avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate zmihai58

Activitate zmihai58

Răspuns la discuția Cum aflu adresa proprietarului
Fratele a fost dat in judecată în baza procuri, menționez că în baza acestei procuri in 2013 instanța admite în parte cererea si da câștig de cauză asociției dar suma e doar 20% din suma cerută, și penalizări 0.
După cum am spus in acel act de vânzare cumpărare la cumpărător e trecut X-căsătorit, cetătean român cu domiciliu in Troidorf,Germania, identificat cu pașaport tip.P nr.....emis de Poliți Iași.
Pentru a putea acționa in judecată proprietarul trebuie să am adresa acestuia.
In speranța că m-am făcut ințeles vă mulțumesc.
Am urmaroarea problemă. Apartament cumpărat de cetățean român,domiciliat în localitatea Troidorf,Germania în luna august anul 1997, face procură fratelui în luna septembrie 1997.Acesta din urma locuiește de atunci în apartament și de trei ani nu mai plătește cheltuielele de întreținere. Cum ajung la proprietar deoarece în contractul de vanzare cumpărare cât și în procură nu este trecut decat cetâțean român cu domiciliu în Germania, identificat cu pașaport tip.P nr............emisde Polita Iași.
Menționez că fratele a fost acționat în judecata dar fără rezultat.
Cu stimă.
In forum se spune sa nu dam nume si alte date...dac este necesar eu pot da nr dosar, avoctul mi-a spus ca urmeaza pronuntarea dupa cum ati vazut dupa trei amanari a pronuntari se repune pe rol acest proprietar este dat in judecata din anul 2010 cum am mai scris pe forum dar acum in 2015 am pus si avocat dar vad ca acest proprietar are relatii sus puse, asi dori sa reclam judecatorul, nu cred ca facand dovada ca nusi achita datoriile conform listelor de plata,trebuie sa fac probabil dovada acestor restante cu un document adus de pe martie.
Cu stima
1- In calitate de reclamant.
2- Reclamanta are avocat.
3-Am depus toate documentele cerute.
4- Ce sa inteleg prin "Amână pronunţarea la data de ". Mai trebuie depuse documente ???
In speranta ca nu am suparat pe nimeni, cred ca rezolvarea e un cont de binefacere pe care o sal afisez si in cadrul judecatoriei si pe tv.
Cu stima
In speranta ca se intelege din cele de mai jos, este vorba de un restant la intretinere care de doi ani nu a achitat un leu.unde pot depune o plangere.
Nr. unic (nr. format vechi) :
Data inregistrarii 26.01.2015
Data ultimei modificari: 17.12.2015
Sectie: Secţia Civilă
Materie: Civil
Obiect: pretenţii
Stadiu procesual: Fond
26.01.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

15.12.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17 amânări
Tip solutie: Repus pe rol
Solutia pe scurt: Repune cauza pe rol şi fixează termen de judecată la data de T: 26.01.2016 pentru când vor fi citate părţile cu menţiunea de a răspunde la excepţia lipsei calităţii procesual pasive a pârâtului. Cu cale de atac odată cu fondul. Dată în şedinţă publică, azi 15.12.2015.
Document: Încheiere de şedinţă 15.12.2015

08.12.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17 amânări
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 15 decembrie 2015.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 08.12.2015

02.12.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17 amânări
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 8 decembrie 2015.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 02.12.2015

17.11.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 2 decembrie 2015
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 17.11.2015

06.10.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: în vederea administrării probatoriului, va acorda un nou termen de judecată, motiv pentru care,
Document: Încheiere de şedinţă 06.10.2015

16.06.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Pentru a da posibilitate reclamantei să depună la dosar înscrisurile solicitate, amână cauza la data de 06.10.2015.
Document: Încheiere de şedinţă 16.06.2015

05.05.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În vederea comunicării către pârât a precizărilor formulate şi depuse la dosar de către reclamantă cu privire la câtimea obiectului cererii, acordă termen de judecată la data de 16.06.2015.
Document: Încheiere de şedinţă 05.05.2015
06.10.2015

Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:
16.06.2015

Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Pentru a da posibilitate reclamantei să depună la dosar înscrisurile solicitate, amână cauza la data de 06.10.2015.
Document: Încheiere de şedinţă 16.06.2015
05.05.2015

Ora estimata: 08:30
Complet: C17
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În vederea comunicării către pârât a precizărilor formulate şi depuse la dosar de către reclamantă cu privire la câtimea obiectului cererii, acordă termen de judecată la data de 16.06.2015.
Document: Încheiere de şedinţă 05.05.2015
Răspuns la discuția Recuperare datorii
Datoria este a proprietarului care a cumparat ap cu credit si a fost executat silit, noul proprietar are act de adjudecare, unde este se face referire la art.518 alin. 4.
Am citit si eu acest art care la alin.1 spune printre altele ca noul proprietar suporta toate sarcinile imobilului, de asemeni art.504 alin.10 precizeaza ca executorul trebuie sa invite pe toti cei care pretind vriun drept.
Mentionez ca noul proprietar stia de sumele datorate informanduse din lista de plata.
Va multumesc.
Buna seara,
Avem urmaroarea problema asociatia a dat in judecata un locatar cu datorii in anul 2011, 2012 si 2013 ultima data am depus toate actele cerute si termenul de judecata a fost 11 aprilie, nu am primit inca o sentinta.
Apartamentul respectiv era cumparat cu credit de la banca, aceasta a vandut apartamentul prin executor judecatoresc,noul proprietar care vrea adeverinta de la asociatie pentru a revinde apartamentul nu vrea sa achite datoriile.
Mentionez ca am inscris la ANCPI privilegiul imobiliar, dar proprietarul spune ca va obtine intabularea.
Va rog un sfat
Buna ziua,
La asociatie avem urmatoarea problema un locatar rau platnic nu a achitat datoriile din oct.2010, L-am actionat in judecata prima data in 2011,a doua oara in 2012 si a treia oara in 2013 de fiecare data se recunoaste ca are datorii si penalitati aferente dar in loc de suma de 17287.40 lei,este somat sa plateasca 364.89 lei. Concluzia este ca are pe cineva la judecatorie. Intrebare daca facem o adunare generala si hotarim in unanimitate sa fie debransat de la apa rece si calda este legala hotararea.
Va multumesc
buna ziua,revin cu îtrebarea deoarece am fost la O.C.P.I. Iaşi unde am depus o cerere pentru consultare carte funciară,am achitat 10 lei, răspunsul a fost că ap. nu ete înscris în cartea funciara nu sunt documente,şi să formulez o altă cerere care costă 100 lei, dar care nu am îţeles ce trebuie să cuprindă mi sa dat un formular "CERERE pentru eliberarea unui certificat de sarcini" pe care să tai nuştiu ce şi să trec alt ceva, cerand alte explicatii d-na mia explicat că dacă nu plec cheamă gardianu să mă dea afară. Intrebarea mea era dacă nu sunt documente la ei ce document pot să-mi elibereze pentru a fi folosit în instanţă. Va multumesc
Buna ziua,
Asociatia are deschis un cont curetnt in care primeam chiria pt antene acest cont a fost blocat si retrase sume pe care asociatia le avea de achitat catre socetatea de termoficare,acestea au fost retrase in baza unui titlu executoriu.
Itrebarea e putem deschide alt cont pentru reparatii in care sa ne vina acesti bani fara a mai putea fi retrasi.
Va multumesc