avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate akna

Activitate akna

Buna seara!
As dori sa imi clarificati in ce conditii pot sa beneficiez de decontarea navetei!
Am sa va prezint situatia mea. Sper sa fiu destul de explicita. Asadar,
fiind cadru didactic imi desfasor activitatea intr-o scoala de la sat, la o distanta de domiciliul meu de 62km.Dar pentru a ajunge la microbuzul care ma duce la locul de munca eu utilizez si un alt autobuz urban care sa ma duca la gara microbuzului inspre sat. Distanta in oras de la domiciliul meu la pana statia de autobuz e de 8 km.
Si acum sa va prezint intrebarile:
1Pt. prima jumatate a lunii septembrie nu se doreste ( de catre conducerea scolii si primaria satului) sa mi/ ni se deconteze naveta fiindca am folosit masina personala a unui cadru didactic. Mentionez ca exista bonurile legate de consumul de motorina. Cealalta jumatate a lunii a fost decontata datorita faptului ca am prezentat abonamentul de la microbuz.
2. Nu exista nici o sansa sa mi se deconteze si celalalt abonament de oras??? ( pt. naveta oras- sat 62 km abonamentul este de 250ron, iar pt. abonamentul din oras domiciliu-gara microbuzului e de 65 ron; avand in vedere ca salariul meu pe septembrie a fost de 1139 ron cred ca e destul de evident ca e un efort financiar extrem de mare....... In asteptarea unor raspunsuri va multumesc anticipat!!!
Intrebarea mea suna in felul urmator: Ce fel de concediu ar trebui sa cer ( si cui sa-l cer) in cazul in care am lucrat in 2013 doar 2 luni si prin urmare nu beneficiez de concediul de crestere a copilului cu indemnizatie??? Pot sa cer concediu de cresterea copilului FARA indemnizatie??? sau sa cer concediu fara plata???
Mentionez ca: intentionez sa ma intorc la munca din 1 septembrie 2014 fiind cadru didactic si ca fiica mea are 3 luni!!! Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua!

As dori sa va prezint o situatie si sa ma sfatuiti ca la randul meu sa dau sfatul mai departe.

Prin urmare: vecina mea are o casa si o curte de 10 ari. Problema e ca nu detine un act care sa ateste proprietatea........ea spune ca aceasta casa e intabulata pe numele ei si ca in extrasul de carte funciara apare numele ei in care se specifica faptul ca detine acea casa si curte. In plus, isi plateste anual impozitul pe casa si pe pamant. Acum trebuie sa va specific cum s-a ajuns la aceasta situatie. Casa pe care o detine acum reprezinta,de fapt, jumatate din casa care era odinioara fiindca cealalta jumatate fiind a surorii ei, aceasta din urma si-a vandut jumatatea precum si ceilalti 10ari. Casa era mostenire de la parinti, dar dupa decesul parintilor surorile au impartit-o una pastrand jumatatea din casa, cealalta sora a vandut-o. Mentionez ca nu exista conflict cu actualii vecini, doar ca, vecina mea avand la randul ei copii si in urma discutiilor cu fiica si fiul ei, a hotarat sa lase mostenire casa fiului, insa nu stie ce demersuri sa faca avand in vedere ca nu are act de proprietate. De aceea , in urma unei discutii, i-am sugerat ca am sa postez situatie ei pe un site, si apoi voi stii ce sa ii spun. Am apelat la d-voastra pt. ca si in alta situatie am fost bine indrumata si pe de-o parte e mai usoara aceasta varianta, iar pe de alta parte in aceasta maniera nu cheltuie nimic avand in vedere ca nu are o situatie financiara tocmai buna , dansa avand o pensie de 680ron.

Asadar, va multumesc anticipat pentru intelegere si pentru indrumarile si sfaturile pe care sper cale voi primi.

Toate cele bune!
multumesc frumos pentru raspuns!
Am sa va prezint situatia mea si sper sa ma lamuriti.
Prin urmare:
sunt insarcinata in luna a 7-a si am hotarat sa intru in concediu medical/de boala incepand cu 1 noiembrie......de ce aleg concediu medical??? stiu ca deja as putea cere prenatal, dar ma gandesc sa imi ramana cat mai multe zile dupa nastere.

Acum problema e ca eu am inceput sa lucrez doar din 1 sept. 2013.......lunile anterioare lunii septembrie din anul curent nu am muncit si nu am beneficiat de nici un ajutor, iar in 2012 am fost plecata in strainatate la munca .......munciind la negru.

Am inteles ca nu pot beneficia de banii alocati in timpul concediului de crestere a copilului( 2 ani), dar eu mi-am propus ca incepand cu 1 sept. 2014 sa reincep munca......eu fiind profesoara. Intrebarile sunt urmatoarele:
E posibil sa nu fiu platita pe perioada concediului de boala sau pe perioada concediului de maternitate??? Mi s-a spus ca NU am cotizat 6 luni inainte si ca nu mi se poate face baza de calcu pentru indemnizatia respectiva....azi am intrebat-o pe secretara de la scoala si asta mi-a raspuns??? Totusi, muncesc de 2 luni chiar nu se pot lua cele doua luni ca baza de calcul ???

Si inca o intrebare de ce fel de ajutor as putea beneficia.........ca asa din cele expuse eu voi ramane fara nici un venit !
Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua!
As dori ca sa imi explicati "babeste" daca in urmatorul caz pe care il voi detalia mai jos; cea in cauza poate primi indemnizatia de maternitate si ce conditii trebuie sa indeplineasca pentru a beneficia de concediu prenatal respectiv concediu de maternitate??? Prin urmare iata situatia:
Mamica insarcinata in luna a sasea, care nu a lucrat in accest an (2013) si nici in anul precedent( 2012),va incepe sa lucreze din 1 septembrie...pana cand va putea fizic, va lucra ca profesoara. Tinand cont ca si taticul a inceput sa lucreze in Romania cu carte de munca abia din aprile anul curent......exista posibilitatea sa primeasca indemnizatia de maternitate! Ca sunt atatea povesti ca nu mai intelegem nimic! Si o alta intrebare: Cine e indreptatit sa primeasca ajutor social??? Va multumesc anticipat! Chiar daca nu raspundeti in scris poate imi dati niste link-uri !
Buna ziua!
va prezint pe scurt situatia ca apoi sa pun si intrebarea/intrebarile aferente:
Am cumparat masina de la tatal meu si mi s-a spus ca pt. inmatriculare trebuie sa merg la notar sa fac un act de vanzare cumparare in fata notarului,toate celelalte acte le detin cu exceptia certificatului fiscal care va fi disponibil abia maine,la ora 10........intrebarea e urmatoarea: exista acum ceva lege( valabila pana maine19 iunie 2013) care iti da dreptul sa inmatriculezi masina fara sa platesti ceva Taxa.....Si noi am facut un fel de act de vanzare cumparare nu la notar dar ceva persona autorizata de inmatriculari auto! Si apropo trebuie sa fie prezent poroprietarul in cazul de fata tatal meu sau putem sa o imputernicim pe mama mea sa poata vanda masina. Sau deja incep sa aberez.....in fine..va multumesc anticipat si astept un raspuns prompt!