avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate lupuvioleta1

Activitate lupuvioleta1

Raspunsul dvs . nu m a lamurit deloc , v am spus ca eu am calitatea de angajator si asta voiam sa stiu unde ma incadrez , daca pot beneficia de vreun ajutor , in acel articol se specifica clar ,ca este pt cei care nu au calitatea de angajatori , deci inteleg ca nici dvs nu stiti mai mult decat noi .
Buna ziua , am un II cu domeniu de activitate cosmetica auto., cu 2 angajati , care din cauza situatiei actuale din luna martie , s a restrans activitatea si am fost nevoiti sa lucreze doar o ora pe zi , din lipsa de clienti . Datorita Starii de Urgenta instituite , angajatii stau acasa iar eu le platesc cate o ora pe zi , chiar daca fizic ei nu mai vin la munca , cel putin deocamdata . In ce conditii pot beneficia de ajutorul de 2230 lei de la stat , ce acte trebuiesc facute si ce criterii sunt ? Va multumesc !
Buna ziua , am o Intreprindere Individuala cu 2 angajati cu obiect de activitate COSMETICA AUTO , si un PFA cu 3 angajati cu obiect de activitate IMOBILIARE , as vrea sa stiu daca trebuie sa am un responsabil de date cu caracter personal pentru ambele ,
si daca trebuie sa aiba cursul specific sau doar sa deleg un angajat care sa aiba in responsabilitate si acest lucru ? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Spor pentru sâmbetele lucrate
Multumesc pentru raspuns , eu am stabilit ca pentru fiecare sambata lucrata ( 5 ore ) le compensez cu o zi libera platita (( 8 ore ) in saptamana urmatoare , fara sa le mai acord spor la salariu .Este corect asa
Buna ziua , as vrea sa stiu cum se face calculul la salariu pentru 2 angajati , unul cu 8 ore , altul cu 4 ore de luni pana vineri , iar sambata se lucreaza de la ora 9 pana la oara 14 . Ce spor trebuie acordat pt cele 5 ore lucrate sambata ? Pentru salariatul cu norma de 4 ore este legal sa lucreze sambata 5 ore pe zi ? Multumesc anticipat
Buna ziua , sunt in proces cu CNANDR SA CESTRIN BUCURESTI , am pierdut la fond, ca am circulat fara rovinieta valabila . Solutia de respingere la contestatia la executare facuta de mine a fost :
- B.E.J. ca fiind indreptata impotriva unei persoane fara calitate procesual pasiva
- pt C.N.A.D.N.R ca neintemeiata
- pt suspendarea executarii silite ... ca ramasa fara obiect
Ma intereseaza sa stiu daca pot sa invoc la instanta de apel , decizia nr.6 /16.02.2015 ( pe care nu am invocat-o la fondul cauzei ) prin care I.C.C.J. a decis ca :
- p.v.c.c intocmite in baza art.9 al.1 lit a si al. 2) si 3) din o.g. nr. 15/2002 "intocmite pe suport de hartie , transmise persoanelor sanctionate , sunt lovite de nulitate absoluta pentru lipsa semnaturii holografe a agentului constatator "in raport cu dispoziile art.17 din o.g.nr.2 /2001 ? Exista vreun model de actiune la instanta de apel in acest sens ??? Va multumesc anticipat
Buna ziua , am un prieten , care are un pfa si vrea sa stie daca poate sa incheie un contract de asigurare la somaj si care ar fi valoarea pe care trebuie sa o plateasca lunar .Mentionez ca pana luna aceasta a avut si contract de munca cu 2 ore la o societate si vrea sa aiba in continuare continuitate pentru a putea intra in somaj . Va multumesc anticipat !
Buna ziua , am primit la sediul social al firmei , o notificare de plata precum ca societatea noastra are de plata catre TELEVIZIUNEA ROMANA , suma de 900 lei . As vrea sa stiu daca aceasta taxa mai este in vigoare, am inteles ca s-ar fi scos din 2011 ? Precizez ca firma figureaza la REG COM cu sediul social la parintii mei acasa si nu am un alt punct de lucru . Contractul cu ENEL e pe persoana fizica , asadar firma nu are incheiat nici un contract cu TVR . Ce pot sa fac , ca in nici un caz nu sunt de acord sa platesc aceasta suma ? Daca exista vreun text de lege in acest sens , va rog sa ma ajutati . Va multumesc !
Conf. Leg. 263 /2010 art..149 al1si2, am contestat aceasta decizie in termen legal de 30 zile . Casa de pensii au emis decizia pe 10.05.2012 , eu am primit-o pe 25.05.2012 si am depus contestatie la Casa de Pensii pe 18.06.2012. De la aceasta data ammai depus si la Comisia centrala de contestatii nenumarate interventii scrise , insa pana la acesta data de 08.10.2013 nu am primit nici un rasp. Intrebare : ce inseamna si cum se traduce in limbaj popular , sintagma din leg.263/2010- art. 149 al2 si anume : '' Procedura de examinare a deciziilor supuse contestarii reprezinta - procedura administrativa prealabila, obligatorie , fara caracter jurisdictional ? ''Daca fara rasp lor la contestatia facuta de mine , ma pot adresa la instanta de judecata pt a solutiona legal acest litigiu. Cu multumiri anticipate
Buna seara , ma intereseaza sa stiu in ce conditii pot angaja un cetatean bulgar si sa il pot de delega sa lucreze in alta tara din UE ( Letonia ) .Mentionez ca firma are contract de prestari servicii in aceasta tara si m-a intereseaza sa stiu daca contractul de munca trebuie tradus si in limba bulgara sau e de ajuns in limba romana si engleza si ce acte ii trebuie la angajare , in afara de cele care se cer pt o angajare a unui roman . Dar in cazul unui cetatean letonian , care este procedura , avand in vedere ca munca prestata va fi in tara de rezidenta , iar contractul de munca se va incheia cu o firma din romania . In cazul cetateanului leton , mai poate fi vorba de delegare ? Si as mai vrea sa stiu , daca contractele de munca se pot incheia pe perioada determinata . Va multumesc !