avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1508 soluții astăzi
Forum Activitate cornek

Activitate cornek

Buna ziua, lucrez in cadrul Administratiei Nationale a Penitenciarelor si desfasor misiuni de transfer intre unitati.
Vin in fata dvs cu urmatoarea intrebare:
Plec in misiune in ziua de luni si termin misiunea in jurul orelor 17-18 seara la o unitate aflata in centrul tarii, eu nu locuiesc in zona respectiva si plec a doua zi (marti) de dimineata la ora 05:00 spre unitatea de unde am plecat luni, terminand misiunea de transfer seara, iar apoi ma deplasez catre casa.
Timpul petrecut intre orele 17-18 seara pana a doua zi de dimineata la ora 05 mi-ar fi trebuit pontate ca ore lucratoare sau pontate cu o cota parte din salariu de baza? Mentionez ca pe ordinul de serviciu am trecut specificat ca sunt in misiune pana la terminare.
Inca o intrebare: Unitatea respectiva unde innoptez imi pune la dispozitie spatiu unde sa ma odihnesc, il pot refuza si sa ma cazez unde doresc eu si sa-mi fie decontata cazarea?
Daca imi puteti da cadrul legal care reglementeaza acest tip de pontaj, va multumesc in avans pentru raspunsuri.
Buna ziua, ca sa nu mai deschid alt subiect pe aceeasi tema, am urmatoarea speta.
Mi-a murit tatal in luna martie si la momentul decesului mi-am luat 5 zile de invoire platita, mentionez ca sunt functionar public cu statut special si conform HG 1946/2004 as avea dreptul la 10 zile de invoire platita dintre care mi-am luat 5 cand a murit si as mai dori sa imi iau restul de 5 zile rămare acum cand facem pomana. Se poate lua acel rest de 5 zile?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua, am cumparat o Dacia Logan fabricata in 2009 si am depus la Adm Fiscala cerere precum sa imi elibereze dovada ca s-a platit taxa si nu a fost recuperata de fostul proprietar. Cand am fost dupa dovada mi s-a explicat ca in perioada 2008-2009 masinile cu capacitatea pana in 2000cm cubi erau exceptate de la plata taxei. Iar acum cu noua lege 37/2014 ''cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat pentru care nu s-a plătit taxa specială, taxa pe poluare sau taxa pentru emisiile poluante'' mi-au spus ca trebuie sa platesc taxa. As dori sa ma indrumati/sprijiniti cu privire la recuperarea taxei si ce procedura trebuie sa inaintez la adm financiara si apoi la judecatorie.
Mentionez ca pe internet am gasit cerere/model pentru restituirea taxei de poluare numai pentru masinile aduse din spatiul intracomunitar european, nu din Romania.
Va multumesc anticipat pentru sprijin.
Buna dimineata, mi-a murit tata-l care era pensionar si asigurat la casa de pensii a MAI, dupa inmormantare mama a depus documentatia pentru ajutorul de deces pe care l-a primit ziua urmatoare.
Eu in calitate de fiu al defunctului fiind angajat la stat respectiv la Administratia Nationala a Penitenciarelor primesc ajutor de inmormantare de la angajator?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua, am urmatoarea intrebare pentru dvs:
Am un pensionar MAI care are o stare de sanatate precara si doctorii ne-au spus ca sa ne asteptam la ce este mai rau si sotia acestuia este pensionata pe caz de boala cu o pensie de aproximativ 380 RON. Sotia acestuia poate prelua o cota parte din pensia sotului? Daca da, unde ne putem adresa si ce trebuie facut.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Accident de munca
Va multumesc pentru raspuns.
Sa stiti ca ITM-ul nu se baga la functionari publici pentru ca nu apartinem de ei.
Buna ziua, am si eu o nelamurire si anume:
Sunt functionar public cu statut special in cadrul Adm. Nat. a Penitenciarelor si in timp ce ma indreptam catre serviciu cu masina personala am fost implicat intr-un accident auto in care eu am fost accidentat de catre un auto care nu mi-a acordat prioritate.
Este considerat accident de munca?
Buna ziua, socrului meu i s-a retinut permisul dupa ce a avut un accident cu un biciclist, mai exact socru meu vroia sa intre intr-o parcare si se afla pe banda 1 a dat semnal dreapta si cand sa intre in parcare biciclistul a intrat in el, in urma evenimentului rutier biciclistului i-a intrat ghidonul in zona pelvisului si a fost transportat la spital unde a stat internat de joi pana luni. Politia i-a retinut carnetul pentru art.54/1 din codul rutier dar in schimb i-a dat o dovada de circulatie pana la solutionarea cazului. Acum va intreb pe dvs daca procuroarea ii da NUP ii mai suspenda carnetul? Tin sa precizez ca si biciclistul are partea lui de vina deoarece nu era pista pt biciclete, nu avea vesta reflectorizanta.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
O zi buna!