avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate deliabrett32

Activitate deliabrett32

Intr-o situatie asemanatoare am fost si noi acum 6 ani. Montand boiler, am renuntat la apa calda. Dar pentru ca nu le-am depus cerere si nu am primit proces verbal de debransare de la apa calda, ne-au emis facturi inca vreo 7 luni, pana ne-am debransat legal, cu ENET-ul in carca, cu proces verbal de constatare, cu tot tacamul. Motivatia: nu conteaza ca esti debransat, atata timp cat nu ai dovada legala a debransarii (procesul verbal de constatare).
Adica, vreti sa spuneti ca daca angajatorul doreste sa isi sanctioneze un angajat doar pentru ca vrea, doar pentru ca poate, fara a avea motiv, fara ca acel angajat sa fi facut ceva, poate face asta pur si simplu, fara cercetare disciplinara, fara a analiza faptele mai inainte? Sincer, ma indoiesc ca legea chiar permite asta!! Adica, nu cred ca suntem chiar in tara lui Papura Voda!!
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata Anca Marton, Asociatia are aceasta obligatie foarte clar stipulata de lege daca eu solicit sa platesc sumele din cota mea online sau prin paypoint. Este obligatia lor si dreptul meu sa primesc factura pe mail. Daca nu cunoasteti legislatia, eu zic sa nu sariti unde nu trebuie si la cine nu trebuie!
Pentru ca nu eram in relatii foarte bune cu Asociatia de Proprietari, i-am solicitat persoanei care face statele de plata sa ma inroleze in aplicatia virtuala. Mi-am facut cont si acum primesc pe mail factura pe care o achit la paypoint, nedorind sa mai iau legatura, fizic, cu ei. Acelasi lucru trebuie sa faceti si aici. Astfel, devine dreptul dumneavoastra si obligatia lor sa va trimita pe mail fiecare factura, detalii despre lucrarile din asociatie, modificari intreprinse, solicitari, etc. Si atunci, nu veti mai avea nevoie sa luati legatura cu ei. Utilizatorii care va spun ca era obligatia d-stra sa va interesati si ca nu trebuia Asociatia sa va trimita mail au dreptate pana la un punct. In momentul in care solicitati sa platiti ONLINE sau prin paypoint/in cont bancar, sunt obligati sa va onoreze cererea si sa va trimita mail cu factura!!
Faceti plangere scrisa la ITM. Salariul minim brut pe cartea de munca trebuie respectat. 1000 lei salariu net corespunde unui salariu brut mai mic decat 2080, ceea ce este ilegal.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tot mai des observ ca extrem de multe persoane solicita anumite servicii/ imprumuturi, etc. si incearca sa se prevaleze de achitarea contravalorii acestora, uzitand de tot felul de scuze, mai mult sau mai putin plauzibile. Da, lipsa unui contract este condamnabila, in urma incheierii unei intelegeri intre parti, dar faptul ca s-au primit banii/serviciile solicitate inseamna ca solicitantul este obligat - moral si penal - sa le deconteze. Contractul vine doar sa stipuleze conditiile acordarii serviciilor/sumei de bani si a decontarii acestora.
Răspuns la discuția Emag retur produse
In mod normal, atunci cand faceti un retur, tineti legatura cu firma respectiva pentru a va asigura ca returul s-a efectuat cu succes. Daca pana acum nu ati primit contravaloarea produselor returnate, fie produsele nu au ajuns defapt in depozitul emag (vina curieratului), fie banca nu a autorizat tranzactia. De regula, cei de la emag ar fi incercat sa va contacteze daca problema era in 'curtea' lor.
Eu un lucru nu inteleg. Cand ati dat comanda pe site-ul publicitar (ex, arena.890m.com) ati fost constrans? Banuiesc ca nu. Faptul ca ati platit online a fost tot alegerea proprie. Si atunci??
Răspuns la discuția Ramburs OLX
Cand ati sesizat ca s-a facut comanda de curierat fara ramburs de ce nu ati reactionat? S-ar putea presupune ca ati dorit sa trimiteti un colet-cadou.
Răspuns la discuția schimbarea retelei de telefonie
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Se numeste portare. Adresati-va companiei la care doriti portarea. Dar trebuie sa fiti la zi cu plata facturilor la compania la care sunteti in prezent.