avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate Anna-Nektaria

Activitate Anna-Nektaria

Buna ziua,
Am o întrebare și va rog sa mă lamuriti
O persoana cu dubla cetățenie ( romană și americană) vrea sa își reînnoiasca pașaportul românesc expirat. A sunat la um consulat din SUA și i s-a cerut cartea de identitate. Dar el nu are domiciliu in România. Cum se procedează ? Multumesv
Răspuns la discuția Constructie casa
Conducta este in pământ pe terenul cumpărat.
Am cumparat un teren pe care vreau sa imi construiesc o casa. La un metru de gard trece pe proprietatea mea o conducta a OMV-ului. Ei ma conditioneaza sa imi amplasez casa la 20 m de conducta. Este legala cererea lor si ce se intampla daca nu o respect? Va multumesc
Buna ziua, as vrea sa va întreb dacă unei salariata cu un contrac de munca cu timp parțial la o firma si altul tot cu timp parțial la alta firma i se cumuleaza veniturile pentru calculul indemnizației. Va multumesc
In timpul căsătoriei soția rămâne însărcinată cu un alt bărbat. Cei doi soți deși separați nu înaintează actele de divorț. La nașterea copilului tatal natural îl poate recunoaște astfel încât sa fie trecut pe numele lui
buna seara,
un salariat este concediat conform art. 65 alin. (1) din Codul muncii republicat, concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului. Inainte de expirarea termenului legal de 20 de zile lucratoare de preaviz, salariatul solicita incetarea acestuia. este legal? cum trebuie procedat: ii incetez contractul la data solicitata de el sau la data finalizarii preavizului?
Va multumesc
Răspuns la discuția inregistrare revisal
Mulțumesc de răspuns! Si Din punctul meu de vedere ar fi mai simplu cu act adițional... numai ca așa este politica patronului
Buna ziua,
v-as ruga sa ma lamuriti intr-o problema; la angajarea unui salariat , acesta primeste un numar de marca, cod, unic irepetabil pentru alta persoana. Cu acelasi numar ii fac si inregistrarea in Registru de evidenta. Exemplu Popescu are numar de marca 24 si contrcatul nu nr, 24/28/10/2016.. Contractul este aproape intotdeauna pe perioada determinata. Intrebarea mea este daca peste 6 luni cand ii fac un alt contract pot pastra acealsi numar. Exemplu : 24/28.04.2017? Va multumesc
Răspuns la discuția plata concediu medical
multumesc
Buna seara,
Am o salariata cu contract de munca de 2 ore si nu este locul principal de munca. Incepand cu15 septembrie a intrat in concediu prenatal. Cum se calculeaza concediu medical si cum se depune cererea de recuperare a banilor de la Casa de sanatate? va multumesc