avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate alex16css

Activitate alex16css

Multumesc pentru informatii.

O ultima intrebare: pentru PFA care este deja suspendat de ceva vreme, e suficient sa merg la registrul comertului sa cer radierea sau mai trebuie sa merg si la fisc?
Buna ziua. Urmeaza sa plec din tara pe o perioada nedeterminata si doresc sa inchid sau sa suspend PFA.

Exista o perioada maxima pe care PFA se poate suspenda? Dupa depasirea acelei perioade este automat activat sau radiat?

Care sunt pasii de urmat pentru fiecare din cazuri (radiere sau suspendare) ?

Multumesc.
Buna ziua.

Ca PFA cu norma de venit, trebuie depuse declaratiile 096 si 200?
Buna ziua,

Am creat un PFA la inceputul lui Iulie cu plata taxelor trimestriala iar cei de la fisc.
Pe site-ul ANAF am citit ca va trebui sa astept scrisoarea cu decizia de impunere a platii impozitelor.
In urma cu ceva timp am primit un email de la Avocatnet.ro ca 25 septembrie este ultima data de plata a impozitelor fara a plati penalitate insa eu nu stiu cat am de plata deoarece nu am primit nici o impunere de plata de la fisc.

In cazul in care sunt nevoit sa platesc penalizari pot sa fac contenstatie si sa invoc faptul ca nu am primit decizia deloc sau la timp?
Am un PFA cu norma de venit pentru codul 6202.
Pot sa mai adaug coduri CAEN fara a pierde norma de venit pt. 6202?
Buna ziua,

Am observat ca, codul CAEN 6201 nu mai apare in normele de venit pe 2013 pt PFA pe siteul ANAF. Inseamna ca nu mai pot opta pentru norma de venit pt 6201 in 2013?
Buna ziua,

Sunt in proces de creare a unui PFA cu norma de venit (cod caen 6201) si m-am blocal la completarea Anexei 1 referitotor la inregistrarea fiscala.

Fiind un PFA cu norma fixa, ma gandesc ca trebuie sa bifez doar contributiile pt sanatate, somaj, asig. sociale si impozit pe venit din salariu. Mai este necesar sa bifez si altceva?

Iar la punctul III (cod de identificare fiscala al unitatii divizate), ce trebuie completat?