avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate lili_l19

Activitate lili_l19

Buna ziua,

In urma cu o saptamana am zgariat o masina stationata in timp ce ieseam din parcare. Pentru ca nu am gasit proprietarul am fost la politie pentru a declara evenimentul. Am primit 3 puncte de penalizare si 4 de amenda pe care am si achitat-o. Pentru ca am lasat numarul de telefon in parbriz proprietarului, acesta m-a contactat dupa o saptamana ca sa facem amiabila. Se mai poate face amiabila dupa o saptamana? Care e procedura in acest caz? Nu trebuia sa declare si el evenimentul la politie? Multumesc.
Buna ziua! Am optat pentru concediu crestere copil 2 ani. Dupa 1 an am solicitat prin cerere intoarcerea la locul de munca, unde imi desfasor activitatew de 1 luna. A aparut o situatie exceptionala si as vrea sa ma intorc inapoi in ccc. Este posibil? Ce trebuie facut. Totodata am optat si pentru stimulent de insertie dar nu s-a virat inca. Multumesc.
Buna seara! In urma cu cateva luni am fost implicata intr-o tamponare. Am lovit in spate un alt autoturism, fara sa existe victime. Am incheiat constatare amiabila si nu am mai auzit de persoana respectiva sau de incident pana astazi, cand m-a sunat un domn, care nu s-a prezentat si nici nu mi-a spus de unde e. M-a intrebat daca am fost implicata in tamponare si mi-a cerut sa ii trimit pe email copie dupa talon si dupa asigurare si in plus mi-a cerut sa ii trimit si o copie dupa buletin dar si o declaratie cu ce s-a intamplat, semnata de mine, precum si poze cu masina mea avariata. Ce documente sunt obligata sa ii trimit eu si de ce ar trebui sa ii trimit copie dupa buletinul meu precum si o declaratie? Mentionez ca masina este pe numele sotului. Multumesc.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toate consumabilele se platesc de catre chirias. Poate aveti pretentia ca proprietarul sa va cumpere si hartia igienica de la toaleta, eventual sa plateasca si electricitatea, gazul, etc. ca doar sunt pe numele proprietarului si na, chiriasul nu se foloseste de ele. Subiectul asta este atat de aberant ca nu pot spune decat fereasca sfantul de asa chiriasi ca dvs.
Si va recomand sa abandonati subiectul. Cred ca sunt destule persoane care v-au demonstrat ca nu aveti dreptate.
Sunt casatorit si am un copil de un an. Dintr-o casatorie anterioara am un baiat de 10 ani pentru care platesc pensie alimentara. Sotia actuala este in ccc. Daca raman fara venituri fosta sotie ma poate obliga sa ii platesc pensie din indemnizatia actaulei sotii? Se considera venit comun? Multumesc anticipat.
Buna ziua! Am un apartament cu 2 camere achizitionat prin Prima Casa, pentru care platesc rate pentru urmatorii 25 de ani. Doresc sa inchiriez acest apartament cu contract declarat la Anaf insa in curand voi incepe sa beneficiez si de indemnizatie crestere copil. Pot pierde indemnizatia daca obtin venituri din chirie? Mentionez ca apartamentul este pe numele meu.
Cei de la agentia de plati speciale au spus ca nu este un venit profesional. Acesta a fost un raspuns verbal. Am primit si un raspuns in scris din care nu am inteles nimic. Il redau mai jos:
Buna ziua.
in conformitate cu prevederile Art. 3 din OUG 111/2010 privind Concediul
si indemnizatia pentru cresterea copilului,
"(1) In sensul prezentei ordonante de urgenta, veniturile din salarii si
asimilate salariilor, din activitati independente si din activitati
agricole, silvicultura si piscicultura prevazute la art. 2 alin. (1)
sunt cele definite la art. 67, art. 76 alin. (1) si (2) si art. 103 din
Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, si
reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra
venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzator fiecarei
categorii de venit.
(2) Veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea nivelului
indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta, dupa caz:
a) suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea
cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca
diferenta intre venitul net din salarii calculat prin deducerea din
venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni si a
deducerii personale acordate pentru luna respectiva si contributiile la
fondurile de pensii facultative, precum si cotizatia sindicala platita
in luna respectiva pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla
functia de baza;
b) suma incasata de persoana indreptatita, rezultata dupa aplicarea
cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca
diferenta intre venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc
de realizare a acestora, pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri;
c) suma incasata de persoana indreptatita, calculata potrivit legii de
catre platitorul acesteia, pentru perioadele prevazute la art. 2 alin.
(5) si (6);
d) suma incasata de persoana indreptatita care realizeaza venituri
supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de
plata acestuia sau sunt considerate neimpozabile;
e) suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului
net din activitati independente determinat in conditiile legii;
f) suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului
net din activitati agricole determinat in conditiile legii.
(3) Pentru persoanele care realizeaza venituri din salarii,
solde/salarii din functie, venitul brut reprezinta salariul de baza,
indemnizatii, sporuri, prime, orice alte sume sau avantaje de natura
salariala ori asimilate salariilor acordate de angajator potrivit legii.
(4) In cazul in care o persoana realizeaza concomitent venituri supuse
impozitului din mai multe surse, se vor lua in calcul toate veniturile
lunare incasate de aceasta.
(5) In situatia prevazuta la art. 2 alin. (6), daca persoana realizeaza
concomitent venituri supuse impozitului atat in tara, cat si in statele
care aplica Regulamentul, se iau in calcul doar veniturile realizate in
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite
pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca
ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor
lucrate cu indemnizatia de maternitate.
Buna ziua,

Va contactez in legatura cu urmatoarea situatie. Am un apartament de 2 camere, achizionat prin Programul Prima Casa pe 30 de ani, pentru care platesc rate lunare. As dori sa inchiriez acest apartament cu contract inregistrat la ANAF astfel incat venitul obtinut sa acopere rata lunara. Totodata mentionez ca sunt insarcinata in luna a 8-a si in
curand voi intra in concediu prenatal, ulterior concediu crestere copil.
Intrebarea mea este cum impacteaza venitul din chirie indemnizatia de
crestere copil, avand in vedere ca venitul din chirie va depasi pragul
de 3750 lei pe an? Este considerata aceasta chirie o activitate
suplimentara care poate duce la suspendarea indemnizatiei de crestere
copil conform OUG 111/2010?
Mentionez ca am adresat aceasta intrebare si celor de la Anaf si celor de la Agentia Speciala de plati fara a primi un raspuns clar, doar extrase din legi pe care le citisem deja si nu m-au ajutat sa am un raspuns clar.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Decizie concediere
In decizie nu se spune nimic despre data de incetare a contractului. Se specifica doar ca beneficiaza de 20 de zile preaviz. Si totusi, revin la neclaritatea noastra. De ce a emis angajatorul 2 decizii dar numai una i-a fost adusa la cunostinta angajatului.
Răspuns la discuția Decizie concediere
Va multumim pentru raspuns dar totusi nu intelegem de ce s-a mai emis o a doua decizie, care repet, nu i-a fost adusa la cunostinta sotului. ce ar trebui sa facem noi acum?
Răspuns la discuția Decizie concediere
Preavizul i-a fost dat pe 18/09/2015.