avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate albaiuliaonline

Activitate albaiuliaonline

CE COD CAEN SE FOLOSESTE PENTRU BILIARD,PING PONG SI PLAYSTATION FARA ACTIVITATI DE BAR (STRICT INCHIRIEREA ACESTORA)
Detin o firma care nu are activitate.INTREBAREA MEA ESTE DACA SUNT OBLIGAT SA MAI TIN CONTUL BANCAR DESCHIS DACA FIRMA NU ESTE ACTIVA (PLATESC 30 LEI COMISION LUNAR AIUREA...)
Am inteles...stiu asta dar toate cele enumerate se pot obtine fara o autorizatie de contructie pe acel container comercial(care nu am ce autorizatie de contructie sa fac...vine pur si si simplu cu macaraua si il amplaseaza pe teren)
Se poate deschide punct de lucru intr-un container,rulota comerciala sau casuta de gradina?
Containerul va fi amplasat pe terenul meu privat...doresc sa fac ceva la sat gen un biliard,un dartz si doua console playstation (nu ma intereseaza pareri daca merge afacerea sau nu...imi asum)ma intereseaza strict cand merg sa declar punctul de lucru la primarie de exemplu pentru autorizatia de functionare printre toate documentele necesare o sa imi ceara si CF in care apare spatiu comercial .iar eu daca doresc sa deschid punctul de lucru intr-un container sau casuta de gradina nu am de unde sa scot CF cu spatiu comercial...STIU DESPRE CE VORBESC DEOARECE UN SPATIU COMERCIAL AM DEJA SI IL FOLOSESC PENTRU ALTCEVA...BIROCRATIA E MARE SI NU M-AS APUCA SA CONTRUIESC ALTUL PENTRU CE DORESC SA DESCHID ACUM DE ACEEA AM CAUTAT VARIANTE.AM FOST LA REGISTRUL COMERTULUI SI LA PRIMARIE SA INTREB DESPRE ACEASTA CHESTIUNE SI NIMENI NU MA POATE LAMURI.DE ACEEA M-AM GANDIT SA INTREB SI AICI POATE ATI MAI INTALNIT CAZURI SI CU SIGURANTA SUNT...VA MULTUMESC ANTICIPAT
Buna ziua,detin o II cu norma de venit (magazin alimentar)...doresc sa stiu daca la sfarsit de an trebuiau depuse ceva formulare la finante .Am sunat sa-i intreb si au zis ca daca mai sunt angajat in alta parte sa merg cu o adeverinta de la celalalt loc de munca sa o depun ca sa nu imi vina acasa sa platesc la pensii si pe II si pe celalalt loc de munca?
o sa imi vina acasa o noua decizie cum am avut pe 2014 ca sa stiu ce am de plata ?
Cu registru de casa trebuie sa merg la finante sa vada daca am depasit pragul de 60000 euro?
Au zis ca doar in luna februarie trebuie depuse ceva formulare
sa inteleg ca prost e ala care vrea sa fie mai catolic ca papa adica oameni ca mine care vor sa deschida ceva...m-am informat mai mult de pe internet ...legal asa ar fi cu CF spatiu comercial si normal ca ei nu sunt prosti sa zica ...nu frate deschideti punct de lucru ca merge si fara transformare in spatiu comercial...ei cauta sa suga tot ce pot....ideea e ca o sa constuiesc ca si locuinta familiala ...intr-o luna maxim doua o sa vad concret cum sta treaba...oricum asa o sa fac,o sa ma fac ca ploua ca nam stiut de transformari si de toate alea
nu stiu ce sa zic ,nu vorbesc in cunostinta de cauza ..acum incerc sa ma informez ,dar asa ar fi prea simplu ...nimeni nu ar mai cere tranformari de apartamente sau locuinte in spatii comerciale sau nimeni nu ar cere de la primarie certificat de urbanism pt.construire de spatiu comercial pt.ca,costurile sunt mai mari si ar fi inutile daca nimeni nu ti-ar avea treaba.eventual doar acei comercianti cu centre mari ar mai avea nevoie de asa ceva
pot deschide punct de lucru pt. un magazin mixt undeva la tara intr-o camera care a fost facuta si gandita pt.asa ceva (practic nu trebuie modificat nimic la ea)doar ca pe CF scrie locuinta familiala nu spatiu comercial (transformarea in spatiu comercial costa bani si timp)
ar fi ok daca se poate asa,dar pt.deschiderea punctului de lucru din cate stiu eu va trebui sa am si un extras CF pe care scrie ce fel de constuctie este si daca pe CF nu scrie spatiu comercial nu stiu daca pot sa deschid.
Buna ziua,doresc sa deschid un magazin mixt undeva la sat,am cerut certificatul de urbanism pt.constuirea unui spatiu comercial si printre toate avizele cerute mi s-a cerut si PUD(plan urbanistic de detaliu)ca cica asa se cere pt.orice constuctie de spatiu comercial.Ideea este ca acest PUD costa foarte mult si totodata dureaza mult timp pt.elaborarea lui.Atunci m-am gandit ca ar fi mai bine sa cer dinou un certificat de urbanism si acolo unde trebuie sa mentionez pt.ce cer certificatul sa scriu contructie locuinta familiala in loc de spatiu comercial ca sa scap de PUD-ul vietii.Ideea este ca atunci cand o sa merg la proiectant o sa fac aceea "locuinta familiala"exact cum vreau eu sa arate magazinul ca pe urma cand o sa merg sa cer schimbare de destinatie din locuinta in spatiu comercial sa nu trebuiasca sa ma puna diferite autoritati sa modific una si alta (de exemplu usa sa se deschida catre exterior ,spatiu de depozitare,grup sanitar ..etc...)
Ce ziceti o sa ies mai ieftin asa sau costurile schimbarii de destinatie ma ridica mult ca si cat m-ar costa PUD-ul?