avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters297278

Activitate ContSters297278

Răspuns la discuția AJUTOR
Buna din nou, mi-am recunoscut fapta.. scrie si in hartia primita ca am avut o atitudine cooperanta si ca am recunoscut savarsirea faptei.

Eu nici macar nu am fost la procuror in audienta.. DE CE? si in hartie se mai spune ca "dosarul se afla in camera preliminara" - asta ce inseamna, de fapt? Se mai poate face acordul de recunoastere a vinovatiei?
De asemenea e mentionat ca in temeiul art 274 alin 1 C p.p cheltuielile judiciare in cuantum de 300 de lei vor fi suportate de catre inculpat. (eu nici n-am ajuns sa fiu judecat si deja gata tre sa platesc? wtf is this?) asta-i o alta nelamurire si ar mai fi in temeiul art 329 C p.p dosarul cauzei impreuna cu copiile certificate dupa rechizitoriu vor fi inaintate judecatoriei.. urmand a fi citati eu si martorii.

si pe hartie scrie Comunicare Rechizitoriu.. eu nu mai inteleg nimic..
Discuție AJUTOR
Buna seara, in urma cu ceva timp am fost surprins in trafic in timp ce conduceam sub influenta alcoolului.. s-a inceput urmarirea penala si asa mai departe, nelamurirea mea este ca in timpul cercetarii penale am cerut expres ca sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei si astazi am primit o scrisoare de la judecatorie sau parchet, habar n-am. Nu am fost audiat de procuror sau altceva, spune ca "dispun trimiterea in judecata a inculpatului" etc.

Ce pot face in situatia asta? E ceva preliminar.. si inca se poate incheia acordul ala sau nu?
Răspuns la discuția INCERTITUDINE
pai daca va luati motor pe bicicleta, pentru ce mai sunt pedalele? :)) Nu stiu dar pentru mine situatia in sine e amuzanta

La o masina nu v-ati gandit? :D insa legea spune ca pana si motoarele de SUB 50 cm cubi si care NU depasesc o viteza mai mare de 45 km aveti nevoie de permis. De aici trageti dvs singur concluzia
patrascu razvan a scris:

Sunt situatii, cand intre momentul depistarii si momentul prelevarii a trecut o perioada mare de timp, iar in urma calculului retroactiv rezulta o valoare superioara limitei legale si astfel se trimite dosarul in instanta.


ok.. se trimite dosarul pe baza calcului retroactiv dar instanta de ce tine cont?
Florenntina a scris:

Buna seara!

Numele meu este Vlad Virginia si as vrea sa va cer parerea daca se poate referitoare la un caz din familie.

Tatal meu care in urma cu 7 luni a mutat masina 5 metri el find sub influenta alcoolului.A fost dus de politie la IML si i-a iesit o alcoolemie de 0.78 in sange


Buna, pai cum e posibil sa fie trimis in judecata din moment ce in sange nu depaseste limita legala? limita legala in sange ca sa nu fie considera infractiune e de 0,80 sau s-a schimbat ceva intre timp?!

Probabil ati gresit dvs cand ati scris asta? Altfel e o eroare, trebuia sa primeasca cel mult amenda contraventionala. :)

cel mai bine e sa platiti retroactiv asigurarea medicala la CNAS pentru fiecare membru al familiei si cu adeverintele respective mergeti la spital. E in jur de 3 mil.. / persoana, scapati mai ieftin asa. Cel mai bine e sa mergeti la CNAS din judetul dvs si sa va interesati cam cat ar costa sa-i asigurati pe toti medical si atunci scapati de plata spitalizarii de 10 ori mai ieftin.
pai firmele astea.. sunt dupa comisioane adica daca esti parte vatamata intr-un accident rutier, ei te ajuta sa primesti despagubiri contra unui comision gras si tu ramai ori cu nimic ori cu cativa bani, cel mai bine e sa te consideri parte civila in proces si ceri acolo daune materiale si morale direct de la asigurator (sa te asiguri ca ai chitantele / bonurile pentru toate cheltuielile). Nu are rost sa te complici cu firme fantome pentru ca ei umbla dupa comisioane si iti promit sarea cu marea ceea ce e total neadevarat.
Răspuns la discuția 104Km/h in localitate, sau nu?
pai cum.. oricine stie ca la intrarea in localitate viteza e de maxim 50 km/h si pe anumite tronsoane de drum in localitati poate sa fie viteza de maxim 80 km/h, in mod normal ar fi trebuit sa stiti asta, este scrisa in lege. Nu stiu daca veti avea sorti de izbanda.
dupa 15 zile (se calculeaza din momentul in care a fost declarat respins fie la teoretic ori proba practica) cu alte cuvinte daca a picat proba practica, va trebui sa astepte 15 zile din momentul in care a fost respins/ã
Buna. Pe data de 30 noiembrie 2012, am avut un accident de circulatie avand 4 victime dintre care si eu, am avut si alcool (0,36 mg /l) deci sub limita legala (tot in seara aceea mi s-a prelevat si probe biologice in vederea stabiliri alcoolemiei in sange) si mi s-a dat o dovada fara drept de circulatie in sfarsit... In 20 iulie anul curent mi-a venit acasa prin posta solutia de la parchet.care e NUP. Din rezolutie se dispun urmatoarele: 1. Neinceperea urmarii penale fata de ....... pentru savarsirea a trei infractiuni de vatamare corporala din culpa, prev si ped. de art. 184 alin 1 si 3 C.P
2. Sesizarea BRM pentru aplicarea sanctiunii contraventionale prev de art. 101 alin 1 pct 9 numitului ...... si art 102 alin 3 lit a.

Problema e ca buletinul meu e expirat daca mi-l schimb ar mai avea vreo importanta datele de pe solutie aici ma refer la seria si numarul de buletin de atunci cand ma prezint la BRM? si ultima intrebare e.. care e procedura pentru a intrat din nou in posesia permisului? Din cate am inteles nu se mai aplica suspendarea permisului din moment ce eu nu am avut drept de circulatie de mai bine de 8 luni de zile, adevarat?

Va multumesc