avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate OanaBocancea

Activitate OanaBocancea

Răspuns la discuția Intermediar in asigurari
Buna ziua,

suntem persoana juridica si nu stiu ce trebuie facut pentru a inregistra la RAJ acele doua coduri CAEN.

Va multumesc!
Buna ziua,

Dorim sa devenim intermediari in asigurari si am inteles ca ne trebuie sa fim inregistrati in RAJ (coduri 6621 si 6622)? Nu stiu exact despre ce este vorba, daca puteti sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
daca am achizitionat un mijloc fix la mana a doua care a avut durata de functionare normala de 5 ani si a fost amortizat complet, il inregistrez tot ca mijloc fix cu aceeasi durata de functionare?

Multumesc
Buna ziua, spuneti-mi va rog daca tatal este obligat sa isi ia o luna de concediu de ingrijire a copilului si daca nu isi ia in luna respectiva nu se primeste indemnizatia?
Multumesc!
Buna ziua,
firma la care lucrez are mai multe puncte de lucru, iar la doua dintre acestea au fost maimult de 4 angajati si s-a scos de la finante CUI separat si au devenit sedii secundare.
Intrebarea mea este daca trebuie inregistrat separat in Revisal sau in alta parte.

Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu pentru crestere copil
Multumesc!
Buna ziua,
am o nelamurire in legatura co zilele de concediu medical pentru suspendarea unui contract de munca pentru concediu de ingrijire a copilului si calculul indemnizatiei. O persoana insarcinata are dreptul la 126 zile de concediu medical dar din cate stiu eu obligatorii sunt cele 42 de zile de concediu medical postnatal pentru a putea fi suspendat contractul.
Daca isi ia doar cele 42 zile de concediu medical postnatal indemnizatia se calculeaza la fel in functie de veniturile nete pe ultimele 12 luni sau intra direct la indemnizatia minima de 600 lei?

Multumesc!
In cazul in care un angajat care s-a deplasat in interes de serviciu cu masina de serviciu si a avut accident, masina are dauna totala, angajatorul are dreptul sa ceara angajatului bani? Masina are facut casco cu franciza (20 % din valoare evaluata) si i se cere angajatului sa suporte cheltuiala.
Daca s-a schimbat denumirea societatii, CUI-ul si J-ul au ramas la fel trebuie facut vreun act pentru angajati ca sa ia la cunostiinta?
pentru functia de consultant in management trebuie studii superioare de specialitate ( mai exact economice) sau persoana angajata pe acest post poate avea studii superioare in alt domeniu?