avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate nonearfear

Activitate nonearfear

Buna ziua, va rog sa imi spuneti care este ordinul de ministru ce reglementeaza regimul eliberarii adeverintei de autenticitate a diplomelor de studii, solicitate de catre Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Studiilor. Ma intereseaza mai exact sa stiu daca aceasta adeverinta poate fi eliberata altei persoane decat titularul, fara a fi necesara prezentarea unei procuri notariale. Multumesc!
Buna ziua, doresc sa comercializez online si la targuri in Romania, jucarii pentru copii pt. diferite segmente de varsta, importate din UE. Nu vom achizitiona jucariile direct de la producatori ci de la o societate ce a achizitionat jucariile in cadrul unei licitatii din Franta. Doresc sa deschid acum un PFA sau Societate Comerciala.
Va rog frumos sa ma ajutati in elucidarea urmatoarelor probleme legate de vanzarea jucariilor respective in Romania:
1. Imi trebuiesc acte de conformitate pentru produsele pe care le vand. De ce documentatie am nevoie mai exact: documentaţia tehnică de la producator din care reiese ca a evaluat a conformitatea + declaratia CE de conformitate, cu aplicarea marcajului CE?

2. Are nevoie societatea mea de vreo licenta speciala sau autorizatie ?

3. Trebuie sa punem etichete in limba romana cu privire la provenienta, segmentul de varsta sau materialele din compozitia produselor?


Va multumesc mult!
Buna ziua,

Am aplicat la un program apicol ce presupune decontarea anumitor cheltuieli.
Am depus la dosar o factura in format electronic iar acum ni se cere depunerea facturii respective in original. Va rog sa imi spuneti daca este obligatorie si emiterea unei facturi in original sau legislatia permite emiterea factuii electronice, cu aceeasi valoare ca cea in original.
Multumesc!
Iar daca actualul angajator, in momentul in care imi depun demisia decide sa inchei activitatea sa zicem de a doua zi, contractul pe care presupunand ca l-am semnat cu noul angajator, avand data de incepere 14 septembrie, mai poate fi modificat, astfel incat sa fie antedatat (pt. a nu fi fara contract de munca in aceste 2 luni). Multumesc!
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Deci pot semna un contract maine, 13 iulie cu data de incepere a activitatii la noul loc de munca in 14 septembrie?
Este posibila semnarea contractului de munca cu 2 luni inainte de data la care intra efectiv in vigoare?
Doresc sa imi dau demisia de la actualul loc de munca unde perioada de preaviz este de 45 zile lucratoare. Am primit o oferta verbala, insa pentru a avea garantia noului contract, as dori sa le solicit semnarea contractului in avans.
Va rog sa imi spuneti daca executarea silita poate avea loc fara existenta unei hotarari judecatoresti in acest sens prin punerea sub sechestru a bunurilor aflate in proprietatea societatii comerciale in discutie (este vorba de o datorie leasing auto).
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca deschiderea procedurii de insolventa asupra debitorului implica automat interdictia acestuia de a vinde bunuri din cadrul societatii (este vorba de o datorie leasing auto)?

Multumesc.


In cadrul contractului de munca incetat, incheiat intre mine si fostul angajator este mentionat "angajatorul va plati pe durata clauzei de neconcurenta - 12 luni, o indemnizatie lunara de 50% din media salariilor de baza brute ale salariatului pe ultimele 6 luni anterioare incetarii contractului individual de munca", astfel ca in contractul de munca se vorbeste de salariul de baza brut, respectiv suma inscrisa in contractul individual de munca, nu si de alte venituri suplimentare.
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in acest caz, daca este legal ca in contractul de munca semnat sa fie mentionata o suma mai mica decat obligatiile impuse de codul muncii?
Va rog sa imi spuneti daca bonusurile primite in decursul ultimelor 6 luni ale contractului de munca, intra la baza de calcul a indemnizatiei de neconcurenta.