avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate alex67jjy

Activitate alex67jjy

Mi-am cumparat o masina de la un roman dar ea este inscrisa pe bulgaria si am urmatoarele acte la masina (carte mare,talon,contract de vanzare cumparare intre roman si bulgar,procura intre roman si bulgar) cand am cumparat masina nu avea acte valabile mam dus in bulgaria si am facut asigurarea si inspectia tehnica periodica,acum am totul in regula itp,asigurare si rovinieta valabile,problema este ca nu am procura pe numele meu...procura trebuie numai in caz de accident??pot sa conduc doar cu acordu verbal al propietarului roman???Este ceva grav ???
Răspuns la discuția Permis conducere
Nu exista nici un risc,da este proba practica si teoretica..cand am dat eu in 2012 am facut doar poligon acum am inteles ca te scoate in oras!bafta
Buna ziua!Am avut permisul anulat si am primit condamnare un an cu suspendare,aveam cat A si B acum am redobandit decat cat B,intrebarea mea este daca pot sa dau ce cat C+E dupa suspendare??? acum sunt in perioada de incercare,cazierul inca nu este curat dupa perioada de incercare am inteles ca se poate face reabilitarea de drept..multumesc
Răspuns la discuția Problema inmatriculare masina
cum sa nu fie propietar daca are contract de vanzare cumparare? ca circula pe numele vechiului propietar este alta treaba..dar eu cred ca este propietar si dupa ce am facut si eu cu el vanzare cumparare am ramas eu propietar..ce nu o pot inscrie cu ce acte am?
Răspuns la discuția Problema inmatriculare masina
Maina este pe numele bulgarului..romanu circula pe procura dar are si act de vanzare cumparare si eu am vanzare cumparare cu romanu..eu vreau sa o inscriu pe firma dupa in bulgaria,portita acea care a ramas sa putem circula cu o masina inscrisa in bulgaria
Am cumparat o masina de la un cunoscut..masina este momentan inscrisa in bulgaria cu actele expirate,din cauza ca bulgari au bagat impozitu in asigurare masina are asigurarea foarte mare.As dori sa ii scot numere provizorii in romania si dupa sa o inscriu in bulgaria direct pe numele meu pe firma.se poate reinscrie o masina in aceasi tara?#-o astept raspuns
Buna ziua doresc sa achizitionez o masina inmatriculata pe bulgaria de la un roman,ce acte trebuie sa aiba romanu(imi poate face procura daca el la randu lui are procura de la bulgar) contractu de vanzare cumparare facut de mine si roman este valabil?multumesc
Am fost condamnat cu suspendare pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice..a trecut suspendarea si am facut scoala din nou am platit toate taxele,analize tot..am fost sa dau sala si mi sa zis de fata de la ghiseu ca nu pot sa dau sala pentru ca la ei apare permisu retinut nu anulat..ma trimis sa fac cerere la comandant si acum astept ca in 30 de zile imi vine prin posta raspunsu(nu stiu ce imi vine) unde trebuie sa ma duc sa anulez permisu si cat dureaza procedura??? problema este urmatoarea ca eu nu pot sa fac dovada absolvirii 8 clase si am inteles ca este o propunere legislativa pe rol..daca se aproba legea pe mine mai ma afecteaza daca am terminat dosaru inainte sau doar pe cei care incep solarizarea??? va rog astept raspuns #-o
Răspuns la discuția Alcool in aer de 0.84


Multumesc
Răspuns la discuția Alcool in aer de 0.84
Dupa cat timp pot sa imi iau permisu inapoi dupa un an sau dupa 3 ani?Am inteles ca reabilitarea o fac dupa un an!