avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate andreasschro

Activitate andreasschro

Ce se poate face in cazul in care au trecut doua luni de la sentinta si nu se trimite motivarea ?
Multumesc.
Acum aproximativ un an am primit o decizie de suspendare a contractului de munca si mi s-a comunicat in decizie ca societatea va deschide o actiune penala si una civila impotriva mea.Actiunile initiate de societate in instanta mi-au dat cistig de cauza , sentinte definitive si irevocabile.
Cu toate acestea societatea nu revine asupra deciziei de suspendare.
Cum imi pot rezolva aceasta problema ? La cine sa apelez , la ITM, iar la instanta?
Agajatorul a facut o plingere penala, motiv pentru care mi-a suspendat contractul de munca.
Am primit o decizie de la instanta in care se da NUP . Am scris angajatorului dupa o luna de la primirea deciziei sa anuleze suspendarea CM si sa fiu rechemat la munca.Mi sa raspuns ca nu a primit nimic de la organul de cercetare penala.
Cum procedez in acest caz?

Din raspuns dl. Carp -"Perioada lucrata pana la punerea in plata a pensiei anticipate partial va intra in calcul cand veti trece la limita de varsta."
Dar care este momentul intrari la plata , august sau noiembrie 2013?Tinin cont ca sunt inca angajat si la aceasta ora
Am depus dosarul pentru pensie anticipata partial in august 2013.
In noiembrie 2013 am primit decizia de pensionare in care scrie ca daca nu contest in 30 de zile intra in plata cu luna august 2013 si procentul de penalizare de la acea data.Dar eu si la aceasta data sunt angajat deoarece angajatorul a considerat ca pot ramine pina imi vine decizia de pensionare.
In acest caz se recalculeaza pensia si procentul de penalizare?
Cind se face decontarea?
In acest an in februarie . In lege intradevar se refera la litigiile cistigate in 2013 dar sunt angajat din sistemul sanitar (spital) nu din educatie.
In urma unui proces ca angajat al unui spital am cistigat plata salariului retroactiv pe doi ani. Acum cind sa mi se plateasca acesti bani mi s-a comunicat ca plata se va efectua in 5 transe pe parcursul a 5 ani conform OUG92/2012.Este corect ?
doresc sa recuperez drepturi salariale cistigate in instanta prin executare silita, in fapt salariu neplatit ca angajat al unui spital.Angajatorul invoca OUG 92/2012 si solicita plata esalonata pe parcusul a cinci ani.Aceasta ordonanta are aplicabilitate si in acest caz?
Am introdus o executare silita la trezorerie impotriva unui spital impotriva caruia am o sentinta definitiva de recuperare a unor drepturi salariale neachitate.Trezoreria motiveaza ca nu poate executa contul deoarece conf. Ord 2336/2011 nu sunt sume disponibile, desi institutia plateste furnizori, salarii, presteaza servicii pentru care incaseaza sume de bani.
Ce pot face in continure ?
Deci mai bine ar fi sa termin litigiul si apoi sa depun pentru pensie anticipata partial-creste perioada de cotizare si se diminueaza procentul de penalizare.Corect?