avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Activitate cristimar

Activitate cristimar

Va salut, am observat ca doriti fonduri pentru asociatii de locatari , as dori sa va intreb daca ati reusit si cum , suntem interesati si noi de aceste fonduri mai ales ca trebuie sa renovam canalizarile ,mai precis tot ce tine de bloc pana la canalizarea stradala!Va multumesc!
Va rog sa-mi spuneti ce taxe trebuie sa platesc pentru deschiderea partajului succesoral ,4 mostenitori nu ne-am inteles si nu am putut merge la notar ,3 nu si-au exprimat optiunea succesorala ,procedura preliminara desfasurata ,bunul in valoare de 100000 lei deci din start 3% ,apoi pe capetele de cerere cat mai trebuie sa platesc ,se mai plateste pe fiecare succesor?
Va multumesc!
Am avut si eu un ap de vanzare in Bucuresti si cutoate ca am specificat clar ca nu doresc sa negociez cu agentii imobiliari ci direct cu cumparatorul , ei bine , nu a venit nici un cumparator neinsotit de agent ,comoditate ,prostie spuneti si dvs. .Atunci cand apelezi la agentii nu vezi ce semnezi?E adevarat ca sunt lacomi si ca nu doresc sa plateasca impozite dar atunci cand ti se cere sa semnezi ceva, nu esti curios sa citesti ?
Mie unul mis-a parut cam scump comisionul de 1,5 % pentru cat efort face agentul (da cateva telefoane) .
Am acceptat in termen, am desfasurat procedura prealabila ,chiar si plata datoriilor ,impozite cheltuieli de intretinere reparatiii,nu a cerut nimeni inventarierea .
sunt mostenitor
Speta e urmatoarea : am ingrijit pe cineva ,o ruda ce nu putea semna documente din motiv ca era bolnava psihic,dupa deces doi mostenitori au renuntat la mostenire la notar,ceilalti trei nu ,insa nici nu au facut declaratii de acceptare ori sa-si eprime tacit sau in scris optiunea succesorala.
Intrebarea e actiunea judecatoreasca va fi indreptata doar impotriva celor 3 ?
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
Va salut ,pana saptamana trecuta nu vazusem o asemenea amenda insa cea pe care am vazut-o avea un agent constatator caruia nu i-am retinut numele si parea senata cu mana ,parea scoasa la imprimanta adica culoarea semnaturii era neagra ,inseamna ca in locul codului de bare au bagat in sistem o mazgalitura?In OG 2 scrie ca agentul constatator trebuie sa fie imputernicit de ministru, imputernicirea n-ar trebui sa fie publicata in M.O.?
Va multumesc!
Exista termen maxim ?
Matusa mea era bolnava de dementa tip alzheimer eu fiind ingrijitorul ei recunoscut de instanta,fara sa stiu fratele ei a dus-o la notar si a determinat-o sa-i dea declaratie de renuntare la mostenirea dupa sora ei,eu am aflat abia acum la un an de la asa zisa semnare mentionand ca ea facea o mazgaleala de fiecare data alta,nu a fost reprezentata de tutore ,si insotita de reprezentant legal.
Se mai poate ataca ?
adica nu se poate transforma intr-un inscris sub semnatura privata?