avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate adinita

Activitate adinita

in ce conditii pot cere devansarea termenului de judecata stabilit de judecatorie?
am luat legatura si cu alti beneficiari de proiecte din judet pe care ii cunosc de la cursurile de formare profesionala si mi-au spus ca ei nu au fost verificati.Cum pot dovedi ca pe baza unor conflicte personale cu conducerea agentiei este verificat doar proiectul meu?
Răspuns la discuția PFA fara facturier
ce sanctiune pot primi?
sunt pfa,am jurnal de casa si monetar dar nu am facturi sau chitante.Pe baza jurnalului de casa am intocmit declaratii fiscale si platesc impozit. Pot fi sanctionat in vreun fel in cazul unui control?
Buna ziua.
Sunt beneficiara unui proiect european pe Masura 112.Am fost contactata telefonic de organele de politie sa ma prezint la dansii in legatura cu acest proiect. VERBAL mi-au fost adresate cateva intrebari despre proiect si am constatat ca din dosar lipsesc anumite documente in jurul carora s-a derulat discutia noastra.Tot verbal mi s-au cerut anumite acte ale firmei.Am intrebat in baza carei sesizari sau autosesizari am fost chemata si mi s-a spus ca fac ei un control de rutina.Va rog sa ma lamuriti pt urmatoarea situatie:
1 am voie sa prezint acte daca mi-au fost cerute verbal fara a avea nici o dovada ca le-am lasat acolo avand in vedere ca si din dosarul meu lipsesc acte?
2 dosarul meu contine acte confidentiale.Agentia poate inmana acest dosar sau trebuie studiat in incinta unitatii.
3 la sfarsitul cercetarilor mi s-a spus ca trebuie facut un raport si trimis mai departe( au spus ca nu e treaba mea unde).Daca in raport se scrie ca nu le-am pus la dispozitie acele acte? Eu am mai castigat un proces cu aceasta agentie.
Va multumesc!
in vacanta judecatorilor se pot da termene de judecata?
ce inseamna ca un dosar in care s-a primit de 2 ori nup de la parchet, a fost arhivat si trimis spre tribunal?
cmi imi este suspendat de angajator in urma unei plangeri penale. am primit in urma cercetarilor nup si sunt in faza de recurs. ma pot angaja intre timp in alta parte? daca da si castig procesul mai pot sa-mi recuperez banii de la fostul angajator?
O plingere penala a fost solutionata de catre Procurorul de caz cu NUP,ulterior a fost atacata rezolutia la Prim Pr.,acesta a desfiintat rezolutia si a dispus CONTINUAREA CERCETARILOR intorcindus-se dosarul la procurorul de caz.Acesta din urma a solutionat tot cu NUP,pe comunicare scrie ca si aceasta rezolutie poate fi atacata la Prim.Pr.acelei unitati in termen de 20 zile.Termenul de 20 zile a expirat ,in schimb s-a atacat in termen direct la judecatorie fara a se ataca din nou la Prim Pr. Ce se intimpla in cazul asta ?
daca pot face recurs in 20 de zile, sunt zile lucratoare sau calendaristice?