avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Claus1500

Activitate Claus1500

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- Doresc sa vand un imobil nou pe care l-am construit recent (receptionat in 2019) - suprafata utila >120mp (~140mp); nu am mai vandut pana cum niciun imobil;
Totodata doresc sa vand si apartamentul in care locuiesc (apartament pe care il detin din 2014) ;
Sunt persoana fizica ; Nu inteleg situatia in care as intra la plata de TVA pe vanzare; Daca vand tot catre o persoana fizica - constructia noua (se considera ca o vand pentru profit - tranzactie economica... si platesc TVA) - din ce am citit pe lege - daca intru pe plata TVA - nu va fi de 5% , ci TVA normal - Asa este?
As dori o lamurire legata de situatia mai sus mentionata - este vreun avantaj sa vand cele 2 propriteti in 2 ani in loc de 1 an ?

multumnesc;
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie CCC
Buna ziua,

In perioada 26mai 2017 - 02 mai 2019 (atunci cand copilul a implinit 2 ani) am fost in ccc cu indemnizatie;
in data de 2 mai 2019 mi-am dat demisia de la locul de munca unde activam inainte de a intra in ccc - demisie cu acordul ambelor parti - inchizand contractul de munca in 02 sau 03 mai;

undeva prin 18-20 mai 2019 m-am angajat in alta parte - unde sunt si acum si voi ramane cel mai probabil panc cand se va naste noul copil;

-perioada 03.05.2019 - 18.05.2019 - exista o discontinuitate...
stiu ca in ultima lege se refera la 12 luni lucratoare (venituri impozitabile) in ultimile 24 luni anterioare nasterii - in aces caz ccc si indemnizatia de crestere copil cum se considera? caci aceasta nu este un venit impozitabil.,.. se echivaleaza cu lucru?

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea situatie:
- Am terminat CCC pe 2 mai 2019; Mi-am dat demisia de la vechiul loc de munca si m-am reangajat in alta parte (aici apare o perioada de vreo 15 zile de cand m-au scos din revisal de la vechiul loc pana mi-au facut angajare la noul loc - adica nu am continuitate);
Sotia urmeaza sa nasca un alt bebe in luna ianuarie 2020;
Pentru calculul indeminzatiei (sotia nefiind eligibila, voi aplica tot eu) - nu voi avea 12 luni lucratoare - cum se va calcula in acesta situatie?

- Legat de suma rezultata in urma calculelor - daca este mai mica decat indeminzatia anterioara - voi beneficia de indemnizatia anterioara avand o perioada mai mica de 12 luni intre acestea ? - a fost publicata aceasta lege?

Multumesc;
Răspuns la discuția Chitanta mai mare de 5000 ron
am 2 facturi.
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Am comnadat niste produse on line cu o valoare ce depaseste suma de 5000 ron si am ales sa platesc cash la livrare;
Cand a venit curierul si mi-a livrat produsele mi-a taiat 2 chitante ca sa fie suma sub 5000 ron - tranzactia facandu-se intre 2 persoane juridice.
- Intrebarea mea este daca este legal sa am plati mai mari de 5000 ron pe zi catre aceeasi firma? 2 chitante care impreuna depasesc suma respectiva - emise catre aceeasi firma si in aceeasi zi.

Multumesc.
Buna ziua,

Am urmtoarea situatie,

- Am fost lovit de un auto; iar cei de la care trebuie sa primesc despagubirea mi-au oferit o suma in urma dosarului deschis, care mie mi se pare mica ( acuzand dauna totala) - apare si un deviz care bineinteles depaseste legat de eventuala reparatie suma de despagubire;

- Ce pot sa fac daca nu sunt de acord cu suma transmisa de ei si doresc una mai aproape de realitate;

Multumesc,
Buna ziua,

- venitul net pe PFA pentru indemnizatia de crestere copil cum se calculeaza?
- Din venitul brut se scade doar impozitul pe profit de 16% - si rezulta profitul net, din care 85% este indemnizatia?
- sau netul se considera dupa ce se scade si CASS de 5,5% , iar in cazul meu chiar si CAS de 10.5%?


O alta intrebare este daca am pe PFA niste contracte in derulare, iar dupa ce suspend activitaea pe PFA - pentru a depune dosarul pt indemnizatie, mai pot taia facturi pe sumele ramase din contractele de dinaintea suspendarii?
Serviciile fiind finalizate dar sumele nefiind incasate;


Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

- venitul net pe PFA pentru indemnizatia de crestere copil cum se calculeaza?
- Din venitul brut se scade doar impozitul pe profit de 16% - si rezulta profitul net - din care 85% este indemnizatia?
- sau netul se considera dupa ce se scade si CASS de 5,5 , iar in cazul meu chiar si CAS de 10.5%?


Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

Am pus aceasta intrebare deoarece cei de la asistenta sociala - unde imi voi depune dosarul pentru indemnizatie mi-au spus ca trebuie sa le aduc si decizia de suspendare a PFA -ului;
Este o cerinta a lor in baza legii? sau doar asa vor dumnealor;
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru a intra in concediu de crestere al copilului trebuie sa imi suspend activitatea pe PFA;
Eu am gasit in lege ca nu am voie sa am venituri impozitabile, desi as putea undeva in limita a celor 3000 ron;