avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Activitate mariaioanacampioana

Activitate mariaioanacampioana

Tatal meu locuieste la mine, in Bucuresti, are dommiciliu flotant la noua adresa si o declaratie la postul de politie din comuna unde are stabilul ca locuieste la mine de bunavoie. Mama mea a facut plangere la politie ca il tin sechestrat, ca el nu ar fi sanatos la cap. Politia m-a invitat la post sa dau declaratii, dar nu a mai fost cazul intrucat mama s-a dus si a retractat acuzatiile. Pot sa fac plangere impotriva ei pentru denunt calomnios?
I-am dat un sut unui individ acum ceva timp deoarece mi-a spart luneta de la masina. Acesta a depus plangere la politie si nu are cerificat medico-legal si nici spitalizare. M-am inteles cu el sa si-o retraga, i-am dat niste bani si acesta si-a retras-o. A doua zi m-a sunat ca va merge din nou la politie ca va reactiva plangerea. Poate sa faca acest lucru sau poate pune alta?
Din cauza unor probleme de sanatate socrul meu a stat o perioada mare de timp la mine, asa ca baba a crezut ca o lasa vadana. Am fost la ea cu el pe 10martie sa ne intelegem dar fara succes. Pe 22 aprilie baba a depus o plangere la politie ca am batut-o(o mare minciuna), undeva a scris ea pe la jumatatea lunii martie. Faptul ca in plangere nu a precizat ca evenimentul a fost pe 10martie as putea sa declar ca pe data de 15martie(jumatatea lunii) nu am fost in localitate?
Ma aflu in relatii proaste cu o ruda din alt judet, dintr-o comuna. Am fost in localitatea respectiva pe 10martie. Pe 22aprilie respectivul a facut plangere la Parchet cum ca pe la jumatatea lunii martie eu l-am batut. Acum plangerea se afla la politia din comuna, iar ei m-au anuntat ca ar fi bine sa dau o declaratie. Pot sa dau un raspuns de genul:"in perioada 14,15,16 nu m-am aflat in localitate" sau trebuie sa declar ca nu l-am batut pe data de 10martie?Este plangerea lui valabila avand in vedere faptul ca eu nu m-am aflat in acea localitate la jumatatea lunii ci pe 10martie?
Va multumesc!
Dupa 29.04.2013 cand CCR ar fi dat o anume decizie poate fi cineva condamnat sau poate primi amenda penala pentru insulta si calomnie? Sunt din nou infractiuni care se iau in considerare in zona penalului?
Răspuns la discuția prescriere acuzatie de lovire
Asta inseamna ca ultima zi ar fi fost 9mai?
Am avut o altercatie verbala cu cineva in trecut, mai exact pe 10 martie. Dupa ce sa mai gandit, persoana a depus la politie o plangere cum ca ar fi fost batuta fara semne, 10mai fiind data depunerii. Nu are certificat medico-legal, nu are zile de spitalizare dar mi-a transmis prin cineva ca va aduce martori. La momentul "altercatiei" am sunat la 112, a venit un echipaj, iar domnii politisti i-au raspuns individului:"Fii domnule serios, dumneata esti om batut, nu vezi ca nu ai nici un semn". Au luat datele de identitate ale mele si ale individului si cam atat. Mai trebuie sa dau vreo declaratie la politie? S-a prescris termenul de depunere al plangerii? Exista infractiunea de bataie fara semne????Poate sa scoata ceva individul din toata povestea asta?
Eu ce sa inteleg? Le poate folosi?
Tatal meu se afla in relatii proaste cu mama si intentioneaza sa introduca divort. Ea discuta cu rudele in termeni foarte buni despre el, dar la telefon ii adreseaza injurii, il ameninta si ii adreseaza cuvinte jignitoare. Tatal meu si-a inregistrat aceste convorbiri pe telefonul mobil cu care a vorbit. Le poate folosi in instanta?