc sa o demolez si sa construiesc o casa la calcan cu vecinul meu, dar dansul ma ameninta cu judecata si ca nu o sa pot construi pana nu ii dau terenul de 4 mp sau ii platesc mii de euro.
Ce pot sa fac in acest caz?
Buna ziua.
Detin un teren in sectorul 2 Bucuresti.
Suprafata teren: 190 mp din care 45 mp casa batraneasca.

Pana in anul 2015 puteam conform certificatului de urbanism sa construisc P+2 intrucat eram in zona L1A, conform PUZ sect. 2.
Din anul 2015 a expirat PUZ sect. si a intrat in vigoara PUG Bucuresti, si aici terenul meu este trecut in zona verde V4, desi peste tot de jur imprejurul meu sunt numai case si iar case.
Doamna de la urbanism primaria sector 2, mi-a spus ca imi recomanda sa actionez in instanta primaria intrucat PUG o sa ramana in vigoara multi ani de aici incolo si este la modul general constituit acest PUG, astfel mi-a incadrat si mie terenul in zona VERDE, desi pe acesta este o casa din anul 1949, si de jur imprejur sunt numai case.
Ma puteti sfatui ce am de facut?
-Detin carte funciara: teren intravilan curti constructii
-Detin toate actele
-Detin certificat urbanism eliberat in octombrie 2019 (zona verde V4).
Buna ziua avocatnet.ro.
In urma unei camapanii de denigrare, total lipsita de adevar, o publicatie de stiri mi-a publicat inscrisuri pe care apar numele meu si semnatura personala, pe langa faptul ca au denaturat 100% informatia publicata, dar cred ca denaturarea adevarului chiar daca o demonstrez, este democratie si dreptul lor de a scrie ce vor.
Exista vreo lege care interzice acestor redactii sa imi publice numele integral si semnatura personala?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Ce procedura sa adopt, sa ma adresez instantei de judecata, si ce daune as putea sa solicit, macar 1 leu pt. prejudiciul adus?
Buna seara/ziua.
Domnul expert desemnat de instanta a gresit inentionat expertiza tehnica dupa cum urmeaza:
Varianta 1.(corecta si cea mai simpla)
250880km : 12,26944 ani = 20447,550 km/an

20447,55 – 15000 km/an = 5447,55 km/an
0,5% pentru fiecare 1.000 km

5,44755 * 0,5 = 2,723775



Varianta 2 (Varianta aleasa si folosita de expertul in cauza)
250880km - 12,26944 ani * 15000 km/an =
250880km - 184041,6 km = 66838,4 km
coeficientului de uzură: 66838,4 km x 0,5/1000 = 33,0 %
0,5% pentru fiecare 1.000 km
Coeficientul de uzură generală recalculat devine 75% + 33,0 % = 108,0 %, însă nu poate depăși maxim 85 % = coeficient corespunzător stării de intreţinere satisfacătoare

Varianta 2 (Varianta corectata de mine)
250880km - 12,26944 ani * 15000 km/an =
250880km - 184041,6 km = 66838,4 km
66838,4 km : 12,26944 ani = 5447,55 km/an (aici el a omis intentionat aceasta etapa ca sa rezulte un coeficient de uzura cat mai mare)
0,5% pentru fiecare 1.000 km
5,44755 * 0,5 = 2,723775

Este total aberant ca el nu imparte 66838,4 km diferenta aceasta la numarul de ani, si rezulta un paradox.
Expertul in cauza mi-a calculat valoarea daunei totale cu 85 % uzura cand de fapt indicele corect este 77,723 %.
O sa cer contraexpertiza si ma gandesc sa cer 2 experti la contraexpertiza.
Intrebare:
Dumneavoastra ce recomandati sa fac?
Ii pot face plangere la politie/sau la biroul de experti pentru "greseala/abuzul" facut?

Are rost sa cer sa dispuna judecatorul extragerea unor expertize facute in trecut de domnul expert in cauza sa vedem daca a mai facut asemenea falsuri?

Nota:
Este vorba despre calculul unei daune auto totale.
250880km reprezinta numarul de kilometri din momentul accidentului.
12,26944 ani reprezinta numarul de ani de la data fabricatiei pana in momentul accidentului
Pot sa cumpar vreo 20 de hectare de teren in Republica Moldova? Mentionez ca eu nu am cetatenie moldoveneasca, si ca sunt roman.
Multumesc Frumos.
Răspuns la discuția Demisie Ministerul de Interne
Am avut contract pe 10 ani semnat. Dar s-a dat in 2012 o ordonanta in urma careia puteai sa pleci indiferent de clauza din contract, am avut colegi de academie care au demisionat. O mai fi valabila?
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca am terminat Academia de Politie in 2012, anul trecut, am lucrat 6 luni, imi pot da demisia fara sa platesc cheltuielile de scolarizare? Era o ordonanta de urgenta in 2012, prin care se putea demisiona fara plata cheltuielilor de scolarizare, o mai fi valabila in 2013?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Litigiu/Frauda asigurare
1. Va multumesc foarte mult. O sa fac o adresa catre Porcuratura franceza, sa imi comunice stadiul procesual al dosarului. Va tin la curent cand primesc raspunsul.

2."sa initiati un proces in Romania in care sa solicitati sa se constate ca sunteti cumparator de buna credinta, exista autoritate de lucru judecat in civil, avand in vedere solutia din penal data in Roamania, adica va profita si sa dispuna instanta inmatricularea autovehicolului."
In urma acestui proces se poate dispune doar inmatricularea în conformitate cu prevederile art. 21, alin. 3 din HG 1391/2006, numai dacă dispune instanța de judecată prin hotărâre sau parchetul care supraveghează cauza, nu si scoaterea alertei de furt nu?




Răspuns la discuția Litigiu/Frauda asigurare
Am facut deja o plangere catre firma de asigurari din Franta. O atasez: 1. [ link extern ] /
2. [ link extern ] /
Atasez si raspunsul primit de la firma de asigurari Macif: [ link extern ] /
Ce sa fac acum? Am primit raspunsul pe 9 noiembrie 2012 parca. De atunci au trecut 4-5 luni nu am mai primit nimic.