avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate ameliee01

Activitate ameliee01

Buna ziua,

Unde se poate reclama nedepunerea unor declaratii 112 de catre un angajator? Prin nedepunerea acestor declaratii nu putem dovedi vechimea in munca pe perioada lucrata la acest angajator.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cu gaini si capre in sectorul 4
Am avut aceeasi situatie in sectorul 1. Vecinii au avut gaini si curci, pastrau gainatul si il aruncau in gradina pe post de ingrasamant. In prima faza am discutat cu ei si au promis ca vor rezolva situatia, ceea ce nu s-a intamplat. In a doua faza am instiintat Politia Locala si dupa ce au fost in control, le-au aplicat o amenda. Dupa interventia Politiei au taiat toate pasarile si nu am mai avut miros. Toate cele bune.
Buna ziua,

Bazele sportive in aer liber, cu obiect de activitate inchiriere terenuri sportive, de asemenea unde se desfasoara si antrenamente pentru sportivi minori (si nu numai) se supun restrictiilor legii antifumat ? Daca se poate sa adaugati si argumente.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Declaratia 394 - modificari
Multumesc frumos.
Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. se vor declara bonurile fiscale bon cu bon ( valoric si ca numar de bonuri fiscale ) sau raportul zilnic?
2. la facturile emise catre persoanele fizice trebuie sa raportam si CNP -urile acestora?

Multumesc anticipat.
Si la blocul nostru avem aceeasi situatie. Presedinta impreuna cu cateva persoane din anturajul ei ( nu toate din comitetul executiv) au luat hotararea abuziva de a renunta la repartitoare. Au falsificat procesul verbal al unei adunari generale, au semnat in fals in dreptul unor proprietari care nu s-au aflat la sedinta adunarii generale si au emis o decizie falsa prin care se hotara incetarea contractului cu firma care facea citirea repartitoarelor. Rezultatul:
am platit cu 30% mai mult la facturile de caldura.
Dar s-au mai ivit si alte probleme care au nemultumit proprietarii din bloc si anume faptul ca au fost favorizati cei care si-au marit suprafata utila prin modificari in apartamente ( si nu au declarat si nu vor sa declare aceasta noua suprafata utila administratiei blocului) si cei care au montat calorifere supradimensionate fata de ceilalti locatari. Inegalitatea sumei de plata intre locuitorii aceluiasi bloc, intre apartamente cu acelasi numar de camere este evidenta. In aceasta situatie se afla atat presedinta cat si persoane din anturajul ei.
Legea nu va mai permite sa renuntati la repartitoare. Vezi legea 121 din luna august 2014.
..... art.10 (5)
Din pacate trebuie sa va spun ca o anumita Primarie din Bucuresti ( impreuna du ADP-ul de sector ) sunt actionari la firma de administrare.Cei care urmaresc discutiile de pe forului avocatnet poate isi aduc aminte de numele acestei firme,care a fost mentionat la un moment dat. Raspunsul Primariei, prin Serviciul asociatii de proprietari, a fost ca nu intra in atributiile lor urmarirea respectarii unui contract comercial si activitatea interna unei Asociatii de proprietari. Practic ei au inchis ochii la toate neregulile pe care fostul presedinte si firma de administrare le-au facut. Am reclamat si la OPC, raspunsul fiind ca au transmis Primariei, prin serviciul specializat sesizarea noastra,pentru rezolvarea acestor probleme. Si aici cercul s-a inchis. Aici este, de fapt, marea noastra problema.Am trimis la firma de administrare notificari prin avocat, nu ne-au raspuns, practic nu ne-au bagat in seama.Au continuat colaborarea cu fostul presedinte, care a si semnat listele de intretinere ilegal. Mi-ar lua prea mult timp ca sa va insir toate neregulile pe care le-au facut. Suntem profund nemultumiti de aceasta firma si problema noastra este ca suntem blocati intr-un contract pe care nu il mai dorim.
Multumesc pentru atentie si rabdare

S-au facut numeroase adrese catre fostul presedinte si catre firma, trimise cu confirmare de primire sau inregistrate la firma, dar nu le-a ridicat de la posta sau nu au raspuns la adrese. Serviciul de relatii cu proprietarii din cadrul Primariei poate sa someze un fost presedinte sa predea actele Asociatiei noului presedinte?
Ar fii necesara o sesizare la sectia de politie ?
Buna ziua,

Fostul presedinte al asociatiei a incheiat un contract de administrare imobile cu o firma de specialitate, contract pe care nu vrea sa il predea noii conduceri aleasa intr-o Adunare generala extraordinara, nici firma de administrare nu vrea sa elibereze o copie.
Membrii acestei asociatii sunt nemultumiti de activitatea acestei firme si vor incetarea acestui contract.
Va rog sa imi spuneti cum putem sa incetam acest contract in conditiile in care nu cunoastem termenii contractului si nici firma nu vrea sa il incetam amiabil

Multumesc anticipat