avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate violeta54

Activitate violeta54

Buna ziua
Sunt pensionara la limita de varsta si vreau sa-mi deschid o firma.
Este vreo problema pentru pensie, trebuie sa ma duc la Casa de Pensii sa declar ceva?
Buna ziua
Pot sa modific durata concediului de odihna de la 21 zile la 25 zile?
Aceasta modificare este facuta la doleanta administratorului societatii.
Multumesc
Societate are numit prin Act constitutiv un administrator persoana fizica cu rezidenta in UE (nu este roman).
Sub ce forma se poate face renumerarea lui si care sunt contributiile care se platesc
Multumesc
Buna ziua
Vreau sa fac un contract de confidentialitate ptr. salarati. Trebuie sa le acord si spor ptr. confidentialitate? Cat este sporul?
Buna ziua
Conf. art 66 din Contractul colectiv de munca la nivel national salariata insarcinata are urmatorul drept:
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
Eu stiu ca nu mai exista Contract colectiv de munca la nivel national!
Mai exista bonus un salariu ptr salariata care a nascut?
Ce alte drepturi mai are salaritadupa nastere?
Multumesc
Ce costuri sunt ptr. un partaj? adica cat din valoarea casei? acesti bani sunt taxe care nu se mai recupereaza!
Buna ziua
Vreau sa incep actiunea de divort, am vb. cu sotul meu si mi-a spus sa fac ce vreu. Dar avem o problema :in 2011 am construit o casa unde suntem 3 proprietari eu, mama mea si sotul. Am vb. de divort si de vanzarea casei dar el nu vrea sa vanda si nici bani sa ma despagubeasca. Casa este facuta din vanzarea fostului nostru apartament unde am fost toti 3 coproprietari. Ce pot sa fac in acest caz? Ce implicatii sunt daca eu parasesc domiciliul si ma mut cu chirie?
Multumesc
Răspuns la discuția Angajare somer peste 45 ani
Multumesc mult
In declaratia 112 trebuie sa bifez la Subventii/scutiri Subventi cf art. 85 din legea 76/2002?
Dar daca salariatul incepe activitatea in data de 10 ale lunii, subven tia este proportionara cu perioada lucrata?
Buna ziua
Vreau sa angajez un somer peste 45 ani si beneficiez de subventii din partea. statului. Cautand sa ma informez am gasit Legea 250/2013 prin care aceste facilitati sunt eliminate.

"
Legea nr. 250/2013, act normativ ce aduce o serie de modificari legislatiei in domeniul asigurarilor pentru somaj, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 457, din 24 iulie 2013 si a intrat in vigoare din 22 octombrie 2013.
Printre modificarile operate de documentul citat se numara si eliminarea unor facilitati acordate de stat pentru unii angajatori. Mai precis, este vorba despre cei care incadreaza in munca absolventi de liceu sau de facultate, someri de peste 45 de ani, precum si someri parinti, care sunt unici sustinatori ai familiilor monoparentale.
Astfel, conform noilor reglementari, acesti angajatori NU vor mai fi scutiti de la plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta categoriilor de salariati mentionati mai sus.

Va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiez de subvenitia de 500 lei/luna si ce acte trebuie sa mai depun la somaj
Multumesc
Discuție Lucru sambata
Buna ziua
Firma a primit o comanda mai mare si trebuie sa se lucreze sambata sau duminica.
Salariatii au inceput sa vocifereze ca ei nu pot lucra si in w/d.
Patronii vor sa mai angajeze personal si vor ca in contractul de munca sa se specifice ca in cazul unor lucrari urgente sa se lucreze sambata si/sau duminica. Unde in CIM trebuie specificat : la art. H Durata muncii pct 2 .c sau la art. J. SALARIU pct. 3 (orele suplimentare..)
In afara sporului de w/d care poate fi intre 10% - 100% salariatii mai beneficiaza si de o zi libera care poate fi recuperata in 14 zile. Dar daca este f mult de lucru salariatii nu -si pot recupera zilele lucrate in termenul de 14 zile!!
Nu mai stiu cum sa procedez
Multumesc