avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate giorgiana87

Activitate giorgiana87

Multumiri! Da, așa se dorește contracte individuale cu câte un imobil ptr fiecare copil ! Credeam ca este interzis....
Contract de întreținere viager

Buna seara
Familie cu 2 copii și doua case dorește sa încheie contracte de întreținere pe viața cu fiecare dintre copii! Este posibil acest lucru? Adică o familie sa fie întreținute pe viața de ambii copii iar la decesul familiei fiecare dintre cei 2 copii sa dobândească câte un imobil!?Multumiri! Toate cele bune
Răspuns la discuția Proces cu banca
va multumesc!
Discuție Proces cu banca
imi puteti indica, va rog, nr. deciziei înaltei curti de casatie si justitie, întrucât ma aflu intr un proces cu banca "bancpost" pentru clauzele abuzive din contractul de împrumut în franci elvetieni...va multumesc din suflet!sarbatori fericite
Discuție Proces cu banca
un proces civil cu banca pentru clauzele abuzive stipulate in contractul de imprumut este de competenta judecatoriei?
va multumesc
Azi dimineata am auzit, la stiri, ca o doamna a dat in judecata banca,de la care a imprumutat un credit in franci elvetieni, pentru clauzele abuzive stipulate in contractul de imprumut si culmea...a castigat! acelasi lucru dosresc sa l fac si eu:))
In anul 2007 am luat un credit in franci elvetieni (6000) ptr care acum platesc o rata aproape dubla fata de ratele cand francul elvetian era cotat la aprox. 2,4lei.
Am deja 7 ani de cand tot platesc si ma gandesc ca deja mi am achitat creditul si nu vreau sa le mai dau bani care nu li se cuvin. Imi puteti spune va rog daca trebuie sa merg la mediator inainte de a merge la instanta?care este demersul pentru a intenta o actiune in instanta si o pot face eu, desi nu sunt avocat?
Va multumesc pentru ajutor!
Spuneti mi, va rog, pentru deschiderea unei taxe de succesiuni dupa parintii mei, ambii decedati de aproximativ 10ani, pe cine trebuie sa chem in judecata?...cumva primaria satului unde se afla bunurile??mentionez faptul ca am fost singura la parinti!doresc sa apelez la instanta de judecata intrucat costurile sunt mai mici decat la notar!va multumesc din suflet
Spuneti-mi, va rog;
1. care este durata aproximativa, de trecere a unei suprafete de 3ha, de la o bunica la un nepot, in fata notarului;
2. ce fel de contract(de donatie sau de vanzare-cumparare) ar fi mai avantajos din punct de vedere financiar pentru ca nepotul sa devina proprietar pe aceasta suprafata de teren;
3. si mai ales care sunt costurile estimative inclusiv onorariul noratului indiferent de contractul incheiat , avand in vedere ca terenul se afla in judetul valcea.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Ajutati ma va rog cu raspunsuri la urmatoatele intrebari:
1. Sot si sotie, fara descendenti, sotia decedata cu un colateral privilegiat.se deschide succesiunea?
2.sotul vaduv, doreste sa lase mostenirea unei familii care il ingrijeste!cum este mai indicat sa lase mostenirea: prin testament sau prin contract de renta viagera? Si de ce documente are nevoie ptr a proceda la lasarea mostenirii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Parasire tara minor
Multumesc frumos pentru ajutor!