avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate rox89ro

Activitate rox89ro

Buna ziua! Sunt insarcinata in 2 luni,am un I.I infiintat din 2014 la care sunt administrator.As dori sa stiu daca pot beneficia de aceasta indemnizatie daca am aceasta calitate de administrator sau trebuie neaparat contract de munca(vechime min.1 an).
Va multumesc ,si as fi recunoscatoare cu ajutorul dvs.!
Buna ziua! in anul 2008 am cumparat o masina din SV am facut contract de vanzare cumparare iar abia in anul 2012 mi-a venit la primarie de platit impozit la ea pe baza contractului care a fost trimis de proprietarul din SV.
Tin sa precizez ca in 2011 eu am vandut masina si am facut actul d evanzare cumparare care l-am dus de curand la primarie.
Cei de la primarie vor sa le platesc impozitul din 2008 decand am cumparat masina chiar daca ei au primit abia in 2012 contractul de vanzare din SV.
Intrebarea mea este cum pot proceda astfel incat sa platesc exact cat m-am folosit de masina.
Va multumesc mult!
Buna ziua!
Mi-am facut o Intreprindere Individuala pe Intermedieri comenzi piese auto.
As dori sa stiu ce trebuie sa fac mai departe dupa ce am primit certificatul de inregistrare.Ce trebuie sa declar la fisc si in ce registre imi trebuie.Sunt putin in ceata sunt la inceput si imi este cam greu.
Va multumesc !
Cu stima Roxana
revin cu o intrebare,daca mama are doar titlu de propietate si nu am intabulare facuta,imi poate lasa jumatatea ei?mentionez ca pe titlu de propietate unde e construita casa este doar ea trecuta,nu si tatal decedat.
Astept un raspuns!va multumesc mult
Răspuns la discuția Infiintare PFA - sediu social
va multumesc!
INTREBARE:ce acte imi trebuie pentru sediul social(in cazul meu vreau sa fac un contract de comodat).am doar titlul de propietate al mamei la casa si nu am intabulare.este necesara intabularea?
Discuție Cod CAEN 4531?
buna ziua! as vrea sa deschid un pfa sau ii ,si sa dau comanda de piese auto.nu vreau sa fac stoc,doar comanda atunci cand cere clientul.Am nevoie sa stiu daca codul 4531 e cel care se incadreaza?!si ce avize imi trebuie sa imi desfasor activitatea..
Va multumesc
Cu respect R,Hutanu
va.multumesc.din.suflet.pt.raspuns.fiindca.eram.in.dubii.caci.am.intrebat.la.notar.si.mi-a.zis.ca.trebuie.neaparat.facuta.succesiunea.
deci.urmatorul.pas.pt.mine.ar.fi.sa.merg.la.notar.pt.actul.de.vanzare.cumparare?
Buna ziua!
Locuiesc impreuna cu mama mea ,am casa separata in aceiasi curte,si as dori sa stiu daca mama poate sa imi faca act de vanzare cumparare pentru ceea ce ii revine ei fara a face succesiunea(suntem 3 frati iar tata a decedat).
Cam cat ar costa succesiunea?un pret minim si un pret maxim daca se poate,in cazul in care sunt nevoit sa fac succesiunea.
Va multumesc!
Buna ziua!
As dori sa deschid o firma pentru a comercializa piese auto,insa fara sa le tin pe stoc(clientul vine si comanda si o predau direct acestuia).AS DORI SA STIU ce cod caen este corespunzator acestui comert si ce e mai avantajos sa infiintez!
Va multumesc,si astept raspunsurile dvs.!
Cu stima,
Roxana H.