avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate valieuin

Activitate valieuin

cum poate fi contestata reprezentativitatea unui sindicat si daca poate negocia federatia sindicala cartel Alfa in locul sindicatului reprezentativ pe unitate.
Poate fi atacat un contract colectiv de munca semnat de lideri de sindicat fara acordul muncitorilor.
stimulentul de insertie se adauga la calcularea veniturilor pentru un nou concediu de crestere al copilului.
daca salariu inainte de concediu de crestere a copilului era de 900 lei acum se aplica doar crestere de 10% sau creste salariu minim la 1050 la care se aplica 10%
Daca am lucrat in conditii speciale de munca si la casa de pensii i-mi apare conditii deosebite se mai poate face ceva pentru corectare.Perioada este 01-04-2001 si pana la 30-04-2001 in conditiile in care nu mi-am schimbat locul de munca si inainte aveam grupa 1 si dupa aceasta perioada conditii speciale.
Limita de competenta.In functie de necesitati,participa si in alte locuri de munca sa execute si alte sarcini de serviciu ,(conform instructiunilor in vigoare) altele decat cele din sector ,in conformitate cu dispozitiile primite de la conducatorul locului de munca pentru care are pregatirea sau instruirea corespunzatoare. E corect pentru fisa postului.
Daca nu corespunde ce risca angajatorul.
Răspuns la discuția Fisa postului
PREGATITOR MATERIALE DE SARJE COR 812104 si PREGATITOR DE SARJE COR 812119 poate fi considerata aceasi meserie daca esti calificat ca PREGATITOR MATERIALE DE SARJE poti fi angajat ca PREGATITOR DE SARJE.

















Discuție Grupa 1
La calcularea pensiei grupa 1 se calculeaza cu grupa speciala.Am 3 ani grupa 1 si 12 ani grupa speciala si vreau sa stiu cum se calculeaza.
Discuție concediu odihna
Daca in 5 luni intru in concediului de maternitate mai am dreptul la concediu de odihna?