avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate TUDORCRISTIAN

Activitate TUDORCRISTIAN

Răspuns la discuția Dosar fiscal
Daca cesionez in totalitate partile sociale (prin publicare la Monitorul Oficial), Registrul Comertului solicita si certificat fiscal?
De exemplu, la o alta societate, am cooptat actionari, in prima etapa si ulterior am cedat partile mele sociale, ramanand noii actionari - in aceasta situatie nu s-a solicitat certificate fiscal, dar in cazul de mai sus nu stiu cu se procedeaza si va rog sa ma ajutati. Multumesc.
Discuție Dosar fiscal
Buna ziua. O societate cu datorii (nu foarte mari - 2.000 lei) poate sa-si schimbe sediul intr-un alt judet, sau voi intampina probleme la mutarea dosarului fiscal? Va multumesc pt raspuns.
Discuție Provocare
Buna ziua. Detin o firma in Germania si o firma in Romania. Pe firma din Germania am de incasat TVA (romanesc). Ce lege se aplica - codul fiscal din Romania, din Germania sau impreuna? Factura nu este platita, dar pentru nemti nu este asta o problema. Cand vor cere acordul Romaniei pentru acest TVA se va verifica in Romania daca firma RO este platitoare de TVA si atat, sau vor pune conditii sa fie si achitata aceasta factura? Astept raspunsurile d-voastra si va multumesc anticipat.
Discuție TVA de incasat
Buna ziua. Detin o firma in Germania si o firma in Romania. Pe firma din Germania am de incasat TVA (romanesc). Ce lege se aplica - codul fiscal din Romania, din Germania sau impreuna? Factura nu este platita, dar pentru nemti nu este asta o problema. Cand vor cere acordul Romaniei pentru acest TVA se va verifica in Romania daca firma RO este platitoare de TVA si atat, sau vor pune conditii sa fie si achitata aceasta factura? Astept raspunsurile d-voastra si va multumesc anticipat.
Buna ziua. Imi puteti spune daca este legala intermedierea de plati dintre cumparator si vanzator de catre o a treia societate? Daca da, cum este posibil, printr-un contract tripartit sau, pur si simplu printr-o adeziune, intelegere, etc intre cumparator si intermediar/prestator de servicii? Prestatorul de servicii/intermediarul sa nu poarte nici o raspundere cu privire calitatea marfii, transport etc. Considerati ca este posibil si legal acest serviciu? Si cum va arata factura pentru a avea o legatura cu contractul dintre cumparator si furnizor?
Poate o sa va intrebati cine ar face acest lucru. Daca cumparatorul si intermediarul sunt din Romania, iar furnizorul din UE, atunci imi permit o pierdere de 5% fata de pretul vanzatorului, atata timp cat eu incasez TVA-ul si imi va produce alti bani.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.
Imi puteti spune care este nota contabila, in aceasta situatie? Multumesc.
Buna ziua.
In situatia cand un furnizor intra in faliment (si se radiaza si firma de la registrul comertului) cum ramane cu soldul din contabilitatea mea? Poate fi adus la zero in baza unui document juridic si nu contabil, de exemplu in baza sentintei de faliment? Sau sunt nevoit sa raman pe viata cu sold in contabilitate?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția conflict cu lichidatorul
Multumesc mult de raspuns. Informatiile d-voastra imi sunt de mare ajutor.
Buna ziua. Cine ma poate ajuta cu o informatie in cazul meu? Sunt in urmatoarea situatie: societatea care o detin este in procedura de faliment si detine un bun imobil care doresc sa-l cumpar prin altcineva. Sunt certat cu lichidatorul si cu siguranta nu ma va informa cand va scoate bunul la vanzare, pentru ca legal nu are nici o obligatie. Exista un site in care lichidatorii au obligatia de a anunta actiunile lor (si pot pri informatia in timp real pe email)? Mai mult de atat m-am inscris singur la masa credala, iar acesta a anulato ca tardiv, fiind pusa cererea la o luna dupa pronuntarea intantei de intrare in procedura generala a falimentului (am sa contest acest aspect). Eu daca voi fi in coada tabelului cu creditorii poate ca lichidatorul sa nu ma instiinteze de actiunile lui si sa vanda spatiul? Va multumesc.